روش های پزشکی درمان لکه صورت در بارداری

روش های پزشکی درمان لکه صورت در بارداری
نام دیگر ملاسما، کلوآسما  می باشد که یک مشکل پوستی است که در آن نقاط یا لکه‌های قهوه‌ای رنگی روی پوست ایجاد می‌شود. این مشکل در زنان به ویژه افرادی که پوست تیره دارند، بسیار شایع است، هر کسی ممکن است به آن دچار شود. ملاسما زمانی که در زنان باردار ظاهر می‌شود، به عنوان ماسک بارداری نیز شناخته می‌شود.
ملاسما معمولا در سه نقطه ازپوست صورت ظاهر می‌شود:
مرکزی:  بینی، پیشانی و بالای لب‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
گونه‌ای:  روی گونه‌ها تاثیر می‌گذارد.
آرواره‌ای:  روی چانه و خط فک اثر می‌کند.
درمان:
درمان این نوع خاص از هیپرپیگمانتاسیون در دوارن بارداری، ممکن است از فردی به فردی دیگر متفاوت باشد. برای برخی زنان، ممکن است ملاسما بدون درمان رفع شود ( پس از زایمان یا قطع مصرف قرص‌های ضد بارداری) و برای برخی دیگر، به راحتی از بین نمی‌رود.
متخصصان پوست معمولا داروهای زیر را تجویز می‌کنند:
هیدروکینون
برای درمان لکه صورت در بارداری از این دارو استفاده می شود. هیدروکینون به شکل ژل، مایع، کرم و لوسیون یافت می‌شود. زمانی که به صورت موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد به کم شدن لکه‌ها کمک می‌کند. اکثر کرم‌های حاوی هیدروکینون به صورت آزاد نیز در بازار یافت می‌شوند. به هرحال، برخی افراد باید نسخه پزشک داشته باشند. به طور کلی، کرم‌های آزاد مقدار هیدروکینون کمتری دارند.
ترتینوئین و کورتیکواستروئید

روش های پزشکی درمان لکه صورت در بارداری
برای درمان این لکه ها، معمولا متخصصان پوست، ترتینوئین یا کورتیکواستروئید را همراه با داروهای دیگر تجویز می‌کنند.  این دارو به روشن شدن پوست کمک می کند. اگر ملاسما شدید باشد، ممکن است متخصصین پوست کرم حاوی هیدروکینون، ترتینوئین و کورتیکواستروئید را توصیه کنند.
داروهای دیگر
ممکن است پزشک، کوجیک اسید یا آزلائیک اسید را نیز برای روشن کردن لکه‌ها تجویز کند.
اگر داروها روی پوست‌تان اثر نگذارند، روش‌های دیگری نیز برای درمان این مشکل وجود دارد. در ادامه این روش ها را به شما معرفی می کنیم.
روش های آرایشی و بهداشتی درمان لکه صورت در بارداری

روش های پزشکی درمان لکه صورت در بارداری
 پیلینگ (پوست‌گیری) شیمیایی
در این روش، پزشک، گلیکولیک اسید یا هر ماده شیمیایی ساینده‌ای را روی قسمت آسیب‌دیده می‌گذارد. این کار باعث سوختگی شیمیایی خفیفی بر سطح پوست می‌شود. لایه سوخته، کنده شده و پوست جدید که لکه ندارد تشکیل می‌شود. اگر دلیل ملاسما، مشکلات هورمونی باشند، پیلینگ شیمیایی تا زمان رفع اختلالات هورمونی، تاثیری نمی‌گذارد.
درم ابریژن (پوست‌خراشی) و میکرودرم ابریژن
 در این روش ها، پزشک از مواد ساینده برای لایه ‌برداری سطح پوست استفاده می‌کند. آن‌ ها از ماشین برای لایه‌برداری پوست و برداشت سلول‌های مرده پوست استفاده می‌کنند و با این کار لایه آسیب‌دیده پوست را به آرامی برمی‌دارند. برای رفع ملاسمای خود، باید این درمان را در چند جلسه انجام دهید.
لیزر
درمان لکه صورت در بارداری با لیزر می‌تواند احیا کننده یا فرکشنال باشد و فقط ناحیه آسیب‌دیده را هدف قرار دهد. به هرحال، این درمان بسیار گران است و ممکن است برای رفع کامل ملاسما  به چند جلسه درمان نیاز داشته باشید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

هتل برج های طلایی کیش

مسجد ایرانیان در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر