آشنایی با جاذبه های تاریخی کاشان

جاذبه های توریستی کاشان برای هر گردشگری تنها به نیاسر و فصل گلاب گیری ختم نمی شود، آشنایی با مکان های تاریخی آن حس رفتن به این شهر و گردش در آن را دو چندان می کند. تعدادی از مکان های تاریخی بی نظیر آن عبارت اند از:

مجموعه تاریخی طباطبایی

از دیدنی ترین بناهای قدیمی کاشان، خانه طباطبائی است که در محله سلطان امیر احمد قرار دارد. این خانه توسط مرحوم سید جعفر طباطبائی که از تجار معروف فرش بوده ساخته شده است. معمار، طراح و سازنده استاد علی مریم بوده است که با استفاده از نبوغ ذاتی و قدرت خلاقیت و ابتکار خود علاوه بر خانه طباطبائی تیمچه امین الدوله و خانه بروجردی را نیز از خود به یادگار گذاشته است. معماری خانه به شیوه حجاب دار، گودال باغچه، متقارون و درون گراست. با توجه به وضعیت جغرافیایی و آب و هوائی منطقه کویری خانه ها را گود می ساختند تا بنا عایق حرارت و صدا بوده و دسترسی به آب قنات هم راحت‌تر، و در مقابل زلزله مقام تر باشد.

آشنایی با جاذبه های تاریخی کاشان

مجموعه تاریخی عباسیان

این بنای تاریخی توسط مرحوم سید ابراهیم تاجر کاشانی پدر بزرگ آیت اله سید محمد علوی بروجردی، ساخته شده است. این معماری شامل 5 طبقه پس سرداب، سرداب، همکف، بالا و بهار خواب را شامل می شود. کل مجموعه شامل 5 حیاط بیرونی، اندرونی، باغ، خدمه و حوض خانه است که هر یک کاربرد ویژه خود را داشته است.

آشنایی با جاذبه های تاریخی کاشان

حمام سلطان امیر احمد

این حمام نمونه ای از زیباترین حمام های ایران از نظر معماری و تزئینات و کاربرد فضاها می باشد که در محور تاریخی خیابان علوی و محله سلطان امیر احمد با وسعت 1000 متر مربع قرار گرفته است نام این حمام برگرفته از امامزاده سلطان امیر احمد (نوه امام جواد (ع)) است که در مجاورت می باشد.این حمام مطابق معمول شامل دو بخش سربینه و گرم خانه است. سربینه فضائی با قاعده 8 ضلعی است که 8 ستون آن را به دو فضای متفاوت تقسیم کرده است.

قلعه جلالی و برج و بارو

در انتهای خیابان علوی و در نزدیکی آثار دیگری هم چون خانه های بروجردی و طباطبائی و بقعه سلطان امیر احمد (ع)، در طرفین خیابان، دو دیوار بلند کاه گلی به چشم می خورد که از بقایای حصار معروف عهد سلجوقی است.

محوطه باستانی سیلک

پس از فرو نشستن آب دریاچه مرکزی و خشک شدن تدریجی آن، ساکنان اطراف آن مجبور شدند نواحی حاصل خیزی مانند اطراف فین که همان منطقه (سیلک) باشد را جهت زندگی کردن و سکونت اختیار کنند. آثاری از این تپه ها در موزه های لوور فرانسه، ملی ایران و باغ فین موجود می باشد. این تپه در مغرب مسیر کاشان- فین و در مجاورت جاده قرار دارد. سیلک در حال حاضر مشتمل بر یک تپه شمالی و یک تپه جنوبی است که به فاصله 500 متر از یکدیگر قرار دارند. و در جلو این تپه ها گورستان هایی از انسان های ما قبل تاریخ وجود دارد.

آشنایی با جاذبه های تاریخی کاشان

باغ فین

بنای اولیه باغ فین به قبل از اسلام و با تمدن سیلک پیونده خورده است که تمدن سیلک نیز پیوندی ناگسستنی با چشمه جوشقانی دارد که در بالای باغ جاری است، و به چشمه سلیمانیه معروف است و از دیر باز همچنان در آبادی منطقه مؤثر بوده است. ساختمان شتر گلوی فتحعلی شاهی در ضلع جنوب غربی باغ و حمام سلطنتی بزرگ در مجاورت حمام اولیه می باشد. 

 آشنایی با جاذبه های تاریخی کاشان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر