آشنایی با صنایع ماشینی بندر انزلی - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با صنایع ماشینی بندر انزلی

بندر انزلی از نظر اقتصادی تنها متکی به کشاورزی و شیلات نبوده است، بلکه ویژگی های طبیعی و قرار گرفتن آن در موقعیت ویژه ای از روابط خارجی ایران با مغرب زمین باعث شد که در تأسیس، توسعه و به کارگیری صنایع جدید ماشینی پیشگام باشد. اما این اقدام همراه با تکوین و توسعه صنایع سنتی و بومی بوده است به گونه ای که هنوز هم می توان صنایع دستی را در انزلی به مرتبه ای قابل قبول ارتقا داد. در این فصل ضمن بررسی صنایع ماشینی و دستی، تجارت و راه های ارتباطی این شهر در پهنه روابط داخلی و خارجی مورد تأمل قرار خواهد گرفت.در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد ماشین آلات صنعتی در شهرستان بندر انزلی بیشتر بدانیم.

آشنایی با صنایع ماشینی بندر انزلی

کارگاه چلیک سازی یا بشکه سازی که تولیدات آن برای حمل شراب و خاویار ماهی، گوشت خوک و مایعات دیگر استفاده می شد. استادکارانی از روسیه به انزلی آمده و کارگاه های متعددی برای تولید بشکه بنا کردند. تعداد زیادی کارگاه سیگارسازی نیز در بندر انزلی برپا بود که تعداد کارگران آن به ۱۰۰۰ نفر می رسید.

آشنایی با صنایع ماشینی بندر انزلی

در سال ۱۳۲۲ ق / ۱۹۰۴ م، برق به انزلی آمده بود و صنایع مربوط به آن مانند چوب بری و یخ سازی نیز احداث و بهره برداری می شد. طبق آمار سال ۱۳۶۹، ۵ واحد سردخانه در انزلی فعال بود. اولین کارگاه فتیله بافی در سال ۱۳۰۰، به طور رسمی در بندر انزلی شروع به کار کرد و پس از آن چندین کارگاه دیگر نیز به فعالیت پرداختند. و کارگاه لیمونادسازی در سال ۱۸۸۰ م / ۱۲۹۷ ق، و مغازه ای برای عرضه این محصول تأسیس شد. در این گارگاه ۳۰ نفر و سه دستگاه لیمونادسازی مشغول به کار بود.

آشنایی با صنایع ماشینی بندر انزلی

کارخانه کالباس سازی در سال ۱۳۰۶ توسط فردی از شوروی سابق احداث شد که در ابتدا مصرف روزانه عده ای را تأمین می کرد. دو سال بعد کارخانه کوچکی توسط نماینده بازرگانی شوروی که سابقه کالباس سازی در آن کشور داشت به ظرفیت روزانه، ۴۰ تا ۵۰ کیلو احداث گردید. پس از چند سال کارخانه به تهران منتقل شد. برخی، به پرورش خوک اهلی در انزلی اشاره کرده اند که در کالباس سازی و غیره به کار می رفته است. کارخانه صابون سازی در سال ۱۳۱۰، با ۷ نفر کارگر در کوچه مسجد سرخی تأسیس و در سال ۱۳۳۳، تعطیل شد، کارخانه دیگری نیز در میان پشته فعال بود.

آشنایی با صنایع ماشینی بندر انزلی

صنایع ماشینی

در سال ۱۳۴۲ یک گروه از کارشناسان سازمان ملل برای مکان یابی شهرک صنعتی نمونه به ایران آمده و به علت سابقه فعالیت صنعتی در گیلان و موقعیت جغرافیایی شهرهای بندر انزلی و رشت، این دو شهر به همراه ۱۵ شهر دیگر را برای احداث شهر صنعتی پیشنهاد کردند.

کارخانه فیبررویال که در سال ۱۳۴۷ تأسیس شد به صورت شرکت خاص اداره می شد ولی هم اکنون به صورت شرکت عام اداره می شود. این کارخانه مواد اولیه خود را از جنگل های منطقه گیلان تأمین می کند.

کارخانه صنایع غذایی گیلان در غرب شهرستان انزلی در زمینی به مساحت ۲۳ هکتار در سال ۱۳۵۱ تأسیس شد. پروانه اولیه تأسیس کارخانه ، بهره برداری، تهیه مواد غذایی و فروش و صادرات محصولات تولید شده بود. این محصولات عبارت بودند از:

          1- میگو به ظرفیت سالانه 1000 تن

         ٢. ماهی به ظرفیت سالانه 80 تن

         ٣. گوشت (اردک - گراز - بره) به ظرفیت سالانه ۲۰۰ تن

          ۴. پای قورباغه به ظرفیت سالانه ۱۵۰ تن

         ۵. بسته بندی پسته به ظرفیت سالانه ۱۰۰۰ تن

آشنایی با صنایع ماشینی بندر انزلی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی خط تولید آن تغییر کرد. در ابتدا به تولید کمپوت می پرداخت و اکنون کنسرو ماهی و انواع فرآورده های کیلکا تولید می شود. کارخانه پودر ماهی به ظرفیت ۵۰ تن در کنار این کارخانه احداث شد و در سال ۱۳۶۶ ، به بهره برداری صنعتی رسیده است.

کارخانه رنگ سازی گیلان و مازندران از سال ۱۳۵۳ ، در مشرق شهرستان بندر انزلی (طالب آباد) تأسیس شد و در تاریخ ۱۳۵۷ ش مورد بهره برداری قرار گرفت. در این کارخانه رنگ های مخصوص آب و هوای گیلان و مازندران تولید می شود. از دیگر صنایع جدید می توان به این موارد اشاره کرد: کارخانه آرد گندم (تأسیس در سال ۱۳۶۱)؛ مجتمع کشت و صنعت در آبادی تربه بر؛ بستنی سازی میک میک، تاریخ بهره برداری ۱۳۶۰؛ کارخانه لاک سیم در آبادی طالب آباد؛ شرکت صنعتی ماشین ها در ۱۵ کیلومتری انزلی در آبادی سنگاچین و کارخانه سلولزی چوبین شمشاد در ۱۵ کیلومتری انزلی در آبادی سنگاچین.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر