آشنایی با معماری ایوان مقبره حافظ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با معماری ایوان مقبره حافظ

دیوارهای ایوان و جدارهای اطراف آن تماما از سنگ تراش ضخیم مفروش و به وسيله میله های آهن وسیمان به داخل جرزها متصل گردیده است. طرفین ایوان دو اسيره بزرگ موجود است که به توسط آقای شایسته نقاشی شده و کاشی های آن را استاد کریم تهیه نموده است.

در بالای ستون های این ایوان کتیبه سنگی به ارتفاع ۹۰ سانتیمتر نصب خواهد شد و در وسط آن یک غزل ۱۱ بیتی از اشعار حافظ و تاریخ ساختماني بنا ... نقر خواهد شد. سقف این ایوان، که آبروی مفصلی دارد و نصب ناودان باعني زشتی آن می گردد، یکپارچه از تیرهای آهن ساخته شده و بین دهانه به وسيله پیچ و مهره به یکدیگر و به ستون های سنگی متصل و جریان آب از طرفین ایوان تأمین می شود و برای اینکه شیروانی از خارج نمایان نباشد، طره چوبی به ارتفاع ۵۰ سانتیمتر بر روی کتیبه نصب و سراسر ایوان را گرفته هم از باران محفوظ و هم به وسيله سبکی آن از شدت ثقل سنگ کاری کاسته می شود.

آشنایی با معماری ایوان مقبره حافظ

تا فروردین ۱۳۹۶ مبلغ ۲۵۰٫۰۰۰ ریال بابت کلیه ساختمان به مصرف رسیده و چون وزارت معارف فقط ۱۷۰٫۰۰۰ ریال اعتبار اوقافی حق التظاره در این سال داشت و ۳۰٫۰۰۰ ریال آن در سال گذشته تأدیه شده بود، لذا در حدود ۴۰٫۰۰۰ ریال باقیمانده اعتبار تعمیراتی شده، امیدواری حاصل است که قسمت باغ جنوبی و ستون های آرامگاه تا خاتمه ۱۳۱۶ به اتمام رسیده و پس از آن که بقیه اعتبارات در ۱۳۱۷ تأمین گردید، به اتمام آرامگاه موفقیت حاصل شود. کتیبه های غزلیات حافظ به خط آقای ملك الكلامی تحریر شده و تمام نقوش و جاری های اسپره ها و ستون ها از روی سبک و اسلوب مسجد جامع وکیل و کاشی های هفت رنگ آن دوره به وسیله استادان ماهر بدو نمونه شده، سپس به اول استاد هر حرفه سفارش گردید و چون در قسمت صنايع ظريفه این ساختمان استثناء اجازه داده شد که عمل به مناقصه صورت نگیرد، تا حدی که ممکن گردید در خوبی ساختمان دقت به عمل آمده فقط مصالح و اشیاء دیگر ساختمان به وسایل عادی مناقصه تهیه شده است.

آشنایی با معماری ایوان مقبره حافظ

دکتر محمد معین در شهریور سال ۱۳۱۷، در زمانی که قسمت های عمده آرامگاه ساخته شده بود ولی هنوز سقف سی روی مقبره حافظ شیراز نصب نشده بود، به دیدار حافظه رفت و نوشت:

اکنون که شهریور ۱۳۱۷ است و تازه از زیارت آرامگاه حافظ بازگشته ام، ساختمان آن را به صورت ذیل دیدم: آرامگاه دارای باغچه ای است در سمت جنوب که از اطراف دارای نرده های آهن است و خود به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می شود. درب ورود به آرامگاه نیز در جنوب واقع است. پس از عبور از خیابان وسطی باغچه توسط 18 پله باید به تالار صعود کرد... در سمت جنوب (جانب بیرونی) تالار، یعنی رو به حیاط ، کتیبه ای که بانی ساختمان (رضا شاه) را معرفی می کند و تاریخ بنا را که ۱۳۱۶ هجری شمسی است مشخص می نماید. در طرفین این کتیبه (که در وسط قرار گرفته) هشت کتیبه مستطیلی است، یعنی ۴ کتیبه سمت راست و ۴ کتیبه سمت چپ.

آشنایی با معماری ایوان مقبره حافظ

ایضا دکتر معین به نقل از تیمسار سرلشگر ریاضی می نویسد که کلیه اشعار خواجه که در بنای حافظه به کار رفته از روی دیوانی وکیل مورخ به سال ۱۹۹۱ که وقف آرامگاه خواجه است، اسنتساخ شده اند.

حدود دو ماه بعد از بازدید دکتر معین از آرامگاه، خبر ساخت سرپوش مسی بارگاه حافظ در آبان ماه سال ۱۳۱۷ در جراید منتشر شد. فعالیت های ساختمانی حافظیه با وجود اتمام کارهای اصلی، در سال های ۱۳۱۸ و ۱۳۱۹ نیز ادامه داشت؛ به نحوی که جراید در سال ۱۳۱۹ مجددا اتمام کارهای ساختمانی آرامگاه را اعلام کردند، و این در حالی بود که برخی عملیات جزئی تا سال ۱۳۲۰ ادامه داشت.

آشنایی با معماری ایوان مقبره حافظ

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر