آناتومی چشم (1)

آناتومی چشم
بافت چشم به سه نوع تقسیم می شود:
•    بافت انکساری که بر روی آن تمرکز می شود.
•    بافت حساس به نور
•    بافت حمایتی
بافت انکساری: بافت انکساری نور را بر روی بافت حساس به نور متمرکز می کند تا تصویری واضح و شفاف به وجود بیاورد. اگر این بافت آسیب دیده، از شکل اقتاده یا منظم شود، دید تار خواهد شد.
بافت انکساری چشم شامل:
مردمک:
این دایره تاریک چشم مرکز بخش رنگی چشم(عنبیه) قرار دارد. مردمک در مقابل نور منقبض و منبسط می شود. در نور شدید مردمک منقبض و جمع شده تا از شبکیه در مقابل آسیب مراقب کند. در نور کم شرایط  برعکس خواهد شد، مردمک گشاد می شود تا نور بیشتری وارد چشم شود. مردمک با یک مسیر عصبی بسیار طولانی در بدن کنترل می شود. عصب از مغز شروع می شود، از نخاع، از بالای ریه، زیر شریان تحت ترقوه، بالای گردن، و از میان رابط های مغز عبور می کند و نهایتا به نزدیک عصب بینایی و سپس به مردمک می رسد. این مسیری عجیب و غریب برای طی کردن است. هر گونه وقفه ای در طول مسیر می تواند عصب را تحت تأثیر قرار دهد و باعث تغییراتی در واکنش مردمکی شود. به همین دلیل است که مردمک ها می توانند مشکلات سلامتی را که اصلا به چشم مربوط نیستند، نشان دهند.
عنبیه:

آناتومی چشم
بخش رنگی چشم می باشد. ماهیچه های عنبیه  سایز مردمک را کنترل می کنند. عنبیه به شکل روزنه‌ای است که نور از آن داخل چشم( عنبیه در جلوی چشم قرار دارد)، می‌گردد و این دریچه مقدار نور را تنظیم می‌کند یعنی هر وقت که محیط روشن‌تر و پرنورتر باشد مردمک چشم تنگ‌تر می‌شود و برعکس، در نور کم گشادتر می‌شود تا نور کافی به داخل چشم نفوذ کند.
ماهیچه‌های موجود بافت عنبیه با انقباض و انبساط خود در برابر نور شدید یا کم، موجب تنگ و گشاد شدن مردمک می‌شوند. این عمل تحت اثر اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک صورت می‌گیرد. رنگ‌های عنبیه در نقاط مختلف جهان بسیار متنوع و گوناگون‌اند. برخی از آن‌ها از دو یا چندین رنگ مختلف تشکیل شده‌اند. رنگ‌های قهوه‌ای، مشکی و بلوطی متداول‌ترین رنگ‌های عنبیه هستند که حدود سه‌ چهارم جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند.
لنز:
وقتی نور وارد مردمک می شود به لنز می رسد که یک ساختار شفاف منحنی است. این لنز می تواند تغیر شکل داده و باعث فوکوس نور بر روی شبکیه شود.
جسم مژگانی

آناتومی چشم
جسم مژگانى عضوى است با مقطع مثلثى که از يک ناحيه قدامى چين‌دار و يک ناحيه خلفى مسطح تشکيل شده است. جسم مژگانی بخش ضخیم لایه ی عروقی چشم است که مشیمیه را به عنبیه مربوط می‌کند. این حلقه عضلانی به لنز متصل شده و با انقباض و انبساط شکل لنز را تغییر می دهد.  این فرآیند تطابق نامیده می شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (1)

چه چیزی باعث خارش چشم می شود

درمان های خانگی برای خشکی چشم

چه چیزی باعث ایجاد فشار در پشت چشم می شود

تاثیر آرتروز بر روی چشم ها

روش های کاهش خستگی چشم