استان کرمان - 5.0 out of 5 based on 1 vote

استان کرمان

استان کرمان پهناورترین استان کشور است که در جنوب شرقی ایران قرار دارد. بخشی از استان کرمان را حاشیه جنوب غربی کویر لوت و دشت های سیرجان و شهر بابک تشکیل می دهد و قسمت عمده آن را ارتفاعات از جمله کوه های : هزار (بلند ترین کوه استان به ارتفاع ۴۴۵۶ متر)، ‌کلاغن، ‌گلچین،‌ جوپار، ‌لاله زار، ‌بحر آسمان ‌و یشم در بر گرفته است. استان کرمان دارای میراث تاریخی ایران است.

 

استان کرمان

از جمله : مجموعه ارگ تاریخی بم،‌ ارگ راین، ‌ارگ بردسیر، ‌میل نادری، ‌قلعه کهنوج،‌ مسجد جامع کوهبنان،‌کاروانسرای رباط عرب، ‌مسجد جامع کرمان، ‌حمام گنجعلی خان،‌ بازار کرمان،‌ گنبد جبلیه،‌ باغ شاهزاده، ‌مقبره شاه نعمت اله ولی، ‌در ماهان و آرامگاه خواجه اتابک، ‌استان کرمان علاوه بر آثار تاریخی ،‌ جذلبیت های طبیعی فراوانی دارد. غار شب پره،‌ چشمه عروس رابر، ‌آبگرم قلعه عسگر، ‌آبگرم ابارق، ‌آبگرم اسفندقه، ‌آبشار دو ساری، ‌آبگرم آشوئییه.

 

استان کرمان

ارگ راین

مجموعه تاریخی ارگ راین در جنوب غربی شهر راین کرمان،‌و بین راه ماهان و بم واقع شده است. ارگ و مجموعه خشتی راین با مساحتی برابر ۲۰۰۰۰ متر مربع پس از ارگ بم دومین بنای بزرگ خشتی استا ن کرمان است. نقشه قلعه تقریبا مربع شکل و دارای چند برج در اطراف است. اطراف قلعه را حصاری که کمی بیش از ده متر است در بر گرفته. ارگ راین تنها دارای یک وررودی است که در جبعه شرقی قرار دارد و به وسیله سر در بزرگ و باشکوهی به محوطه داخلی راه می یابد. و پس از عبور از کوچه های شرقی و غربی به چهار جهت کوچک هشت ضلعی را ه پیدا می کند. و در انتهای راهرو به چهار ساختمان زیبا که محل حاکم نشین ارگ بوده است منتهی می شود. بنای اولیه ارگ را به دوره ساسانی نسبت می دهند. که در دوره های بعد بازسازی شده و مورد استفاده قرار گرفته است. بنای کنونی ارگ بازمانده دوره اسلامی به ویژه دوران صفوی و پس از آن است.

 

استان کرمان

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

آداب و رسوم ازدواج در کرمان

اقامتگاه های استان سمنان و روستای آشین

اقامتگاه های جزیره قشم و استان یزد

پیشینه تاریخی نام شهر کرمان (قسمت اول)

پیشینه تاریخی نام شهر کرمان (قسمت دوم)

مراسم ازدواج در استان ایلام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر