ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با کور رنگی چه کنم

با کور رنگی چه کنم
کوررنگی نوعی نقص دید رنگ است که دیدن رنگ های خاصی را دشوار می سازد. اکثرا انواع کوررنگی ارثی است و از بدو تولد با شماست. کور رنگی ممکن است بر اثر بیماری های عصب بینایی یا شبکیه نیز رخ دهد. در این موارد، فقط چشمی که مشکل دارد دچار کور رنگی می شود و بیماری در طول زمان تشدید می گردد. بطوریکه ممکن است تبدیل به کوررنگی کامل شود که در آن بیمار دیدی خاکستری دارد. این بیماران معمولاً در تشخیص آبی و زرد مشکل دارند. شایع ترین کوررنگی، کوررنگی قرمز-سبز است. اگر شما این مشکل را داشته باشید، نمی توانید تفاوت بین رنگ سبز و قرمز را تشخیص دهید و هیچ درمانی پزشکی برای انواع کوررنگی ارثی وجود ندارد. اکثر افرادی که کوررنگی دارند به زندگی کردن در این شرایط عادت می کنند. بسیاری از مردم نقص در دید رنگ را مشکل جزئی فرض می کنند. حتی بسیاری از مردم سال ها با کوررنگی زندگی میکردند، بدون اینکه از آن آگاهی داشته باشند.

علل کوری رنگ چیست؟

با کور رنگی چه کنم
کوری رنگ توسط عدم پاسخ به طول موج گوناگون نور در سلول های شبکیه چشم ایجاد می شود. این سلول ها به عنوان گیرنده و یا استوانه ای و مخروط شناخته شده است سلول های استوانه ای حساس به نور هستند در حالی که مخروط ها مسئول تشخیص رنگ هستند به غیر از دلایل ژنتیکی، برخی از شرایط می تواند سبب یک نقص در مخروط یا سبب برخی از انواع مخروط شود که وجود ندارد.
بیماری هایی که باعث کور رنگی می شوند:

با کور رنگی چه کنم
- بیماری پارکینسون: آسیب عصبی ناشی از بیماری پارکینسون می تواند سبب آسیب به سلول های عصبی در شبکیه چشم شود که برای پردازش بینایی مورد استفاده قرار می گیرد.

آب مروارید: در این بیماری لنز طبیعی چشم کدر می شود برخی از رنگ ها شسته به نظر می رسند بر خلاف کوررنگی ژنتیکی، این آسیب رنگی پس از عمل آب مروارید اصلاح خواهد شد.

تیاگابین: این داروی ضد صرع برای کاهش  علائم صرع مورد استفاده قرار می گیرد اما ممکن است همچنین دید رنگی را تا 41 درصد در طول استفاده کاهش دهد.

نوروپاتی اپتیک ارثی لبر: این وضعیت یک بیماری ارثی است که بیشتر در مردان شایع است یک نوع از نوروپاتی نوری است که به کوری رنگ قرمز و سبز منجر خواهد شد.

سندرم کالمن: این بیماری ارثی باعث شکست غده هیپوفیز می شود. این وضعیت همچنین می تواند به کوری رنگ منجر شود.
زندگی کردن با کور رنگی:
- ترتیب رنگ ها را در جای لازم به خاطر بسپارید. مثلا چراغ ترافیک راهنمایی و رانندگی
- برای خرید لباس و هماهنگ کردن لباس هایتان از کسی که دید رنگ خوبی دارد، کمک بگیرید.
- اپلیکشن هایی که برای تلفن های هوشمند و یا تبلت برای کمک به افرادی با دید رنگ ضعیف طراحی شده، کمک بگیرند.
اگر کودک شما کوررنگی دارد به معلم او توضیح دهید که او برای دیدن بعضی  رنگ های خاص مشکل دارد. برای کودکانی با کوررنگی، دیدن متن نوشته شده با گچ زرد دشوار است. برای کودکان رنگ اشیا را توضیح دهید. تا زمانی که دیگران در مقابل کودکان درباره این اشیا یا رنگشان صحبت می کنند، فرزند تان گیج نشود.
عینک هایی مخصوص کور رنگی

با کور رنگی چه کنم
افرادی با کوررنگی قرمز- سبز می توانند از نوع خاصی از لنزهای تماسی یا عینک استفاده کنند. این عینک ها با فیلتر کردن طول موج خاصی از نور، تشخیص بین رنگ سبز و قرمز را احت تر می کنند. آنها باعث نمی شوند دید رنگ به حالت طبیعی برگردد ولی باعث ایجاد تفاوت بین دو رنگ سبز و قرمز شده تا آنها قابل تشخیص شوند. این عینک یا لنز ها برای تمامی افراد با کوررنگی سبز-قرمز مناسب نیستند. قبل از استفاده از این عینکها با متخصص یا  بینایی سنج مشورت کنید.
تشخیص
انواع تست ها برای آزمودن کوری رنگ ساخته‌اند که یکی از بهترین آنها تست( ایشی‌ها را) است.

با کور رنگی چه کنم
تشخیص کوررنگی اغلب با استفاده از چارت های رنگی بنام صفحات آزمون ایشی هارا  انجام می شود. در این صفحات، اعدادی متشکل از نقطه های رنگی در زمینه ای متشکل از نقاطی به رنگ دیگر قرار گرفته اند که تشخیص آن ها برای افراد کور رنگ مشکل است. در صورتیکه مشکلی در دید رنگی بیمار تشخیص داده شود از تست های دقیق تر استفاده می شود.

درمان کوررنگی چیست؟

از آنجا که بسیاری از موارد کور رنگی ارثی هستند، مشاوره ژنتیک می تواند شانس عبور این شرایط را به کودک شما نشان دهد. هیچ درمانی برای کوررنگی وجود ندارد اما راهکار هایی وجود دارد که می تواند به این افراد در عملکرد موثرتر، کمک است. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که درمان این بیماری در آینده ممکن خواهد بود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد