ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بیماران سلیاکی با دانه کینوا آشنا شوید

کینوا (Chenopodium quinoa) گیاهی از تیره تاج خروسیان می باشد. گیاهی مقوام به شرایط خشکی آب و هوا می باشد و به نعناع شباهت زیادی دارد. این گیاه از آنجایی که جزو دانه های فاقد گلوتن می باشد در سبد غذایی افراد مختلف تز جمله بیماران سلیاکی نقش مهمی دارد. در ادامه به این گیاه مهم می پردازیم.

 

بیماران سلیاکی با دانه کینوا آشنا شوید

کینوا چیست

همانطور که گفتیم کینوا بسیار به نعناع شباهت دارد و دارای حقایق تغذیه ای زیر می باشد: 100گرم کینوا 367.8 کیلوکالری انرژی، 14.1 گرم پروتئین، 4.6میلی گرم آهن، 563میلی گرم پتاسیم و 47 میلی گرم کلسیم می باشد. دانه ای که در بعضی نقاط دنیا حتی از گندم هم با ارزش تر و مهم تر است و در سبد غذایی جایگاه ویژه ای دارد.

فواید کینوا

_ غنی از آنتی اکسیدان ها دانه کینوا غنی از ترکیباتی چون آنتی اکسیدان ها می باشد بنابراین دارای خواص ضد سرطان می باشد. شاید مهم ترین آنتی اکسیدان موجود در کینوا فلاونوئیدها باشد.

_محتوی فیبر بالا یکی دیگر از خواص مهم کینوا محتوی بالای فیبر موجود در آن می باشد. در مطالعه که روی 4 گونه کینوا انجام گرفت نشان داد که دامنه ای در حدود 10تا 16 گرم فیبر در هر 100 گرم از این گیاه وجود دارد. این محتوای بالای فیبر به می تواند به کاهش سطح قند خون، کاهش کلسترول، کاهش کلسترول و کاهش وزن کمک کند.

_ فاقد گلوتن شاید یکی از ویژگی های کینوا که آن را تبدیل به دانه ای مفید کرده است بدون گلوتن بودن آن است. گلوتن به گروهی از پروتئین ها اطلاق می گردد که در غلاتی مانند گندم یافت می گردد و در افرادی که مشکل عدم تحمل گلوتن یا سلیاک دارند ایجاد مشکلات گوارشی می کند که این مشکلات گوارشی منجر به عدم دریافت ریز مغذی های و ویتامین های می گردد. کینوا یکی از جایگزین های مناسب جهت بیماران مبتلا به سلیاک است. با مصرف کینوا افراد مبتلا به سلیاک نه تنها از رژیم غذایی فاقد گلوتن بهره مند می گردند بلکه به طور خودکار از بسیاری از ویتامین هاف مواد معدنی و ترکیبات آنتی اکسیدانی نیز بهره مند می گردند.

_محتوای پروتئینی بالا پروتئین از اسیدهای آمینه ساخته شده است. بعضی از آنها "ضروری" نامیده می شوند، زیرا ما نمی توانیم آنها را تولید کنیم و آنها را از رژیم غذایی دریافت کنیم.اگر غذا حاوی تمام اسید آمینه ضروری باشد، آن را به عنوان یک پروتئین کامل شناخته می شود. مشکلی که در اینجا وجود دارد این است که اکثر منابع گیاهی فاقد اسید آمینه لیزین که یکی از ضروری ترین اسید های آمینه است هستند. ولی این مورد در کینوا استثناء می باشد چرا که کینوا دارای تمامی اسید های آمینه ضروری می باشد و بنابراین پروتئین موجود در دانه کینوا یکی از ارزشمند ترین پروتئنی های گیاهی می باشد. به طور که با مصرف 8 گرم از پروتئین دانه کینوا نیاز گیاه خواران به اسیدهای آمینه ضروری رفع می گردد. 

 

بیماران سلیاکی با دانه کینوا آشنا شوید

_شاخص گلیسمی پایین شاخص گلیسمی در غذاها تعیین می کند که آن غذا تا چه میزان باعث افزایش سطح قند خون می شود. ثابت شده است که خوردن غذاهایی که در شاخص گلیسمی بالا هستند می تواند گرسنگی را افزایش دهد و به چاقی کمک کند. چنین مواد غذایی نیز با بسیاری از بیماری های مزمن که امروزه رایج هستند مانند دیابت نوع 2 و بیماری قلبی مرتبط است. کینوا دارای پایین ترین میزان شاخص گلیسمی می باشد و شاخص گلیسمی آن 53 می باشد. البته باز هم بالاست و جهت یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات توصیه نمی گردد.

_محتوای بالای مواد معدنی و ویتامین ها کینوا دارای مقادیر قابل توجهی از آهن و منیزیوم می باشد. و البته دانه کینوا دارای ماده ای تحت عنوان اسید فیتیک نیز می باشد که مانع از جذب مواد معدنی می گردد. بنابراین لازم است که قبل از پخت با استفاده از روش های زیست فناوری مانند روش تخمیر اسید فیتیک آن را کاهش داد. ایراد دیگری که کینوا دارای در این مورد وجود مقادیری از اگزالات است که جذب کلسیم را مهار می کنند.

_بهبود سوخت و ساز بدن کینوا با اثر بر متابولیسم بدن باعث تنظیم آن می گردد. بررسی بر روی موش صحرایی نشان داده اند که اضافه نمودن کینوا به رژیم غذایی موش ها به همراه فروکتوز باعث می شود کینوا اثرات منفی فروکتوز را کاهش دهد.

نحوه استفاده از کینوا در رژیم غذایی

بسته به نوع کینوا بهتر است که ابتدا آن را با آب بشویید تا تلخی آن کم شده تلخی کینوا احتمالا به خاط وجود ساپونین ها می باشد. طریقه آماده سازی آن تقریبا مانند برنج می باشد که لازم است یک فنجان کینوا را در دو فنجان آب به مدت 15 تا 20دقیقه حرارت دهید بسته به ذائقه خود می توانید به آن نمک اضافه نمود. پس از مدت زمان گفته کینوا آماده خوردن است.

 

بیماران سلیاکی با دانه کینوا آشنا شوید

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد