علت دو بار پریود شدن در یک ماه چه می تواند باشد؟ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

علت دو بار پريود شدن در يک ماه چه مي تواند باشد؟

علت دو بار پريود شدن در يک ماه چه مي تواند باشد؟

در اغلب زنان ميانگين چرخه قاعدگي، 28 روز مي باشد. اما در برخي از زنان نيز اين چرخه در حدود 24 تا 38 روز متغير است. البته تغييرات چرخه قاعدگي مسئله جدي نيست و ممکن است هر خانمي آن را در طول زندگي خود تجربه نمايد.

اگر طول چرخه قاعدگي از 24 روز کمتر باشد، فرد در يک ماه دو بار پريود مي شود. اين مسئله مي تواند مشکل ساز باشد و نشانه اي بر وجود اختلال در عملکرد سيستم هاي بدن تلقي شود. بنابراين در صورتي که در يک ماه بيش از يک بار عادت ماهانه مي شويد؛ اين مسئله را جدي گرفته و به سادگي از کنار آن عبور نکنيد.

دلايل بروز دو بار عادت ماهانه در يک ماه

1- اگر شما به تازگي پريود شده ايد و چرخه قاعدگي نامنظمي داريد، نگران نباشيد. ميزان هورمون هاي بدن در دوران بلوغ بسيار نوسان دارند و همين امر موجب بروز اختلالاتي در چرخه قاعدگي مي شود.علت دو بار پريود شدن در يک ماه چه مي تواند باشد؟

2- در برخي موارد، به دلايل مختلف ممکن است طول يک چرخه قاعدگي از حداقل ميزان نرمال خود، کوتاه تر باشد و پس از طي کردن آن، بدن به شرايط عادي و نرمال خود بازگردد. در اين صورت فرد در يک ماه دو بارپريودي را تجربه خواهد نمود.

اگر اين اتفاق به ندرت براي شما مي افتد و پس از آن براي مدتي طولاني چرخه قاعدگي شما منظم مي شود، چندان مسئله جدي نيست؛ اما اگر به صورت مکرر دچار اين وضعيت مي شويد، حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه نماييد. پزشک با بررسي الگوهاي پريودي شما، علت بروز اين امر را شناسايي میکند که ممکن است وجود يک عفونت يا حتي مسئله اي جدي تری دليل آن باشد.

3- يکي ديگر از علل ايجاد اختلال در چرخه قاعدگي، بيماري تحت عنوان اندومتريوز مي باشد. در اين بيماري، سلول هايي شبيه سلول هاي رحم در نقاط ديگر بدن رشد مي کنند و بافتي مشابه رحم را ايجاد مي نمايند.

اين بافت اضافه موجب ايجاد درد، گرفتگي و خونريزي هاي غيرعادي مي شود. در برخي موارد خونريزي ناشي از اين بيماري در حدي است که بيمار تصور مي کند، مجددا پريود شده است.

اگر چرخه پريودي نامنظمي داريد و بسيار زودتر از موعد مقرر پريود مي شويد، ممکن است به اين بيماري مبتلا شده باشيد. بنابراين به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا پزشک با انجام معاينات لگن و سونوگرافي، بيماري را تشخيص دهد و درمان مناسب را پيشنهاد نمايد.

علت دو بار پريود شدن در يک ماه چه مي تواند باشد؟

4- يائسگي دوره اي از زندگي زنان است که در طي آن با تغيير در ميزان هورمون هاي بدن، بسياري از واکنش هاي طبيعي بدن زنان مانند پريودي دچار اختلال مي شود.

دوره پيش از يائسگي ممکن است در برخي از زنان، 10 سال طول بکشد و در طي اين مدت اغلب زنان اختلالاتي همچون: نامنظمي در چرخه قاعدگي و خونريزي هاي غير عادي را تجربه مي کنند.

5- اختلال در عملکرد غده تيروئيد نيز يکي ديگر از دلايل بروز مشکل در چرخه قاعدگي است.

علت دو بار پريود شدن در يک ماه چه مي تواند باشد؟

غده تيروئيد، يکي از غدد مهم بدن است که با ترشح هورمون هاي خاص، ميزان ترشح ديگر هورمون هاي بدن را کنترل مي کند. اگر غده تيروئيد دچار کم کاري يا پرکاري شده باشد؛ يکي از علائم آن تغيير چرخه قاعدگي و خونريزي شديد يا کم در حين قاعدگي مي باشد.

6- يکي ديگر از علل اختلال در چرخه قاعدگي و خونريزي هاي غير عادي در اين دوران، رشد سلول هاي فيبروئيد در رحم است. اين سلول ها در اغلب موارد سرطاني نيستند اما با ايجاد مشکلاتي نظير: احساس فشار در لگن، تکرر ادرار، کمر درد و بروز درد در حين رابطه جنسي فرد را آزار مي دهند.

معمولا پزشکان با انجام معاينات لگن و سونوگرافي، اين بيماري را سريعا تشخيص مي دهند.

چه زماني به پزشک مراجعه نماييم؟علت دو بار پريود شدن در يک ماه چه مي تواند باشد؟

 

اگر فردي، در طول 3 ماه دو دوره يا بيشتر پريودي را در هر ماه دارد و يا خونريزي غيرعادي و سنگين تر از حالت عادي خود را تجربه کرده است؛ بايستي فورا به پزشک متخصص زنان مراجعه نمايد.

همچنين بيمار بايستي پزشک را از ساير علائم خود مانند: تغيير غير عادي وزن، تنگي نفس، احساس درد در ناحيه لگن، احساس درد يا خونريزي در حين رابطه جنسي، احساس ضعف غير عادي و ساير علائم ديگر خود آگاه نمايد؛ تا پزشک با بررسي آنها بيماري را تشخيص دهد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

اردیبهشت ماه 1394

هتل می تاور مالزی

تور ترکیه ویژه ماه رمضان 94

بازار پردیس یک کیش

بازار پردیس دو کیش

مالزی در یک نگاه