ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چرا با نکشیدن سیگار نمی توانیم سیگار را ترک کنیم؟

چرا با نکشیدن سیگار نمی توانیم سیگار را ترک کنیم؟
اگر این سوال برای شما پیش اومده حتما این مقاله را با دقت مطالعه کنید. سیگار کشیدن یک  عادت نیست بلکه کشیدن سیگار واقعاً یک  اعتیاد  است. سیگار مانند هر ماده مخر دیگری،  نیز دارای  اعتیاد جسمی  می باشد. ولی خوشبختانه اعتیاد جسمی به سیگار بسیار ضعیف و ناچیز می باشد. بسته به میزان و  مدت زمان سیگار کشیدن بین 3 الی 5 روز این اعتیاد جسمی کاملا بر طرف می شود.
اگر اعتیاد جسمی به سیگار ضعیف بوده پس مشکل اصلی در ترک سیگار در چیست؟

چرا با نکشیدن سیگار نمی توانیم سیگار را ترک کنیم؟
دلیل آن، هوس به سیگار کشیدن است که به آن  اعتیاد ذهنی به سیگار می گویند. این هوس یا اعتیاد ذهنی به سیگار، با نکشیدن سیگار بر طرف نمی شود.
منظور از اعتیاد ذهنی  این است که فرد سیگاری تقریباً در تمام حالات روحی و عصبی مانند شادی، غم، خستگی، کلافگی، عصبانیت، هیجان، افسردگی، بعد از صرف غذا، در مسافرت و غیره  میل و هوس شدیدی به کشیدن یک نخ سیگار دارد. شاید بدانید هر ماده مخدری مانند هروئین و کراک، یک میزان مصرف (دوز مصرفی) داشته و فرد معتاد به این مواد با مصرف هر نوبت ماده مخدر بسته به میزان اعتیاد خود برای چند ساعت و گاهی یک روز کامل هیچ میل و هوسی به مصرف دوباره آن ندارد. در صورتی که در مورد سیگار اینگونه نیست وکشیدن  سیگار، بر اساس شرایط روحی و جسمی متغییر است.

چرا با نکشیدن سیگار نمی توانیم سیگار را ترک کنیم؟

با یک مثال، تفاوت بین  اعتیاد جسمی  و اعتیاد ذهنی  به سیگار را برای شما روشن می کنیم: تصور کنید ما یک فرد سیگاری را مجبور به کشیدن یک کامیون سیگار کنیم، شاید فکر کنید چون فرد سیگاری به تازگی یک کامیون سیگار را کشیده، حداقل  برای چند روز یا برای چند ساعت نباید هیچ میل و هوسی به کشیدن سیگار داشته باشد ولی متاسفانه اینگونه نیست، کافیست به این فرد سیگاری که به تازگی یک کامیون سیگار را کشیده  یک خبر خوشحال کننده یا برعکس آن یک خبر ناراحت کننده بدهیم، بلافاصله فرد سیگاری شروع به سیگار کشیدن می کند. ممکن است ترک سیگار کمی دشوار به نظر برسد ولی نگران نباشید،  شما نیز با هر میزان مصرف، می توانید سیگار را برای همیشه ترک کنید. برای ترک سیگار کافیست این  اعتیاد ذهنی  و یا همان  هوس  سیگار کشیدن را در فرد سیگاری از بین ببریم. ترک سیگار هیچ ارتباطی با اراده فرد سیگاری نداشته و اصولاً این باور غلط در بین  مردم وجود دارد که ترک سیگار با  اراده فرد در ارتباط است. طبق آماری که در ایران گرفته شده، نزدیک به 12میلیون سیگاری وجود دارد که تقریباً اکثر این افراد در کار و زندگی افراد موفقی هستند و هر چه را که بخواهند با اراده و سعی و تلاش خود به آن رسیده و یا خواهند رسید، و این باور که افرد سیگاری بی اراده هستند، کاملا غلط و اشتباه است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد