ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

چطور کودکی با اعتماد بنفس بالا داشته باشیم

شاید به نظرتان به وجود آوردن اعتماد بنفس در فرد سخت باشد ولی باید این را بدانید که ایجاد این احساس در کودک به او کمک میکند آینده بهتر و موفق تری داشته باشد و باعث احساس ارزشی فردی در خود می شود.کار شما در مقام یک مادر یا پدراین است که فرزندانتان از درون احساس غرور و احترام بکنند و به توانایی های خود در مقابل چالش های زندگی ایمان داشته باشند .در اینجا 10 استراتژی ساده در جهت تقویت اعتماد به نفس کودکتان آورده شده است

 

چطور کودکی با اعتماد بنفس بالا داشته باشیم

1. بگویید که دوستش دارید و به او عشق بورزید
وقتی کودکتان را صرف نظر از اشتباهاتش توانایی هایش مشکلاتش اخلاقش بی قید و شرط می پذیریم به او بیشترین کمک را میکنیم .
بنابراین تا میتوانید او را ببوسید بغل کنید و به او بگویید که چقدر دوستش دارید و چقدر برای شما با ارزش هست.
2.از ریسک کردن های سالم استقبال کنید
گاهی به کودک خود اجازه ی تجربه های کم خطر را بدهید و به تقاضاهای او پاسخ مثبت بدهید.کودکتان را به کشف چیزهای جدید دوستان جدید غذاهای جدید و بازی های جدید تشویق کنید.با اینکه در کارهای جدید احتمال شکست وجود دارد اما بدانید که این کار باعث افزایش اعتماد بنفس کودکتان میشود.

 

چطور کودکی با اعتماد بنفس بالا داشته باشیم
3.گاهی اجازه اشتباه کردن به او بدهید
همانطور که گفتیم ریسک کردن باعث افزایش اعتماد بنفس کودکان میشود ولی گاهی ممکن است اشتباهاتی از کودکمان رخ بدهد .اینها درسهای با ارزشی برای افزایش اعتماد بنفس کودکتان هست مثلا وقتی میخواهد کتاب جدیدی را بخواند ممکن است به کلمه سختی برخورد کند .پریدن وسط کار او و گفتن من خودم این کلمه را میخوانم باعث میشود او را وابسته بار می آورد و باعث می شود اعتماد بنفسش را پایین می آورد. بگذارید خودش کلمه را بخواند حتی اگر اشتباه خواند.به این ترتیب اعتماد بنفسش صدمه نمی بیند و خواهد فهمید که گاهی می شود اشتباه کرد
سان فرانسیسکو می گوید اگر خودتان اشتباه کردید به آن اعتراف کنید پذیرش و اصلاح اشتباهات پیغام قدرتمندی به فرزندانتان می رساند و پذیرش مشکلات را برای کودک آسان تر می کند.

4.برای او وقت بگذارید

وقتی را صرف نظر از مشغله هایی که دارید برای کودکتان صرف کنید این بسیار به احساس اعتماد به نفس کودکتان کمک میکند .و حتما نباید وقت زیادی باشد.

 

چطور کودکی با اعتماد بنفس بالا داشته باشیم
5.قوانینی را به او بیاموزید
یکسری قانون منطقی برای کودکتان وضع کنید و از او بخواهید که حتما انجامش بدهد مثلا در هنگام دوچرخه سواری حتما کلاه سر بگذارد.فقط قوانین باید واضح و با ثبات باشد و نشان دهید به او اعتماد دارید و از او انتظار دارید کار درست انجام دهد.
6.از کارهای درستش تجلیل کنید
مثلا وقتی در چیدن سفره به شما کمک میکند با صدای بلند از او تشکر کنید و یا در جمع بگویید که او امروز در خانه کمک من کرده است
7.به حرف هایش خوب گوش کنید
گاهی کودکان نیاز دارند احساس کنند که افکارشان احساساتشان خواسته هایشان و نظراتشان برای شما مهم است .مثلا میگوید دوست ندارم به خانه مادر بزرگ بیایم شما با پذیرفتن احساساتش به اونشان میدهید که چقدر برای او ارزش قایل هستید.اگر احساسات خودتان را با او سهیم کنید مثلا بگویی«نگران مادر بزگ هستم که مریض هست»او هم در بیان احساسات اعتماد بنفس پیدا می کند.

 

چطور کودکی با اعتماد بنفس بالا داشته باشیم
8.مقایسه ممنوع
مقایسه کردن فقط باعث می شود کودک را به یاد مشکلاتش بیاندازد و در او احساس خجالت حسادت را تشدید کند
9.احساس همدردی کنید
اگر کودکتان به شما میگوید که چرا نمی توانم مانند برادرم خوب بدوم بگویید ایرادی ندارم مثلا تو هم خوب میتونی توپ پرت کنی این کار باعث می شود متوجه شود هر کس نقاط ضعف و قوتی دارد و لازم نیست که حتما بی عیب باشیم.
10.تشویقش کنید
هر کودکی نیازمند حمایت از سمت نزدیکانش هست این باعث می شود که کودک باور داشته باشد که به او ایمان داریم و کارهای خوبش را می بینیم.تشویق فقط دادن پاداش به نتیجه ای نیست بلکه تشخیص دادن پیشرفت هست.و به رسمیت شناختن تلاش هست.مثلا در تشویق میگوییم تو تونستی بجای من به تو افتخار میکنم. 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد