ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یوهانس کلیماکوس یا در همه چیز باید شک کرد

اگزیستانسیالیسم یک واکنش به فلسفه ی هگل بود که در قرن 19 توسط سورن کیرکگور به وجود آمد. از نظر کیرکگور فلسفه ای که هگل بنا نهاده بود یک کاخ مستحکم بود که خود هگل یا همان انسان در آن جایی نداشت. از نظر کیرکگور فلسفه باید به موضوع انسان بپردازد و این در حالی است که هگل و اکثر فیلسوفان پیشین و قالب روش شناسی فلسفی این گونه نبود. برای همین کیرکگور فلسفه ی اگزیستانسیالیسم یا اصالت وجود را بنا نهاد و تلاش کرد به موضوع هایی که وجود واقعی دارند و تنها یک ایده و انتزاع نیستند بپردازد.

یوهانس کلیماکوس یا در همه چیز باید شک کرد

فلسفه ی کیرکگور در قرن بیستم با فیلسوفانی چون آلبر کامو و ژان پل سارتر به اوج شهرت خود رسید و به یک مکتب فلسفی جدید بدل شد. اگزیستانسیالیسم امروز اهمیت بسیار زیادی دارد و از میوه های آن می توان به اومانیسم و بیانیه ی حقوق بشر اشاره کرد. فلاسفه ی اگزیستانسیالیسم مانند فلاسفه ی قدیم نبودند و در جامعه حضور پررنگی داشتند. برای مثال ژان پل سارتر علاوه بر فلسفه و ادبیات دغدغه ی صلح و پایان استعمار فرانسه بر الجزایر را داشت. در ایران علی شریعتی دغدغه ی مردم و حکومت داشت و امروز مصطفی ملکیان دغدغه ی اخلاق، روان شناسی و فرهنگ عمومی را دارد.

یوهانس کلیماکوس یا در همه چیز باید شک کرد

سورن کیرکگور که پدر فلسفه ی اگزیستانسیالیسم است در 1814 متولد شد و در 1855 از دنیا رفت. او علی رغم زندگی کوتاه آثار بسیار مهمی در فلسفه دارد که از ارزش ادبی بالایی هم برخوردارند. تحصیلات و عقاید او موجب آموزه های عرفانی در آثارش هم شده و او را به یکی از مهم ترین فیلسوفان اخلاق بدل کرده است. از آثار کیرکگور می توان به "ترس و لرز"، "مفهوم آیرونی"، "یا این یا آن"، "تکرار"، "مفهوم دلهره"، یوهانس کلیماکوس"، "تجربه در مسیحیت"، پاره های فلسفی"، "مراحلی در زندگی فلسفی"، خاطرات اغواگر" و "بیماری تا سر حد مرگ" اشاره کرد. استاد مصطفی ملکیان از شارحان فلسفه ی کیرکگور در ایران است.

کتاب یوهانس کلیماکوس یکی از پایه های فلسفه ی اصالت وجود است که عقیده دارد فلسفه از شک به هر چیزی شروع می شود. این کتاب از دو بخش تشکیل شده است. بخش اول شامل سه فصل با عناوین "فلسفه ی مدرن با شک آغاز می شود"، "فلسفه با شک آغاز می شود" و "برای فلسفه ورزی فرد باید شک کرده باشد" تشکیل شده است. بخش دوم تنها یک فصل دارد و آن "شک کردن چیست" می باشد. این کتاب به اهمیت و ماهیت شک در فلسفه می پردازد و تلاش می کند نشان دهد چرا شک مهم ترین بخش نه تنها فلسفه ی مدرن که تمام فلسفه است. به گمان کیرکگور اگر شک وجود نداشته باشد فلسفه ای هم وجود نخواهد داشت و این کتاب به همین جهت به نگارش در آمده است.

یوهانس کلیماکوس یا در همه چیز باید شک کرد

اطلاعات کتاب:

نام کتاب: یوهانس کلیماکوس

نویسنده: سورن کیرکگور

مترجم:محمد هادی حاجی بیگلو

انشارات: شب خیز

تعداد صفحات: 156

قیمت: 16800 تومان

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد