ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با کودک بیش فعال خود چگونه رفتار کنم؟

آیا فرزند شما بیش از حد فعال است؟ بی ثباتی و بی توجهی، بی قراری، بی دقتی و خیلی از علائم مشابه باعث می شود کودک را به سمت رفتارهای پرخطر سوق دهد. اغلب این گونه کودکان دارای انرژی بی حد و حصر بوده و در بسیاری از موارد والدین نمی دانند در مقابل رفتارهای کودک خود چه کار کنند.
بیش فعالی با رفتارهای تکانشی کوچک شروع می شود و اگر دقت و مراقبت لازم در خصوص رفتارهای کودک به عمل نیاید رفته رفته با بزرگ شدن کودک رفتارهای او نیز شکل غیر طبیعی به خود گرفته و در بسیاری از موارد چنین کودکانی را سرکش و پرخطر تلقی می کنند.
والدین با لیستی از رفتارهای نادرست فرزند خود روبرو می شوند و برخورد و تصحیح این رفتارها به زمان و دقت کافی نیازمند است. در مسیر پرورش کودک والدین نیازمند مشاوره با افراد متخصص خواهند بود تا مسیری درست و جهت یافته را در اختیار آنها قرار دهند.

 

با کودک بیش فعال خود چگونه رفتار کنم؟
راهکارهای که به والدین کمک می کند تا با فرزند بیش فعال خود رفتار صحیحی داشته باشند:
1) رفتار خود را تغییر دهید
بسیاری از والدین به خاطر عدم آگاهی از مشکلات فرزند بیش فعال خود، او را محکوم می کنند و انتظار دارند این کودک نیز همانند کودکان عادی رفتاری معمولی از خود نشان دهد. در حالی که بسیاری از رفتارهای کودک بیش فعال غیر ارادی بوده و در نتیجه اختلال عصبی او بروز می کنند و برای درمان نیازمند کمک و همراهی والدین خود می باشد.
2) توجه به توانایی های کودک
هر کودک مجموعه ای از توانایی های منحصر بفرد است و برای پرورش آنها روش های خاص خود را می طلبد. سعی کنید نکات مثبت کودک خود را ببینید و با جهت دهی آنها مسیر رشد را برای او فراهم آورید. اگر کودک کار مثبتی حتی به صورت ناقص انجام داد با تحسین کار او به او بفهمانید می تواند مورد تحسین قرار بگیرد و هرگز او را با جملات دلسرد کننده مایوس نکنید.

 

با کودک بیش فعال خود چگونه رفتار کنم؟
3) با کودک بیش فعال خود صحبت کنید
با کودک بیش فعال خود در حد درک او صحبت کنید و از جملات کوتاه و ساده استفاده کنید، همچنین در زمان صحبت کردن ارتباط چشمی با کودک خود داشته باشید. این کودکان به دلیل عدم توجه و دقت کافی نمی توانند همزمان چند جمله و یا دستورالعمل را در ذهن خود ثبت کنند و اگر همزمان چند کار از او خواسته شود به احتمال زیاد فقط یکی از آنها را به یاد می آورد.
4) تغییر شیوه زندگی خود برای بالابردن تمرکز کودک
برای این که کودک بیش فعال بتواند رفتارهای خود را اصلاح کند نیازمند تمرکز زیاد است. برای کمک به او والدین نیز باید در شیوه زندگی خود تغییراتی ایجاد کنند. تغییرات را از بازسازی فضای خانه شروع کنید، وسایل اضافی را جمع کنید، سروصداهای غیر ضروری مثل موزیک ها و تلویزیون را کاهش دهید و از فعالیت ها و مهمانی ها و تماس های غیر ضروری اجتناب کنید.
برای افزایش تمرکز کودک می توانید چند بازی ساده با او انجام دهید و به مرور زمان درجه سختی بازی را افزایش دهید تا تمرکز و دقت کودک تقویت شود. به عنوان مثال از کودک بخواهید برای مدت زمانی مشخص (مثلا 10 ثانیه) در چشم شما خیره شود ویا در حالی که لیوانی پر از آب در کف دست دارد راه برود به طوری که آب بر زمین نریزد.

 

با کودک بیش فعال خود چگونه رفتار کنم؟
5) حس مسئولیت را در کودک خود ایجاد نمایید
فعالیت های ساده ای انتخاب کنید که کودک قادر به انجام آنها باشد و همچنین فرمانهایی به او بدهید که بیشتر مشتاق انجام آنها است. همیشه فرمان های دلپذیر در آغاز کار می تواند به تدریج بستر مناسب را برای افزایش حس مسئولیت پذیری به وجود آورد.
6) کودک را راهنمایی کنید اما در انجام کار او تا زمانی که آسیبی به خود یا دیگران نمی زند مداخله نکنید
والدین از همان شروع تربیت بایستی روش خود را بر پایه راهنمایی قرار دهند تا کودک روش درست زندگی را به تدریج تشخیص دهد.
7) هرگز به کودک رشوه و باج ندهید
8) یادگیری، تشویق و تنبیه همگی باید در زمان درست خود باشند تا کارایی لازم را داشته باشند.
9) مراقب رژیم غذایی کودک خود باشید
برخی از مواد غذایی برای کودکی که اختلال بیش فعالی دارد مناسب نیست و استفاده از آنها علائم کودک تشدید می کند. از جمله این مواد غذایی می توان به انواع شکلات، کاکائو ، نوشابه های گازدار ، مواد غذایی که ادویه زیاد دارند مانند فست فودها ، پفک و چیپس و ... نام برد.
مراقب باشید کودک گرسنه نماند چرا که گرسنگی نیز علائم بیش فعالی را تشدید می کند و از مواد غذایی سالم و تا حد امکان کم نمک برای تغذیه کودک استفاده کنید.

 

با کودک بیش فعال خود چگونه رفتار کنم؟
10) دارو درمانی
ممکن است برخی از کودکان بیش فعال در کنار جهت گیری رفتارشان نیازمند درمان دارویی نیز باشند که این مورد فقط توسط پزشک متخصص اعصاب و روان کودکان ویا متخصص روانپزشکی کودکان باید تشخیص داده شود. بنابراین در اینجا از ذکر نام داروهای مربوط به بیش فعالی خودداری می کنیم.
زمانی که کودک تحت درمان دارویی قرار می گیرد واکنش او را به دقت بررسی کنید و نحوه فعالیت او را پس از مصرف دارو به پزشک معالج گزارش کنید.
تذکر: در کنار راهکارهای گفته شده در بالا کاردرمانی و بازی درمانی نیز روش های موثری برای جهت دهی و اصلاح رفتارهای کودکان بیش فعال می باشد. به طور ساده کاردرمانی را می توان این گونه تعریف کرد:
رشته ای است که رویکرد های درمانی را در ۳ سطح “جسم ، ذهن، روان ” در قالب فعالیت هدفمند و معنادار ارائه می دهد. یعنی درمان بوسیله کار و فعالیت.
البته باید توجه کرد کاردرمانی کودکان بیش فعال پروسه ای بسیار زمان گیر است و نباید انتظار داشت در مدت زمان کوتاه به نتایج دلخواه رسید.

 

با کودک بیش فعال خود چگونه رفتار کنم؟

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد