گیاه آقطی سیاه

آقطی سیاه یا خمان کبیر ( انگور کولی ) یکی دیگر از گونه های این گیاه می باشد، که  از زمان کهن این نوع گونه آقطی را بیشتر مورد استفاده قرار می دادند. گیاه آقطی سیاه درختچه ای شاخه های خاکستری رنگ متمایل به قهوه ای دارد که ارتفاع آن گاهی به ده متر هم می رسد.

گیاه آقطی سیاه دارای برگچه هایی به رنگ سبز، بیضوی و دندانه دار است، که در هنگام خرد شدن و مالش بر دست بوی بدی را از خود ساطع می کند. محل رویش آقطی سیاه معمولا در حاشیه جنگل ها و کنار جاده ها است، که گل هایی به رنگ سفید خوشرنگ دارد که در اواخر بهار شکوفه می دهد.

گیاه آقطی سیاه

میوه های درختچه آقطی شبیه انگور ریز هستند، و رنگی سیاه دارند. این میوه حاوی موادی چون کریزان تمین، مواد قندی، اسانس های روغنی، صمغ، اسید استیک و وازیانیک می باشد. میوه آقطی همچنین گلیکوزیدی به نام روتین در خود دارد که خاصیت نفوذ پذیری بر مویرگها را دارا می باشد.
ترکیبات شیمیایی برگ و پوست درختچه آقطی سیاه نیز شامل موادی چون سامبوسین، سامنو نیگرین، کولین، سیکوتین و مقدار کمی نیترات پتاسیم است که اثر دارویی دارند. همچنین در گل های این درختچه کمی اسانس و ماده ای به نام آلدرین وجود دارد.
محل رویش گیاه آقطی سیاه در آسیا و شمال آفریقا بوده و در ایران نیز در مناطق نواحی آذربایجان و همدان می باشد. همچنین این گیاه به علت ترکیبات ذکر شده دارای خواص درمانی زیادی است که به مهمترین آنها در ادامه اشاره می کنیم.

گیاه آقطی سیاه

خواص دارویی گیاه آقطی سیاه

از نظر علم طب بیشترین کاربرد و خاصیت دارویی گیاه آقطی سیاه در قسمت ساقه و ریشه این گیاه می باشد، که دارای فواید درمانی زیر است.
•مصرف گیاه آقطی سیاه برای جوش خوردن استخوان های شکسته و مداوا و ترمیم آنها مفید است.

•گیاه آقطی در درمان بیماری صرع کمک موثری می کند.

•آقطی سیاه یا همان خمان کبیر باعث بهبود در تسریع بیماری سل و برونشیت می شود.

•گیاه آقطی سیاه به علت ترکیباتی که دارد در رفع مشکلات مجاری ادرار جزو بهترین دارو های گیاهی است و همینطور در درمان بیماری های کلیوی  نیز موثر می باشد.

گیاه آقطی سیاه

•گیاه آقطی سیاه یا خمان کبیر سرماخوردگی را معالجه می کند و برای درمان بیماری های دستگاه تنفسی داروی مفیدی محسوب می شود.

•خوردن میوه آقطی سیاه باعث شادابی و طراوت پوست می شود.

•همچنین اگر میوه آقطی سیاه را له کرده و به سر مالیده و یا همانطور بخورید، ریشه مو را تقویت می کند و باعث سیاهی مو می گردد.

ضررهایی که مصرف بیش از حد گیاه آقطی سیاه برای بدن دارد

•مصرف زیاده از حد مجاز این گیاه باعث تهوع می شود

•همچنین خوردن بسیار آقطی سیاه ورم روده ها را نیز موجب می گردد.

گیاه آقطی سیاه

همینطور لازم به ذکر است که گیاه آقطی سیاه یا خمان کبیر به دلیل طبع سرد و خشکی که دارد باید حتما با عسل خورده شود و  نحوه مصرف و کاربرد این گیاه نیز بهتر است با تجویز پزشک صورت گیرد.

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

باغ گیاه شناسی هند

باغ گیاه شناسی باتومی گرجستان

سارا و دندون بزرگ سیاه

اکالیپتوس گیاه محبوب سرماخورده‌ها

از گیاه شیرین بیان چه میدانید؟

جوجه کوچولو و گربه سیاه

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر