آداب و رسوم مردم سوئیس - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آداب و رسوم مردم سوئیس


خوراک و غذا های سوئیسی:


صبحانه مردم سوئیس معمولا سبک خورده می شود و شامل نان، کره و مربا و عسل و غیره است. وعده اصلی مردم در هنگان ناهار مصرف می شود. که غذای اصلی شامل گوشت که کنار آن سبزیجات و ماکارونی و سالاد است، سرو می شود. وعدهی عصرانه ی آن ها بین زمان 6 یا 7 بعد از ظهر است که به شکل ساندویچ صرف می شود. البته مناطق شهری نسبت به مناطق روستایی ناهار را دیر وقت و معمولا هنگام بعد از ظهر میل می کنند. به علت تاثیر گذاری فرهنگ دیگر کشور ها و به علت چند ملیتی بودن کشور سوئیس، بعضی از غذا ها از دیگر کشور ها وارد شده است. از جمله غذا های معمور سوئیس می توان به چیز فوندو یا سس تند پنیر اشاره کرد که پنیر را همراه با سس تندی آب کرده و تکه های نان را در آن می غلتانند. رکلت از دیگر غذا های معروف است که گوشت مزه دار شده را به همراه چاشنی های مختلف با پنیر نرم شده و سیب زمینی سرو می کنند. مردم ساکن کنار دریاچه ها روزانه ماهی تازه می خورند. از جمله غذا های دیگر سوئیسی را می توان غذا های زیر را نام برد.

 

آداب و رسوم مردم سوئیس


نان زوپف که یکشنبه ها در هنگام صبحانه خورده می شود. در قسمتی از شهر برن، ورقه های گوشت خوک را همراه با خوراک لوبیا و سیب زمینی صرف می کنند. سائور کرات که سیب زمینی و گوشت در طعم آن نقش به سزایی دارند و این غذا 12 نوع دستور پخت متفاوت دارد.
اگر بخواهیم غذای ملی سوئیس را نام ببریم می توان به خوراک سوسیس و کیک و پنیر اشاره کنیم که تقریبا در همه جای کشور سرو می شود. هر بخش غذای محلی خود را دارد و پیدا کردن غذای محلی یک ناحیه در ناحیه های دیگر بسیار سخت است. مثلا شهر تیسین به علت نزدیکی آن با کشور ایتالیا بیش تر فرهنگ ایتالیایی داشته و در آن جا غذا های ایتالیایی صرف می شود.

 

آداب و رسوم مردم سوئیس


آداب مخصوص غذا خوردن:


کشور سوئیس به آداب سر سفره پایبند بوده و قبل از آمدن بزرگ تر سر سفره لب به غذا نمی زنند. قبل از غذا خوردن دعا می کنند. با چنگال و چاقو غذا را مصرف می کنند و تا اتمام غذایشان دست خود را زیر میز نمی برند و روی میز می گذارند. بعد از پایان غذا چنگال و چاقو را کنار بشقابشان می گذارند.

 

آداب و رسوم مردم سوئیس

 

فولک آرت یا هنر های ملی این کشور:


سازمان هایی در سر تا سر جهان و هم چنین سوئیس وجود دارند که از هنر های ملی حمایت می کنند تا مانع فراموشی آن ها شوند. این هنر ها شامل آواز خواندن، رقص، موسیقیف شهر و نقاشی و حکاکی روی چوب و قلاب دوزی هستند.
یودلینگ با چهچهه زدن نوعی آواز است که مردم سرزمین کوهستانی به آن مشغول هستند.
آلفورن نوعی شیپور بلند و چوبی است که اندازه آن بیش تر از دو متر است. مردم کوهستانی این موسیقی را هم چون یودلینگ و آکوردئون در سوئیس می آموزند.
هنر دیگر مردم این کشور حکاکی روی چوب یا بهتر بگوییم روی خرده چوب است. که این هنر برای زیبایی کاربرد بسیاری دارند و مردم ان را برای قفسه های آشپز خانه و عصا های چوبی و قاشق و چنگال های چوبی استفاده می کنند. در محله های پروتستان مردم ان را برای نمای بیرونی خانه هایشان استفاده می کنند که این نما در محله های کاتولیگ کم تراست.
از دیگر هنر ها می توان به قلاب دوزی اشاره کرد که بیش تر زنان این کشور به آن مشغول هستند. قلاب دوزی را بیش تر روی لباس های زنانه استفاده می کنند و این هنر جاذبه ی گردشگری دارد. اما مردم در حالت عادی از این لباس ها استفاده نمی کنند و فقط در مراسم های خاص و جشن ها از این لباس ها بهره می گیرند.

 

آداب و رسوم مردم سوئیس


موسیقی:


نمی توان کشور سوئیس را مهد موسیقی دانست. اما از حق نگذریم کشور سوئیس در قرن بیستم هنرمندان زیادی را در صنعت موسیقی تحویل جامعه هنری داد. از جمله این هنرمندان می توان به آرتورهونگر، اتمار شوئک، فرانک مارتین، لودویگ سن و هنریش لوریس اشاره کرد. علاوه بر آن ها در دو دهه اخیر ارنست بلوخ، ارنست له وی، کنراد بک و ارنست انزرمت که رهبری ارکستر لا سوئیس رومند را به دست داشت، کسب شهرت کردند.
هم چنین کشور سوئیس سالن های اپرای زیادی دارد که یکی از آن ها سالن اپرای زوریخ است. هم چنین در شهر لوزرن جشنواره سالانه موسیقی برگزار می شود. از جمله این جشن ها می توان به جشن جاز مونتریکس اشاره کرد.

آداب و رسوم مردم سوئیس

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.50 (2 Votes)

مطالب مشابه

هتل سوئیس استانبول

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

هتل سوئیس گاردن مالزی

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر