آشنایی با معروف ترین آرامگاه های تاریخی ایران - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با معروف ترین آرامگاه های تاریخی ایران

بخارا: آرامگاه اسماعیل سامانی

بخارا از جمله مهم ترین شهرهای خراسان بزرگ در دوره اسلامی محسوب می شده است. در این شهر بناهای عظیمی بنا گردیده که هر کدام به لحاظ معماری و پوشش تزیینات آن از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. در عصر سامانیان شهر بخارا مورد عنایت حاکمان این سلسله قرار گرفت و کم کم رو به رونق و آبادانی نهاد و بدل به مرکزی برای گردهمایی هنرمندان و شاعران شد.در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد آرامگاه های تاریخی ایران بیشتر بدانیم.

تقریبا در سال ۳۰۰ هجری ساختمان نسبتا کوچک ولی بسیار زیبایی که معماری آن همانند معماری دوره ساسانیان بود در این شهر احداث شد. این ساختمان که در مرکز شهر بخارا قرار دارد، امروزه به عنوان آرامگاه امیر اسماعیل سامانی، از سرشناس ترین شاهان سلسله سامانی شناخته می شود.

آشنایی با معروف ترین آرامگاه های تاریخی ایران

معماری این بنا به شکل مربع بوده و اندازه هر وجه این مربع ده متر است. گنبد این مقبره به شکل نیمکره ای است که در چهار گوشه این گنبد چهار گنبد کوچکتر قرار دارد. گنبد بر روی چارچوب چهار گوشی توسط فیلپوش هایی که عمل انتقال را بر عهده دارند، سوار شده که می توان با شیوه گنبدسازی معماری سبک پارتیان و ساسانیان مقایسه کرد. این مقبره گرچه بسیار کوچک است اما همین سادگی و متناسب بودن عناصر آن و بویژه تزیینات بی نظیر آن هم در سطوح داخلی بنا و هم در سطوح خارجی آن، مقبره را در به یکی از شاهکارهای معماری صدر اسلام بدل کرده است.

آشنایی با معروف ترین آرامگاه های تاریخی ایران

دشت گرگان:گنبد قابوس

از دیگر شاهکارهای معماری صدر اسلام، باید به آرامگاه قابوس در دشت گرگان اشاره کرد.

شخص قابوس مردی دانشمند، و حمایت گر شاعران، نویسندگان و هنرمندان بود. به اعتقاد پوپ، پژوهشگر و ایرانشناس اهل امریکا، او تمام زندگی خود را برای آبادانی و رونق تجاری ایران قرار داده بود. لازم به ذکر است که مقبرة قابوس قبل از مرگ وی برای گرامی داشت و احترام به او احداث شد.

به لحاظ کاربری معماری آرامگاه قابوس، جز قدیمی ترین برج های آرامگاهی محسوب می شود که بر اساس تاریخ روی کتیبه آن در سال ۳۹۷ هجری بنا شده است. ساختمان آرامگاه بر روی تپه ای به ارتفاع حدودی هفده متر و با مصالح آجر سخت و مقاوم بنا شده است. مصالح بکار رفته در درون گنبد -که البته اکنون به رنگ سبز متمایل به آبی تغییر یافته-  سراسر از آجرهای بسیار فشرده پوشیده شده است.

آشنایی با معروف ترین آرامگاه های تاریخی ایران

بر روی بدنه استوانه ای شکل خارجی بنا، ده پره تنومند با زاویه نود درجه از پی تا بام آرامگاه رفته است. ارتفاع آرامگاه از سطح تپه ۵۵ متر دارد و گنبد بنا به شکل مخروطی (رک) است که ارتفاع آنها به هجده متر می رسد. در قسمت ورودی گنبد در میان طاق هلالی شکل آن، گلوگاهی به شیوه ی مقرنسی طور قرار دارد که به نظر می آید از اولین کاربردهای این سبک تزیین در معماری اسلامی بوده است. همان گونه که قبلا گفته شد آرامگاه قابوس در زمان زندگی او احداث شد و دو ردیف کتیبه آن به خط کوفی، بر روی بدنه و پی گنبد آن وجود دارد که، حاکی از آن است که این بنا در سال ۳۹۷ هجری احداث گردیده است.

آشنایی با معروف ترین آرامگاه های تاریخی ایران

لازم به ذکر است که شهر گرگان یا به قول تاریخ نگاران شهر عرب جرجان در نزدیکی این مقبره است. این شهر که از شهرهای بسیار معروف در دوره اسلامی است، متأسفانه در ۱۱۸ هجری همزمان با حمله مغول به ایران ویران شد. کشفیات باستان شناسی در این شهر حاکی از آن است که از نظر معماری و پوشش تزیینات معماری و همینطور به لحاظ توسعه هنرهای تجسمی این شهر شکوفایی ویژه ای داشته است. تا کنون این نتایج باستان شناسی در قالب مقالات فراوانی به زبان های متعدد انتشار یافته است.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

تور دبی با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر