تحریم ها و صنعت توریسم ایران

هنگامی که در مورد سفر و گردشگری به ایران صحبت می شود، نمی توان عملکرد آمریکا و تحریم های بین المللی علیه تهران بعنوان بخشی از اختلاف نظر در مورد برنامه هسته ای بحث برانگیزش را نادیده گرفت. تحریم ها هرگز به منظور هدف قرار دادن صنایع مسافرتی و گردشگری ایران نیست، اما تاثیر آنها به روش های مختلفی قابل مشاهده است. سالهای اخیر شاهد افزایش قابل توجهی در استفاده از تحریم های اقتصادی و مالی به عنوان ابزار سیاست خارجی، برای محدودیت های شدید، تحت نظارت شدید قرار دادن شرکت ها است. در کنار آن، راه هایی وجود دارد که در آن صنعت تجارت مهمان نوازی، به ویژه، تحت تاثیر بسیاری از قوانین و مقررات تحریم بین المللی توسط ایالات متحده، انگلستان، سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و قرار گرفته است. صنعت حمل و نقل هوایی ایران در حال حاضر با چند سری تحریم ها مواجه است. این تحریم ها که از طرف ایالات متحده تحمیل شده، دسترسی هواپیماهای ایرانی را به فناوری های مدرن، هواپیمایی که اخیرا تولید شده، نگهداری ناوگان و سایر خدمات محدود کره است، اگرچه برای سال های دهه 1990 چنین معاملاتی امکان پذیر بود.

 

تحریم ها و صنعت توریسم ایران

صنعت توریسم
تلاش های بین المللی برای منزوی کردن ایران و مجبور کردن آن به توقف برنامه غنی سازی اورانیوم به طور جدی به اقتصاد کشور آسیب می رساند: کل صنایع فلج شده است، قیمت مواد غذایی و سوخت به سرعت در حال افزایش است و پول داخلی ریزش کرده است. اما تحریم ریال، برای ایران نتیجه بسیار خوشایندی داشته است: پرش در گردشگری. براساس چندین منبع، در سال 2011 حدود سه میلیون گردشگر از کشور بازدید کرده اند که بیش از 2 میلیارد دلار برای اقتصاد محلی به ارمغان آورده است. علاوه بر این، طبق گزارش سازمان جهانی گردشگری سازمان ملل، از سال 2004 تا 2010، گردشگری بین المللی در ایران چهار برابر سریعتر از میانگین جهانی بوده است که رشد سالانه آن 3/2 درصد بوده است.

 

تحریم ها و صنعت توریسم ایران

مناظر ایران متنوع است و فعالیت های متعددی از پیاده روی و اسکی در کوه های البرزتا تعطیلات کنار ساحل خلیج فارس و دریای خزر را فراهم می کند. طی پنج سال آینده تعدادی از پروژه های زیربنایی در زمینه گردشگری در جزیره خلیج فارس، کیش انجام خواهد شد که در حال حاضر حدود 1 میلیون بازدید کننده در هر سال جذب می کند که اکثریت آنها ایرانی هستند. پیش از انقلاب ایران و پس از آن جنگ ایران و عراق، تعداد قابل توجهی از بازدیدکنندگان به ایران سفر می کردند تا از جاذبه های متنوع آن که دارای شکوه فرهنگی و چشم انداز متنوع و زیبا برای فعالیت های گوناگون بود لذت ببرند. اما گردشگری در طول جنگ ایران و عراق در دهه 1980 به شدت کاهش یافت. اکنون، به دلیل تحریم ها علیه ایران و کاهش ارزش پول، تعداد گردشگران ایرانی نیز کاهش یافته است. علاوه بر این، به طور متوسط بازدید کننده ایرانی باید دوبرابر مبلغی را که برای سفر مورد استفاده قرارمی دادند،هزینه کنند.

 

تحریم ها و صنعت توریسم ایران

صنعت مهمان نوازی امروزه به عنوان یک صنعت جهانی شناخته شده است با تولید کنندگان و مصرف کنندگانی که در سراسر جهان گسترش یافته اند. استفاده از امکانات هتل مانند: اتاق، رستوران، بار، کلاب شبانه یا باشگاه سلامت؛ دیگر لوکس تلقی نمی شوند. برای بسیاری از مردم این خدمات به یک جزء جدایی ناپذیر از شیوه زندگی تبدیل شده اند. علاوه بر این، در دو دهه گذشته، تقاضا و عرضه ی خدمات مهمان نوازی ،رشد صنعت مهمان نوازی را در سطح جهانی افزایش داده است، که منجر به رقابت شدید در بازار می شود. در این راستا هتل ها باید استراتژی ها و خدمات مختلفی استفاده کنند تا موفق شوند.

 

تحریم ها و صنعت توریسم ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

هتل ایران مشهد

صفحه پکیج ها

تور کیش 3 شب و 4 روز

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

هتل ایران کیش

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر