عفونت کلیه چیست؟ (1)

عفونت کلیه چیست؟

عملکرد کلیه چگونه است؟

کلیه ها انواع مختلفی از وظایف مهم را در بدن بر عهده دارند. این وظایف شامل فیلتر کردن و دفع مواد زائد از خون است که از طریق مویرگ ها درون کلیه ها جریان می یابد، تنظیم فشار خون، حفظ سطوح ثابت الکترولیت ها (به عنوان مثال کلسیم، فسفر، سدیم، پتاسیم و کلرید) و کمک به تولید گلبول های قرمز از جمله این وظایف می باشد.

کلیه ها در کجا قرار دارند؟

عفونت کلیه چیست؟

کلیه ها در هر دو طرف بدن زیر دیافراگم در نزدیکی پشت کمر واقع شده اند. هر کلیه به مثانه در لگن با یورتان (ساختارهای طولانی مانند لوله) متصل می شود که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کند. ادرار در مثانه ذخیره می شود و از طریق مجرای ادرار دفع می گردد. به طور خلاصه، این ساختار همان چیزی است که دستگاه دفع ادرار نامیده می شود.

عفونت کلیه (پیلونفریت) چیست؟ آیا همان عفونت ادراری است؟

اجزای اصلی دستگاه دفع ادرار، کلیه ها، مثانه و مجرای ادراری هستند. هر قسمت از دستگاه دفع ادرار ممکن است آلوده شود و به طور کلی به عنوان عفونت ادراری (UTI) شناخته می شود. هنگامی که یک کلیه آلوده می شود، این بیماری از نظر پزشکی به عنوان پیلونفریت شناخته می گردد. بنابراین، عفونت کلیه تنها یکی از انواع مختلف از انواع عفونت است که تحت پوشش اصطلاح عفونت ادراری بیان می گردد. طیف UTI ها عبارتند از:
• عفونت مثانه
• عفونت ادرای پیچیده
• عفونت پروستات
• عفونت کلیوی (پیلونفریت)
یک طبقه بندی کلی تر از عفونت های دستگاه ادراری شامل موارد زیر است:
• عفونت دستگاه ادراری پایین شامل مجرای مثانه، مثانه و در مردان، غده پروستات
• عفونت مجاری ادراری مربوط به عفونت کلیه ها

علائم و نشانه های عفونت کلیوی چیست؟

عفونت کلیه چیست؟

برخی از علائم شایع عفونت کلیه عبارتند از:
• تب
• حالت تهوع
• استفراغ
• درد شکم
• لرزش
• تب و لرز
• ادرار دردناک (دیسوری)
• ادرار مکرر (فرکانس ادرار)
• کمر درد (درد ناراحت کننده در قسمت کلیه ها)
• اختلال عمومی در بدن
در بیماران سالمند و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، عفونت کلیه با داشتن شرایط زیر شدیدتر خواهد شد:
• گیجی و بی تفاوتی نسبت به علائم
• ضربان قلب سریع
• فشار خون پایین
• کمبود آب بدن

علل عفونت کلیه چیست؟

ادرار، شبیه به تمام مایعات دیگر بدن، به طور معمول بدون هیچ گونه عفونت باکتریایی استریل است. بنابراین حضور باکتری در ادرار غیر طبیعی است و ممکن است منجر به عفونت ادراری شود. معمولا، باکتری ها از طریق مجرای ادرار به داخل سیستم دفع ادرار دسترسی پیدا می کنند. سپس باکتری ها در سیستم دفع ادرار صعود می کنند و خود را به کلیه ها می رسانند در نتیجه موجب عفونت های کلیه می شوند.
در بیشتر موارد، باکتری ها از طریق رکتوم یا واژن به سمت مجرای ادرار منتقل شده و وارد سیستم دفع ادرار می شوند. برخی از باکتری های نیز از پوست وارد می شوند. زنان نسبت به مردان در مقابل عفونت های دستگاه ادراری حساس تر هستند، چرا که طول مجرای ادرای آنها کوتاه تر است.

آیا عفونت کلیه مسری است؟

از آنجاییکه عفونت کلیه زمانی رخ می دهد که باکتری از ناحیه تناسلی یا مقعد وارد دستگاه ادراری شود، به طور معمول، مسری نیست.

عوامل خطر برای عفونت های کلیه و ادرار (UTI) چیست؟

عفونت کلیه چیست؟

عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است شانس آلوده شدن کلیه ها و دستگاه ادراری را افزایش دهد.
زنان پیش از یائسگی بیشتر در معرض خطر ابتلا به UTI و عفونت کلیه هستند. عوامل خطر در زنان عبارت است از:
• مقاربت جنسی (خطر ابتلا به عفونت مجاری ادراری به دلیل ورود احتمالی باکتری به سیستم دفع ادرار افزایش می یابد)
• دختران، مادرانی که مبتلا به UTI های عادی هستند بیشتر در معرض خطرند (که یک مولفه ژنتیکی احتمالی را نشان می دهد)
• بارداری
در زنان بعد از یائسگی، عوامل فیزیولوژیکی (خشکی واژن، بی اختیاری ادراری، احتباس ادراری و پرولاپس ارگانهای لگن) به نظر میرسد خطر بالقوه برای ایجاد عفونتهای ادراری و عفونتهای کلیه افزایش می یابد.
در مردان، بزرگ شدن پروستات عامل اصلی خطر ابتلا به UTI و عفونت کلیه است.
سنگ کلیه و اختلالات ساختاری سیستم دفع ادرار نیز ممکن است باعث عفونت کلیه شوند. اختلال تخلیه و انسداد ادرار (احتباس ادراری) ممکن است باکتری ها را به کلیه برساند. هر گونه انسداد جریان ادرار می تواند عاملی برای تجمع عفونت باشد که می تواند به سایر قسمت های دستگاه دفع ادرار گسترش یابد.

دیابت نیز خطر ابتلا به عفونت کلیه را هم در مردان و هم در زنان افزایش می دهد. به طور کلی، سایر شرایط یا داروهایی که ایمنی بدن را کاهش می دهند نیز خطر ابتلا به عفونت کلیه را افزایش می دهد.
در کودکان، عوامل خطر عفونت کلیوی عبارتند از: جنسیت، اختلالات ساختاری دستگاه دفع ادرار و نژاد قفقازی (چهار برابر بیشتر از آفریقایی آمریکایی در معرض خطرند).

آیا غربالگری برای UTI یا عفونت کلیه توصیه می شود؟

به طور کلی، غربالگری برای عفونت ادراری و عفونت کلیه در مردان و زنان غیر باردار توصیه نمی شود.
در حین بارداری، ممکن است غربالگری برای زنان توصیه شود زیرا احتمال دارد باکتری در ادرار وجود داشته باشد و در صورتی که فرد علائم عفونت نداشته باشد، با پیشرفت عفونت ادراری و پیلونفریت همراه است. این عفونت ها به طور بالقوه می تواند رشد جنین و سلامتی او را به خطر اندازد.

عفونت کلیه چگونه تشخیص داده می شود؟

عفونت کلیه چیست؟

عفونت کلیوی توسط پزشک با انجام معاینه کامل فیزیکی و گرفتن یک تاریخچه پزشکی دقیق تشخیص داده می شود. ارزیابی شامل بررسی علائم حیاتی (ضربان قلب، فشار خون، درجه حرارت و میزان تنفس)، ارزیابی نشانه های کم آبی بدن و بررسی حساسیت به لمس در ناحیه میانی و کمر است. در بیماران جوان، ممکن است آزمون عضلانی برای ارزیابی عفونت لگن (بیماری التهابی لگنی یا PID) ضروری باشد.
آزمایش ادرار برای تشخیص عفونت کلیه ضروری است. نمونه ادرار باید به درستی جمع آوری شود. جهت جلوگیری از آلودگی ادرار توسط باکتری های موجود بر روی پوست اطراف مجرای ادرار، قبل از جمع آوری نمونه، باید محل خروج ادرار کاملا شسته و تمیز گردد. برای جمع آوری نمونه نیز ابتدا و انتهای ادرار مناسب نمی باشد و اواسط جریان ادرار را بایستی جمع آوری نمود که این میزان در حدود 10 سی سی می باشد.
برای تشخیص عفونت ادراری، میزان وجود گلبول های سفید خون ویا سایر نشانه های عفونت ادراری (مانند لوسکسیت استراز (تولید شده توسط گلبول های سفید سفید در ادرار) یا نیترات (تولید شده توسط باکتری در ادرار)) در نمونه آزمایش می شود.
به طور کلی، نمونه ای از ادرار که دارای بیش از 100.000 باکتری در یک سی سی ادرار است، عفونت ادراری دارد. البته در برخی شرایط بالینی وجود میزان کمتر از باکتری نیز دلیل وجود عفونت در کلیه ها می باشد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (1)

سندروم کار با کامپیوتر چیست؟

سارا و مهمان کوچک (1)

آیا چشم هایم عفونت دارند

بروسلوز یا بیماری تب مالت چیست؟

خارشتر چیست؟

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر