فرهنگ ایرانی

تعطیلات

سال نو در فصل بهار آغاز می شود: اگرروز اول فروردین قبل از ظهر باشد، آن روز، روز رسمی اول سال است. اگر روز اول قروردین پس از ظهر باشد، روز بعد روز رسمی اول سال است. تقویم فارسی، که تقویم رسمی ایران است، یک تقویم خورشیدی است که شبیه تقویم اسلامی است. طبق قانون کار ایران، روز جمعه تعطیل است. ساعات کاری رسمی دولت از شنبه تا چهارشنبه (از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر) است. اگرچه تاریخ برخی تعطیلات در ایران دقیق نیستند (به دلیل سیستم تقویمی که استفاده می شود، بیشتر این تعطیلات تقریبا در یک زمان هستند)، برخی از تعطیلات مهم عمومی در ایران شامل روز ملی سازی نفت (20 مارس)، نوروز - که معادل سال نو ایران است (20 مارس)، تولد پیامبر و امام صادق (4 ژون) و مرگ امام خمینی (5 ژون) است. تعطیلات دیگر شامل سالگرد قیام علیه شاه (30 ژانویه)، عاشورا (11 فوریه)، پیروزی انقلاب اسلامی 1979 (2 آوریل)، روز عمومی سیزده به در (1 آوریل) و روز جمهوری اسلامی (20 ژانویه) می باشد.

 

فرهنگ ایرانی

مراسم ازدواج

مراسم عروسی معمول در ایران دو مرحله دارد. معمولا هر دو مرحله در یک روز اتفاق می افتد. مرحله اول به نام "عقد" شناخته می شود که اساسا جزو قانون ازدواج در ایران است. در این مرحله، عروس و داماد و همچنین قیم مربوطه قرارداد ازدواج را امضا می کنند. این مرحله معمولا در خانه عروس انجام می شود. پس از این مرحله قانونی، مرحله دوم، "جشن عروسی" است. در این مرحله، که اساسا مهمانی است، جشن واقعی برگزار می شود، معمولا حدود 3-7 روز طول می کشد. این مراسم در یک اتاق تزئین شده با گل و یک سفره تزئین شده روی زمین برگزار می شود. این سفره معمولا از مادر به دختر منتقل می شود و از پارچه های بسیار زیبا مانند "ترمه" (کاشمر)، "اطلس" (سوزن دوزی شده با طلا) یا "ابریشم می باشد. اشیاء ای که در این سفره قرار داده شده شامل: آینه (از سرنوشت)، دو شمعدان (نماینده عروس و داماد و آینده روشن)، سینی هفت رنگ ادویه جات (از جمله دانه خشخاش، برنج وحشی، گلپر، نمک، سیاهدانه، چای سیاه و نعناع).

 

فرهنگ ایرانی

این گیاهان و ادویه ها نقش های خاصی از جمله جادوگر را بازی می کنند تا چشم بد را کور کنند و ارواح شیطانی را بسوزانند. علاوه بر این گیاهان / ادویه جات ترشی جات، یک کلوچه مخصوص پخته شده و تزئین شده، یک سبد از تخم مرغ تزئین شده، بادام، گردو و فندق (در پوسته خود برای نشان دادن باروری)، یک سبد انار/ سیب (برای آینده شاداب ) یک فنجان آب گل رز (از رزهای مخصوص ایرانی) - که به عطر هوا کمک می کند، یک کاسه شکر (ظاهرا برای شیرینی زندگی زوج جوان) در نهایت، موارد اضافی دیگری که باید در سفره وجود داشته باشد شامل کاسه ای از سکه های طلا (برای نشان دادن ثروت و رفاه)، روسری / شال ساخته شده از پارچه ابریشم (که بر سر عروس و داماد در موارد خاص گذاشته می شود) دو کله قند - که بالای سر عروس و داماد قرار می گیرند، به این ترتیب نماد شیرینی / شادی، یک فنجان عسل (برای شیرین کردن زندگی)، و یک نسخه از کتاب مقدس زن و شوهر (ادیان دیگر نیاز به متون مختلف دارند)؛ اما همه این کتاب ها نماد برکت خداوند برای زن و شوهر است. ازدواج زود هنگام، مخصوصا برای عروسها، مشخصه ازدواج در ایران است. در حالی که مردم ایران سعی در تغییر قانونی این رسم دارند.

 

فرهنگ ایرانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران ایرانی شیروان ارمنستان

رستوران ایرانی آریا ارمنستان

رستوران ایرانی شیراز سنگاپور مالزی

مشکلات سفره ی خانواده های ایرانی امروز از دیدگاه طب سنتی

راهنمای نصب اپ استور ایرانی

برترین استارت آپ های ایرانی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر