مکانهای تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آنها (2) - 0.0 out of 5 based on 1 vote

مکانهای تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آنها (2)

تکیه معاون الملک
تکیه معاون الملک در زمان قاجار ساخته شد. یکی از قدیمی ترین بناهای کرمانشاه است که، دارای کاشی کاری های بسیار زیبا است و از سه بخش تشکیل شده است: حسینیه، زینبیه، عباسیه 

این بنا، توسط حسین خان معین الرعا، پدربزرگ رحیم معینی کرمانشاهی ساخته شد و قسمت حسینیه ی آن را، برای مراسم تعزیه خوانی و سوگواری امام حسین قرار داد. بعد از ترور حسین خان، گروهی از مشروطه خواهان این حسینیه را به آتش کشیدند و بدین سبب برای بازسازی خرابی آن، زمان زیادی گذشت. برادر ایشان، اینجا را خریداری کردند و به مرمت آن پرداختند. می توان گفت که این بنا، با کاشی کاری ها و معماری های زیبای آن، از رنگهای طبیعی برای کاشی های آن استفاده کرده اند. و اصالت و هویت ایرانی را، بصورت موضوعی در تصاویر و نگاره های آن، به تصویر می کشاند.

مکانهای تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آنها (قسمت دوم)

معبد آناهیتا
معبد آناهیتا در کنگاور واقع شده است. و این بنا به دوران پیش از میلاد مسیحیت بر می گردد که این معبد، بعنوان پرستشگاهی برای ستایش مقام الهه آب، آناهیتا بر پاشد. آناهیتا زنی پاک و قدرتمند به معنی آبهای نیرومند بود. ایرانی ها، ارزش زیادی برای آناهیتا قائل بوده اند. آناهیتا، بانوی شریفی است که حمایت گر زنان و دختران است و برای بچه دار شدن زنان و ازدواج، به آنها کمک می کرد.
به روایتی می گویند که آناهیتا زرتشت را، در شکم خود داشته است. در آن زمان شاهان و حاکمان از آناهیتا به عنوان فردی مقرب، کمک می خواستند و قربانی زیادی برایش می کردند. اولین کسی که قربانی داد، جمشید بود که می خواست به مقام پادشاهی برسد. و دومین آن فریدون، که بر ضحاک پیروز شود.
بعد از گذشت قرن ها و بوجود آمدن دین اسلام، تغییراتی در آن معبد و آتشکده انجام شد و مورد دستکاری قرار گرفت.

مکانهای تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آنها (قسمت دوم)

بیستون
حکاکی های بيستون، که سرچشمه از حکاکی های فرهاد بر آن است، به دستور خسروپرویز بوده است. فرهاد که عاشق شیرین بود وخسروپرویز به او گفته بود، درصورتیکه حکاکی هایی از من در سنگ ها و کوهها انجام دهی، شيرين را به تو می دهم. کاری که هیچ سنگ تراشی در توانش نبود و از آن عاجز بودند. با این کارخود میخواست، فرهاد جان خود را از دست بدهد که درآخر پیرزنی از سمت خسروپرویز به پیش فرهاد آمد و گفت: شیرین جان خود را ازدست داده است. فرهاد از شدت ناراحتی، تیشه را بر فرق سر خود می کوباند و خود را می کشد.

مکانهای تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آنها (قسمت دوم)

عمارت بیگلربیگی
تکیه عمارت بیگلربیگی از کارهای دوران قاجار است. که اطراف آن را مغازه های قدیمی فرا گرفته اند. وقتی به سر در آن می رسید، با دری بسیارقدیمی و پله های کاهگلی مواجه می شوید. پله ها را، طی می کنید و با یک حیاط و خانه با شکوه کاهگلی مواجه می شوید. که توریست های بسیاری از آن، دیدن می کنند. حوض زیبای وسیعی که دور تا دور آن، گلدان های سبز رنگ چیده شده اند. معماری ها و گچ بری ها و آیینه کاری های زیبای آن، نشان دهنده فرهنگ غنی ایرانیان است. که توسط "عبداله خان فراش باشی" در دوران مظفرالدین شاه قاجار ساخته شد.
با توجه به تمام این زیبایی های تاریخی شاید خلاصه و گوشه ای از تاریخچه ایران، در این بحث گفته شده باشد.

مکانهای تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آنها (قسمت دوم)

0.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.50 (1 Vote)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی