اگر مسواک نزنم چه اتفاقی می افتد؟

اگر مسواک نزنم چه اتفاقی می افتد؟

انجمن دندان پزشکی آمریکا توصیه کرده، روزی دوبار دندان های خود را مسواک بزنید اما چه اتفاقی می افتد اگر دندان هایتان را مسواک نکنید؟

همان طور که می دانید مسواک زدن تنها راه خوشبو نگهداشتن دهان است. اما مسواک زدن غیر از بهبود بوی دهان اهمیت دیگری هم دارد. کافی است چند نوبت مسواک زدن را فراموش کنید تا دندان و دهان شما آماده ی پذیرش و رشد باکتری ها گردد.

در نیمه روز با زبان روی دندان هایتان بکشید، چیز زبری که زیر زبانتان احساس می کنید پلاکت است. با مسواک زدن باکتری ها را از جای خود جا به جا می کنید، اگر باکتری ها روی دندانتان باقی بماند به دندان ها حمله می کنند. هر چقدر پلاکت ها بیشتر روی دندانتان بمانند، احتمال رسوب بیشتر است. آن ها سفت و زرد می شوند و شما احساس خواهید کرد چیزی بین دندانتان است. پلاک ها می توانند باعث التهاب و خون ریزی لثه شوند و اگر التهاب لثه طولانی مدت و بدون درمان باقی بماند، می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

مشخص نیست که از چه زمانی پلاک های دندان خطرناک به نظر می رسند ولی امکان دارد روند آسیب به دندان تنها  با یک بار مسواک نزدن شروع شود. البته مسواک زدن نیمه کار و نادرست هم به اندازه مسواک نزدن بد است. در حالت عادی دوبار در روز باید مسواک بزنید. ترجیحا با خمیر دندان های حاوی فلوراید و از مسواک هایی با برس نرم استفاده کنید.

مسواک زدن باید حداقل دو دقیقه طول بکشد و تمام سطوح دهان و دندان را شامل شود، نه فقط بخش هایی که زمانی که لبخند می زنید، مشخص هستند. روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید و مرتبا نزد دندان پزشک بروید. پلاک و رسوبات دندان را فقط دندان پزشک می تواند پاک و تمیز کند.

توجه داشته باشید که آدامس و شستشو دهنده ی دهان، جایگزین مسواک زدن نمی شود. درست است که جویدن آدامس به دهان شما حس بهتر می دهد ولی تنها راه مراقبت از دندان و دهان مسواک زدن و استفاده از نخ دندان است.

مشکلاتی که با مسواک نزدن  به وجود می آید؟

اگر مسواک نزنم چه اتفاقی می افتد؟

به دنبال عفونت دندانی و درگیر شدن مغز یا پالپ دندان، عفونت از طریق انتهای کانال به اطراف ریشه می رسد و منجر به یک فرایند حاد تحت عنوان عفونت اطراف ریشه و نهایتا اگر شرایط دیگر هم مهیا شود، تبدیل به آبسه می شود.

آبسه یعنی یک پروسه حاد یعنی تجمع چرک در یک مجموعه با علائم حاد و منشاء آن میکروبی است. مجموعه لثه و ریشه که دندان را به استخوان فک متصل می کند، به دنبال عدم رعایت بهداشت، فرد را وارد پرسه آبسه دندان می کند و از شایعترین عفونتهای ناحیه دهان است.

پوسیدگی دندان و بیماری لثه شایع ترین عفونت ها هستند. هم چنین آبسه های غیر دندانی هم داریم که علت آن تشکیل آبسه در دهان، فک و صورت است، مثلا از سینوس، عفونت به دندان منتقل می‌شود. گاه این عفونت ها سیستم متابولیک بدن را به هم می ریزد که این موارد اورژانسی محسوب می شود و باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

مسواک زدن صحیح

 اگر مسواک نزنم چه اتفاقی می افتد؟

برای مسواک زدن حداقل ۲ دقیقه یعنی ۱۲۰ ثانیه باید وقت بگذارید. دقت کنید که مسواک زدن باید آرام و با دامنه های کوتاه حرکتی باشد، به شیار لثه، قسمتهایی از دندانها که سخت تر قابل دسترسی هستند به ویژه پشت آخرین دندانها، اطراف پر کردگی ها و روکش ها و اطراف آنها بیشتر دقت کنید. ترتیب مسواک زدن صحیح :

۱. ابتدا سطح خارجی دندانهای بالا و سپس سطح خارجی دندانهای پایین را مسواک بزنید.

۲. بعد تمیز کردن سطح داخلی دندانهای بالا و سپس دندانهای فک پایین را شروع کنید.

۳. تمیز کردن سطح جونده دندانها  و سطح زبان را فراموش نکنید.

چگونه دندانهایمان را مسواک بزنیم

اگر مسواک نزنم چه اتفاقی می افتد؟

۱- مسواک را  در طول شیار لثه ( حد فاصل دندان و لثه) قرار دهید و با حرکات لغزشی، شیار لثه را تمیز کرده و سپس به سمت سطح دندان جونده بالا ببرید. این حرکت را در تمام نقاط دهان  انجام دهید، در هر حرکت باید تقریبا ۲ تا ۳ دندان در بر گرفته شود.

۲- سطح جونده دندان ها را بشویید.

۳- از نوک مسواک برای تمیز کردن پشت دندان ها استفاده کنید.

۴- حتما زبانتان را مسواک بزنید.

نحوه استفاده صحیح از نخ دندان

اگر مسواک نزنم چه اتفاقی می افتد؟

۱- مقداری از نخ دندان را ببرید.

۲- هر سر نخ دندان را دور انگشت وسط هر دست بپیچید.

۳- نخ دندان را آرام وارد فاصله بین دو دندان کرده و خارج کنید.

۴- جای نخ دندان را عوض کنید و  آن را وارد فاصله دو دندان بعدی کنید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر