ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

راه حل هایی برای مقابله با لجبازی کودکان

راه حل هایی برای مقابله با لجبازی کودکان

لجبازی چیست؟

لجبازي نوعي رفتار مقابله اي در كودكان مي باشد كه معمولا والدين در مواجهه با آن، رفتارهاي مختلفي را نشان مي دهند. البته اکثرا هم با شكست مواجهه مي شوند.  شما بايد به این نكته توجه داشته باشید که ايجاد رفتارهائي كه منجر به لجبازي در كودكان مي شود، تا حد ممكن  دوری کنید. زیرا  در آخر این ما هستیم كه بازنده خواهيم بود. در این مقاله به راه حل هایی برای کاهش لجبازی در کودک می پردازیم.
 به کودک استقلال بدهید

راه حل هایی برای مقابله با لجبازی کودکان
 وقتی با کودک خود صحبت می کنید باید واضح و روشن انتظارات خود را به کودک بگویید تا کاملا متوجه شود. به هیچ عنوان از جمله هایی که باعث تخریب شخصیت کودک می شود، استفاده نکنید مثلا به جای جمله عرضه نداشتی این کار را انجام بدهی، بهتر است به او بگوییم که اگر می خواهی این کار را انجام دهی، باید ... این گونه انجام دهی.
با این روش به کودک کمک کرده ایم تا بدون تحقیر و سرزنش به هدفش برسد.  به کودک خود حق انتخاب  بدهید. بهتر است بین چند گزینه که مورد پسند شما هم هست به او حق انتخاب دهید. اگر به او حق انتخاب دادید در واقع به نظرش احترام گذاشته اید. مثلا از کودکتان بپرسید غذا می خوری یا نه و اگر جواب منفی داد نباید او را دعوا کنید و باید به او حق انتخاب بدهید. مواظب باشید که او را سرزنش نکنید و به او حق بدهید گاهی اشتباه کند
دادن حق انتخاب به کودک

راه حل هایی برای مقابله با لجبازی کودکان
به کودک خود در انتخاب‌هایی که از طرف شما مورد قبول است؛ اختیار بدهید. این کار مشکل نکرده و به کاهش لجبازی کمک می کند ولی اگر کودک شما شروع به لجبازی کرد باید با قاطعیت رفتار کنید البته منظور از جدی بودن، پرخاشگری و توهین نیست. والدین تنها باید روی حرف خود ایستادگی داشته باشند تا کودک متوجه شود با بد رفتاری چیزی را به دست نمی آورد.
عجله و شتاب زدگی جواب نمی دهد

راه حل هایی برای مقابله با لجبازی کودکان
خانواده ها ممکن است  ناخواسته یا خواسته کودک را وادار کنند که در انجام کارها عجله کند كه بیشتر مواقع به دلیل عدم آگاهی والدین، این کار باعث لجبازی بیشتر می شود. یک سری از این کارها شامل:
- حمام  كردن:  برای اینکه  کودک تشویق شود که به حمام برود، بهتر است حمام را  به محیطی شاد تبدیل کرد. بعضی از والدین به دلیل عدم آگاهی به جای فراهم آوردن محیطی شاد و مفرح هنگام استفاده از حمام، آن را به محیطی درد آور و وحشتناك برای  کودک تبدیل می كند. ابتدا صبر کنید تا كودك  خوب بازی كند و در همان حال با شعرها و قصه های كودكانه شروع به شستن او كنید. می توانید چند اسباب بازی کودک را همراه او به حمام بیاورید تا مشغول بازی با آنها شود.
- مهمانی یا گردش رفتن:  کودک هم مانند والدین برای رفتن به مهمانی نیاز دارند که خود را آماده کنند. البته نیاز آن ها با نیاز ما اندكی تفاوت دارد. پس بهتر است زمان رفتن به مهمانی یا گردش، یك ساعت  قبل از حركت به كودك یادآور شویم تا بتواند با كمك بزرگ ترها آماده شود. هیچ وقت قبل از رفتن به مهمانی یا گردش به کودک نگویید که آماده شود زیرا این کار او را عصبی می کند و منجر به لجبازی می شود.
از جملاتی مانند  زود باش ، سریع تر، دیر شد و…  استفاده نکنید. این کار باعث می شود به جای این كه سرعت كودك را برای آماده شدن بیشتر كنیم،‌ او را وادار به لجبازی کنیم.
- غذا خوردن، خوابیدن و...: كودك مانند افراد بزرگسال نمی تواند از نیروی تفكر و حركت در یك زمان استفاده كند و والدین باید بدانند زمان تفكر و انجام كارها در كودكان به زمان بیشتری نیاز ندارد.
رشوه ندادن و حذف پاداش

راه حل هایی برای مقابله با لجبازی کودکان
اگر كودك برای رسیدن به خواسته خود چه درست و چه نادرست شروع به گریه و یا داد كشیدن کرد به هیچ عنوان  با دادن پاداش او را آرام نکنید، این کار باعث می شود کودک شما لجباز بشود.
والدین باید از دادن هرگونه رشوه و پاداش به كودك خوداری كنند. البته تشویق برای كارهای خوب و مثبت كودك با رشوه دادن فرق دارد. تشویق باعث پرورش کارهای خوب و پیشرفت کودک می شود. اما باید توجه داشت كه تشویق و پاداش کودک، باید با توجه به کاری که انجام داده، باشد.
عدم توجه و نادیده گرفتن
گاهی بهتر است، وقتی فرزندتان شروع به داد و بیداد می كند، خیلی خونسرد و بی توجه از كنار مسئله عبور كنید به طوری كه انگار  متوجه نشده اید و یا موضوع برایتان اهمیت ندارد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد