چرا رنگ دو چشم گاهی باهم تفاوت دارند

به طور کلی رنگ چشم، بستگی به مقدار ماده ای به نام ملانین دارد. ملانین رنگدانه ی قهوه ای تیره است که در عنبیه افراد وجود دارد. چشم آبی نشان دهنده میزان کم ملانین است، در حالی که چشم قهوه ای حاوی مقدار زیادی از این ماده است. در نتیجه انسانهایی که پوست و موی تیره دارند، دارای مقدار زیادی ملانین هستند. بنابراین استعداد داشتن چشم قهوه ای را دارند ولی افرادی که مو و پوست روشن دارند، مقدار کمی از این رنگدانه دارند و رنگ چشم اکثر آنها روشن است.

 

چرا رنگ دو چشم گاهی باهم تفاوت دارند

به همین علت است که بیشتر نوزادان با چشم آبی به دنیا می آیند ولی به مرور زمان وقتی بدن آنها شروع به تولید ملانین می کند، رنگ چشم آنها هم عوض می شود. وقتی که یک انسان مقدار متفاوتی ملانین در هر یک از عنبیه هایش باشد، رنگ دو چشم او متفاوت خواهد بود. ایا تا به حال شخصی را دیده اید که رنگ دو چشمش باهم تفاوت داشته باشد و یا اینکه رنگ یک چشم، ترکیبی از رنگ های مختلف باشد.

برای مثال، کسی که رنگ چشمش ابی با رگه های قهوه ای باشد. اسم این شرایط چشمی، هتروکرومیا است و عنبیه ( بخش رنگی چشم) را تحت تاثیر قرار می دهند. اکثر اوقات هتروکرومیا هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و اغلب به صورت ژنتیکی از والدین به ارث رسیده است یا در زمان تشکیل چشم هایتان در دوران جنینی مشکل رخ داده است. در موارد نادر، می تواند نشانه ی مشکل دیگری باشد. 

 

چرا رنگ دو چشم گاهی باهم تفاوت دارند

نگاهی دقیق تر به رنگ چشم:

عنبیه رنگ خود را از پیگمانی به نام ملانین می گیرد. ملانین رنگ های مختلف مانند آبی، سبز، قهوه ای یا عسلی را به وجود می اورد. ملانین کمتر باعث ایجاد رنگ چشم روشن و ملانین بیشتر باعث به وجود امدن رنگ چشم تیره تر می شود. گاهی میزان پیگمانی در چشم شما می تواند تغییر کند:

-هتروکرومیای کامل: یک عنبیه، رنگ کاملا متفاوتی نسبت به عنبیه ی دیگر دارد. مثلا، یک چشم ابی و دیگری قهوه ای است.

هتروکرومیای بخشی: بخش های مختلف یک عنبیه، رنگ های متفاوتی دارد.

علل شایع:

اگر رنگ چشم شما بعد از دوران نوزادی تغییر کند، هتروکرومیای اکتسابی نامیده می شود. مواردی که باعث ایجاد تفاوت در رنگ دو چشم می شوند.

-ضربه به چشم: آسیب به چشم می تواند باعث تغییر رنگ آن شود.

-آب سیاه: در این بیماری فشار درون چشم بالا می رود و باعث از دست دادن دید می شود.

-داروهای معینی شامل بعضی داروهای درمان اب سیاه که برای کاهش فشار چشم هستند، می توانند رنگ چشم هایتان را تغییر دهد.

-نوروبلاستوما که نوعی سرطان است که سلول های عصبی را در بچه های زیر ده سال تحت تاثیر قرار می دهد. وقتی تومور بر روی اعصاب سینه و گردن فشار اورد، گاهی باعث افتادگی پلک یا ایجاد مردمک کوچک می شود، هم چنین می تواند هتروکرومیا ایجاد کند.

-سرطان چشم: ملانوما گاهی می تواند چشم را تحت تاثیر قرار دهد. این مشکل در ملانین هایی که رنگ چشم(مو و پوست) شما را تعیین می کند، رخ می دهد. یکی از نشانه های ملانوما ایجاد یک لکه ی تیره بر روی عنبیه است.

-هتروکرومیا در نوزادان: اگر کودکی با رنگ چشم های متفاوت دارید با متخصص خود تماس بگیرید. احتمال دارد کودک شما هیچ مشکلی نداشته باشد اما این رنگ چشم های متفاوت می تواند نشان دهنده ی بعضی مشکلات ژنتیکی باشد.

 

چرا رنگ دو چشم گاهی باهم تفاوت دارند

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

بازار پردیس دو کیش

دریاچه قرمز رنگ تایلند

گشت در دبی با اتوبوس دو طبقه

چه چیزی باعث خارش چشم می شود

درمان های خانگی برای خشکی چشم

چه چیزی باعث ایجاد فشار در پشت چشم می شود

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد