چرا گرسنه می شویم

چرا گرسنه می شویم
دو ساعت بعد از خوردن صبحانه، احساس گرسنگی باز می گردد. چرا ما گرسنه می شویم؟ هدف گرسنگی واضح است؛ گرسنگی به ما می گوید که بدن ما احتیاج به سوخت دارد. ما در جهانی زندگی می کنیم که غذا در آن حضور همیشگی دارند. آیا ما برای خوردن شام، نهار و صبحانه نیاز به یادآوری داریم. ظاهرا جواب مثبت است. ما زمانی احساس گرسنگی می کنیم که معده خالی است. گرچه دیدن شیرینی خامه ای و شکلات های خوشمزه هم ما را گرسنه می کنند، حتی اگر معده خالی نباشد به این دلیل که مغز  به غذا های پر انرژی نیاز دارد تا برایمان انرژی کافی را فراهم کند.
گرسنگی و معده خالی:

چرا گرسنه می شویم
بعد از وعده غذایی، دستگاه گوارش ما به آرامی با فشار غذا از طریق معده و روده های کوچک و روده خالی می شود. هضم غذا حدود 130 دقیقه طول می کشد و بعد از این زمان مغز ما پیام هایی را برای معده ارسال می کند که به ما وعده غذایی بعدی را خاطر نشان می سازد. یعنی حدود دو ساعت بعد از غذایی که ما خوردیم. اما این مساله میل به خوردن اسنک های خوشمزه را بین وعده های غذایی توجیه نمی کند. دو نوع گرسنگی متفاوت وجود دار؛ گرسنگی نوع اول، درجهت ذخیره انرژی آن است و گرسنگی نوع دوم برای استفاده از فرصت های غذایی جهت جمع کردن انرژی بیشتر است. گرسنگی نوع دوم نسبت به نوع اول کمتر شناخته شده است.
وقتی شما غذایی را می بینید که قبلا از خوردن آن لذت بردید، مغز شما متوجه می شود. اگر ما سیر باشیم ممکن است آن را ذخیره کنیم با این حال مغز به شدت همواره نگران از دست رفتن انرژی است بنابراین این غذای اضافی ممکن است بر احساس سیر بودن ما غلبه کرده و ما را مجبور به خوردن یک میان وعده خوشمزه کند. البته احساس ما راجع به وعده ی غذایی قبلی نیز می تواند تاثیر گذار باشد. مغز ما بر اساس چیزی که می خوریم، گرسنگی ما را کنترل می کند بدون توجه به اینکه آنچه می خوریم به اندازه کافی ما را سیر کرده یا نه. این سیستم احتمالا از زمانی که انسان ها مجبور به شکار بوده اند به همین روش کار می کرده، اما امروزه این امر می تواند موجب به پر خوری و چاقی شود.
شناختن علت های خوردن غذا  و راه های  مقابله با آن:

چرا گرسنه می شویم
- شب قبل به میزان کافی نخوابیده اید
کم خوابی از دو جهت در افزایش اشتهای ما موثر است : کمبود انرژی، که واکنش طبیعی بدن ما به آن، درخواست مصرف مواد غذایی است و همچنین اختلال در ترشح هورمون اشتها.
راحت‌ترین کاری که می توانید برای مقابله با این وضعیت انجام دهید این است که شب ها 8 ساعت خواب کامل داشته باشید.
- مصرف داروهایی که باعث افزایش اشتها می شود
اگر شما به هر دلیلی مجبورید از این گونه داروها به مدت طولانی مصرف کنید، حتما از متخصص تغذیه بخواهید به شما یک برنامه غذایی بدهد که هم احساس گرسنگی شما برطرف شود و هم به سلامت شما آسیبی نرسد.
 - بدن شما تشنه یا دچار کم آبی است
علائم کم آبی بدن (خواب آلودگی و کمی انرژی) خیلی شبیه علائم گرسنگی است؛ به همین دلیل هم ممکن است شما تصور کنید برای رفع این حالات و افزایش انرژی باید غذا بخورید. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود فرد 10 دقیقه قبل از خوردن غذا، یک لیوان بزرگ آب یا چای معطر بنوشد.
- بعد از ورزش
ما باید بعد از ورزش، بدن خود را بازسازی کنیم و معمولا بعد از ورزش‌های سنگین و طولانی، شدیدا احساس گرسنگی می کنیم. در چنین مواقعی بهتر است از مرغ یا گوشت کم چرب و کباب یا برنج قهوه‌ای یا سایر غلات استفاده کنید.
- زمان زیادی از صرف غذا نمی‌گذرد

چرا گرسنه می شویم
چند نکته را همواره به یاد داشته باشید: غذایتان را آهسته بخورید، غذاهای متنوع برای خوردن انتخاب کنید و سعی کنید هر وعده غذایی شما حتما شامل پروتئین و کربوهیدرات باشد. اگر با این وجود همچنان احساس گرسنگی می‌کنید، یک آبنبات نعنا بخورید تا این حس کاذب از بین برود.
- دچار استرس هستید
تحقیقات نشان می‌دهند که وقتی افراد دچار استرس می‌شوند، تمایلشان به غذاهای چرب، شور، و شیرین افزایش پیدا می‌کند.
- اطرافیان شما پرخور هستند
اگر به دنبال یک راه حل دائمی هستید، سعی کنید به جای اینکه تحت تاثیر اطرافیان خود قرار بگیرید، شما آنها را تحت تاثیر قرار داده و به عنوان الگوی آنها عمل کنید.
- شما غذایی را می بینید یا بوی آن به مشامتان می رسد

چرا گرسنه می شویم
 بهترین راه حل این است که سریعا محل را ترک کنید یا تنقلات را پنهان کنید یا تلویزیون را خاموش کنید. با اینکار به احتمال خیلی زیاد از خوردن آنها صرف نظر خواهید کرد.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

زمانی که کامپیوتر قفل شده یا ری استارت می شود

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر