آتش بس تهمینه میلانی (1) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آتش بس تهمینه میلانی (1)

آتش بس عنوان فیلمی است که در سال 1384 به کارگردانی و نویسندگی تهمینه میلانی ساخته شده است. تهمینه میلانی از کارگردانان، فیلم نامه نویسان و تهیه کنندگان ایرانی است که معماری خونده و به کار نقاشی نیز می پردازد!

این بانوی کارگردان در اکثر فیلم های خود نشان داده است که دغدغه ی زنان را دارد و در آن ها به بررسی مسائل و مشکلات زنان می پردازد و از حقوقشان دفاع می کند. از دیگر فیلم های میلانی می توان به ملی و راه های نرفته اش، یکی از ما دو نفر، سوپر استار، تسویه حساب، زن زیادی، واکنش پنجم، نیمه ی پنهان، دو زن، افسانه ی آه و بچه های طلاق اشاره کرد.

آتش بس تهمینه میلانی (1)

بازیگرانی که در فیلم آتش بس حضور داشته اند عبارت اند از محمدرضا گلزار، مهناز افشار، آتیلا پسیانی، کیکاووس یاکیده، نیلوفر خوش خلق، احمد مهران فر، محبوبه بیات، السا فیروز آذر و بابک والی. گفتنی است السا فیروز آذر خواهر زاده ی تهمینه میلانی است که در اکثر فیلم های او حضور دارد.

داستان فیلم آتش بس درباره ی زندگی زوج جوانی به نام سایه (با بازی مهناز افشار) و یوسف (با بازی محمدرضا گلزار) است که در زندگی زناشویی خود با مشکل مواجه هستند. فیلم از جایی شروع می شود که سایه به سرعت و با عجله ی زیاد قصد رفتن به دفتر یک وکیل را دارد تا به طور پنهانی مدارکش را به یک وکیل تحویل بدهد و تقاضای طلاق کند. او وارد یک ساختمان می شود اما به طور اتفاقی به جای دفتر وکیل به مطب یک دکتر روانشناس وارد می شود. همین موضوع باعث می شود که دکتر روانشناس از سایه بخواهد که پیش از رفتن به دفتر وکیل، داستان زندگی خود را برای دکتر تعریف کند. از این جا به بعد سایه شروع به تعریف کردن زندگی خود و نحوه ی آشنایی اش با یوسف از ابتدا می شود. در هنگام تعریف کردن سایه، فیلم با فلاش بک هایی به گذشته می رود و همه چیز را برای مخاطب روایت می کند.

آتش بس تهمینه میلانی (1)

فیلم آتش بس درامی کمدی و رمانتیک است که از مسئل روانشناختی بهره برده است. گفته می شود این فیلم از کتاب شفای کودک درون نوشته ی لوچیاکا پاکیونه الهام گرفته شده است و مسائل و مشکلات زوج جوان را در قالب روانشناسی بررسی و تحلیل می کند. سایه با مراجعه به روانشناس با مسائل زیادی روبه رو می شود و سعی می کند خود و رابطه اش را نجات بدهد. این کار نیز تنها با تمرین و بهبود شخصیت دو زوج امکان پذیر است. فیلم آتش بس شروع جذابی دارد و تا قسمت های میانی نیز با کشش زیادی همراه است و با ریتم تندی پیش می رود. اما درست از جایی که روانشناس شروع به صحبت می کند و برنامه ای برای آموزش های این زوج می چیند، ریتم فیلم افت می کند. در واقع کارگردان روانشناس فیلم را که آتیلا پسیانی نقش آن را ایفا کرده است، تریبونی برای بیان حرف های خود دانسته است و از زبان او همه ی آموزه های مد نظر خود را بیان می کند. در این قسمت ها است که فیلم کمی کند پیش می رود و کسل کننده می شود.

آتش بس تهمینه میلانی (1)

اما به طور کلی فیلم آتش بس با همه ی ایرادات خود، فیلم خوبی است که فروش قابل ملاحظه ای نیز داشته است و توانسته خیل  عظیمی از مخاطبان را با خود همراه سازد. بیان نکات اخلاقی، روانشناسی و خودشناسی نیز از نکاتی است که فیلم را ارزشمند کرده است و باعث شده است که فیلم علاوه بر سرگرمی قابلیت های دیگری نیز داشته باشد.

از نکاتی که در فیلم آتش بس به چشم می خورد، دعوا و بحث و لجبازی های همیشگی بین زن و مرد است که بر جذابیت ها و کشش فیلم افزوده است. سایه و یوسف زوجی مغرور و لجباز هستند که در مقابل هم به هیچ وجه کوتاه نیامده و با هم سر جنگ دارند. با دیدن این فیلم بدون شک یاد فیلم آقا و خانم اسمیت با بازی آنجلینا جولی و برادپیت می افتید.

آتش بس تهمینه میلانی (1)

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (1)

سارا و مهمان کوچک (1)

خواص دارویی میوه ها (1)

مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (1)

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (1)

راهنمای سفر به فلورانس (1)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر