آشنایی با ماهی خاویار دریای شمال - 5.0 out of 5 based on 1 vote

آشنایی با ماهی خاویار دریای شمال

دانه های شفاف و سرشار از مواد مغذی به عنوان غذای ممتاز و گران بهای جهان، از فرآورده های بندر انزلی و بندر ترکمن و بطور کلی استان گیلان است. محدودیت تولید و دست یابی به این کالای گران بها از نظر غذایی موجب افزایش بهای آن در بازارهای جهانی شده است که می توان خاویار را به عنوان پربهاترین مواد غذایی در آسیا و جهان معرفی کرد. در ادامه با آژانس مسافرتی چهارفصل همراه باشید تا در مورد ماهی خاویار ایران بیشتر بدانیم.

آشنایی با ماهی خاویار دریای شمال

محصول خاویار را با توجه به اندازه دانه ها و رنگ آن به سه گروه تقسیم و رقم بندی می کنند. رقم عالی یا ممتاز که دانه های آن درشت و به رنگ طلایی، خاکستری روشن یا قهوه ای روشن است. خاویار رقم یک مرغوب ترین نوع خاویار صادراتی ایران است که دانه های آن درشت، مقاوم، جدا از هم و به رنگ خاکستری شفاف است که معمولا از نوع فیل ماهی و تاس ماهی صید بهاره به دست می آید. مهارت و سرعت عمل آوری آن نیز در کیفیت غذایی خاویار مؤثر است. خاویار رقم دو خاویاری است که ۵۰ درصد آن شکسته است که به علت شکسته شدن جدا و نرم و شل است و عواملی از قبیل کوبیدگی شکم ماهی، به علت وجود امواج شدید، حمل نادرست آن به اسکله و بی توجهی در هنگام عمل آوری (الک زدن) از مرغوبیت و ارزش غذایی آن می کاهد. علاوه بر این سه نوع، خاویار فشرده خاویاری است که بیش از ۷۰٪ دانه های آن شکسته باشد. لازم به ذکر است از سابقه به عمل آوری (پرورده) خاویار اطلاعی در دست نیست، تنها ملگونف است که در سال ۱۸۶۰ م / ۱۲۳۹ ش مقدار اشبل / اشپل را ۵۰۰۰۰ پود، معادل ۸۰۰ تن ذکر کرده است.

آشنایی با ماهی خاویار دریای شمال

به گفته سرنا فصل صید ماهی به تعداد جمعیت به شکل چشم گیری افزوده می شود و آنها برای کارکردن در شیلات، نمک سود کردن ماهی ها و تهیه خاویار مشغول می شوند. او که در سال ۱۸۷۷ م / ۱۲۹۴ ق، به انزلی سفر کرده بود ذکر کرده نمکی را که برای نمک سود کردن محصولات و مشتقات ماهی استفاده می شود به صورت قطعات بزرگ از جزیره ای به نام چلکن از نزدیکی کرانسوودسک به انزلی می آورند.

آشنایی با ماهی خاویار دریای شمال

به گفته رزم آرا ماهی ها را قبل از این که در محوطه سرد قرار دهند شکم شان را چاک داده و تخم ها را بیرون می آورند، سپس در سردخانه که دمای آن ۱۲ درجه زیر صفر است قرار داده، پس از ۴۸ ساعت به انبارهای سرد برده و پس از آن ماهی ها را برای حمل در نمد مخصوصی می پیچند تا سرمای خود را حفظ کنند و به وسيله کشتی به بادکوبه و ... برده شود؛ و از آنجا با قطارهایی که وسایل سردکننده دارند به داخل روسیه و اروپا حمل شود. کشتی سازی در شیلات از گذشته در شيلات بندر انزلی کارگاه ساخت کشتی (قایق های بزرگ) وجود دارد. ظاهرا در سال ۱۳۱۷ ش، در داخل شیلات کشتی ای به نام مسکو را ساختند که در شهریور ۱۳۲۰، براثر بمباران هواپیماهای شوروی (سابق) از بین رفت از آن زمان تاکنون کشتی های دیگری نیز در این کارگاه ساخته شده است.

آشنایی با ماهی خاویار دریای شمال

در سال ۱۳۵۰، ۶ فروند کشتی وارد ناوگان صیادی شد. در سال ۱۳۶۸ ، شیلات، صیادان را به صید کیلکا، تشویق کرد و در تاریخ ۱۳۶۹ / ۲ / ۲۰ ، "شرکت تعاونی صید صنعتی میعاد" تشکیل شد و روز به روز به تعداد لنج های صیادی و شرکت های تعاونی افزوده شد. اسکله صیادی انزلی واقع در شنبه بازار روگابه طول ۲۱۵ متر در سال ۱۳۷۰ ، آغاز به کار کرد. ساختمانها و تأسیسات آن ۴۰۰۰ متر مربع و سال اتمام آن ۱۳۷۵ اعلام شده است. به علت کاهش کیلکا این اسکله نیمه فعال شده است.

آشنایی با ماهی خاویار دریای شمال

دام (تور) ماهیگیری و طناب بافی

دام یا تور که مهم ترین ابزار کار صیاد را تشکیل می دهد در گذشته توسط افراد محلی با کنف و تورهای ظریف با نخ پنبه ای بافته می شد. با ورود تورهای ماشینی و نخ های نایلونی افرادی که معمولا زنان بودند کار خود را از دست داده یا درآمد آنان کاهش یافت، با پیروزی انقلاب اسلامی، ورود تورهای ماشینی ممنوع شد و بار دیگر این شغل رونق یافت اما از اواخر سال ۱۳۶۷، مجددا ورود تورهای ماشینی از نو آزاد گردید.

آشنایی با ماهی خاویار دریای شمال

کشاورزی و شیلات در بندرانزلی از مهم ترین ارکان اقتصادی به شمار می روند. در این شهرستان تنها کاشت برنج به طور مداوم تاکنون ادامه دارد و برخی از مزارع مانند توتون به ندرت دیده می شوند و تعداد مکان های پرورش کرم ابریشم (نوغانداری) بسیار کم است و همانند سابق باغ های توت و تلمبارها و افرادی که دسته دسته شاخه های توت را حمل می کردند دیده نمی شوند به طور کلی، کشاورزی این شهرستان با توجه به شرایط مناسب پیشرفت نکرده و حتی کم رونق تر از سابق است. شیلات در اقتصاد شهرستان و در سطح وسیع تر، بر استان و کشور تأثیر به سزایی دارد و حمایت و حفاظت از منابع تأمین کننده این صنعت ضروری است، زیرا تداوم آن به ذخایر با ارزش تالاب و دریا بستگی دارد. در گذشته نه چندان دور هر خانه دارای خم های بزرگ مخصوص شور کردن ماهی بود و انبارهای بزرگ مخصوص دودی کردن ماهی ها و یا نگهداری ماهی های شور و دودی در این شهرستان وجود داشت که اکنون به ندرت دیده می شود و ماهی که غذای اصلی مردم این شهرستان را تشکیل می داد به علت کمی و گرانی، متاسفانه از سبد غذایی بعضی خانواده های شهرستان بندر انزلی حذف شده است.

 آشنایی با ماهی خاویار دریای شمال

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

تماس با ما

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تور دبی با پرواز ماهان

تور آنتالیا با پرواز ماهان

تور دبی ویژه شهریور 94 با پرواز ماهان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر