آموزش پرهیز از اسراف کاری

آموزش پرهیز از اسراف کاری

برخی از مادران از این مورد شکایت دارند که فرزندشان هیچ درکی از ارزش وسایل خود و یا دیگران ندارد و همچنین ممکن است به راحتی ادامه ساندویچش را دور بریزد. و از روی تنبلی برای اینکه قلم موهایش را تمیز نکند آن را درون سطل زباله بیاندازد. در این موارد چه باید بکنیم؟ چرا فرزندمان اینقدر اسراف کار بار آمده است؟ شاید اسراف کاری کودکان به این مورد بر میگردد که از همان کودکی هر وسیله ای که نیاز داشت در اختیار او قرار می دادید و آنها پی به ارزش آن وسایل نبرده است. در این قسمت می خواهیم راجع به چگونگی پی بردن کودکان به ارزش وسایلشان صحبت کنیم و راه کارهایی را به شما پیشنهاد دهیم.

چگونه فرزندم اسراف کار نباشد:

1.او را به امور خیریه وارد کنید: کودکان هیچ درکی از ارزش و اهمیت اصراف نکردن در زندگی ندارند بنابراین با صحبت کردن و نصیحت کردن او وقت خود را هدر می دهید. بهترین کار این است که شرایطی فراهم کنید تا او خود این کار را یاد بگیرد بنابراین فرزندتان را با افرادی که غذای کافی و لوازم مناسب برای خود ندارد، آشنا کنید. و با دادن وسیله و یا غذا به افراد نیازمند این حس را به فرزندتان بدهید که در زندگی خود امکانات زیادی دارد.

آموزش پرهیز از اسراف کاری

2.شرکت در طرح های بازیافت: می توانید با خریدن کتاب و یا مقاله در مورد بازیافت مواد و حتی مراجعه به مراکز بازیافت، فرزندتان را با این روش آشنا کنید و حتی می توانید مراحل بازیافت را به او نشان داده و یا به او توضیح دهید، تا متوجه ارزش وسایلی که دارد بشود.

3.جلوگیری از اسراف غذا: شما باید برنامه ریزی کنید تا غذای کودکتان کمتر اسراف شود برای این کار می توانید در بشقاب های کوچکتر برای او غذا بکشید و یا مقدار کم در دفعات بیشتر برای او غذا بکشید بنابراین از اسراف غذا جلوگیری کنید، بدین صورت مانند قبل که در بشقاب های بزرگ ته مانده غذا اضافی می آمد دیگر این کار صورت نمی گیرد.

4.زیاد برای او خرید نکنید: این را بدانید که اگر برای فرزندتان هر موقع هر وسیله ای را که می خواهد فراهم کنید و در کل وسایل و اسباب بازی زیادی برای او خریداری می کنید او را اسراف کار بار می آورید. بنابراین سعی کنید لوازمی که واقعا احتیاج دارد برای او تهیه کنید.

آموزش پرهیز از اسراف کاری

5.فرزندتان را در خرید شریک کنید: بهتر است در خرید برخی از وسایل برای فرزندتان از او بخواهید مقداری از پول آن وسیله را از پول تو جیبی هایش پرداخت کند بنابراین با این کار او برای آن وسیله به این دلیل که مقداری از پولش را خودش پرداخت کرده بیشتر ارزش قائل خواهد شد و کمتر در استفاده از آن اسراف کاری می کند.

6.در مورد ارزش وسایلی که خرید می کنید به فرزندتان بگویید: این نکته را فراموش نکنید که لازم نیست برای فرزندتان سخنرانی کنید بلکه مهم این است که ارزش هر چیزی را بهتر درک کند بنابراین به او بگویید مثلا این کفشی که امروز خرید کردی مساوی است با چهار ماه پول تو جیبی تو و یا زمانی که به میوه فروشی میروید اجازه دهید فرزندتان صورتحساب را ببیند و این گونه است که ارزش وسایل و مواد غذایی که می خورد را بیشتر می داند و از اسراف کردن آنها جلوگیری می کند.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

پرهیز غذایی در طب سنتی

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر