آیا بوی چیزهایی را که وجود ندارند، حس می کنید؟

آیا بوی چیزهایی را که وجود ندارند، حس می کنید؟
خب شما تنها نیستید، تحقیقاتی که اخیرا منتشر شده است، نشان می دهد، نام این مشکل فانتوم ادراک بو می باشد و بسیار شایع است. فانتوم ادراک شرایطی را شرح می دهد که فرد بوی چیزی را تجربه می کند که مثل سوختن مو یا خاکستری که در آن جا وجود ندارد. مشکلات مربوط به بو بسیار با اهمیت هستند، این مساله تاثیر زیادی بر روی اشتها و انتخاب غذا و توانایی احساس بوهای خطرناک مثل بوی آتش، نشت گاز و غذای سوخته دارد. تحقیقات نشان داده اند که حدود 6.5 درصد افراد بالای 40 سال فاتوم ادراک بو را تجربه کردند. احساس بوییدن با افزایش سن کاهش می یابد و بر عکس این قضیه باعث به وجود آمدن این عارضه می شود.
چه افرادی بیشتر در معرض فانتوم ادراک بو هستند؟

آیا بوی چیزهایی را که وجود ندارند، حس می کنید؟
•    این مشکل بر روی زنان بیشتر از مردان اثر می گذارد، خطر بروز این مساله در افرادی با سلامت عمومی پایین و یا وضعیت اقتصادی ضعیف بیشتر است. به این علت که افرادی که وضعیت اقتصادی بدی دارند یا در محیط های نامناسب زندگی می کنند، بیشتر در معرض آلودگی های محیطی هستند. هم چنین این افراد بیشتر دچار مشکلات سلامتی هستند که این مسائل می تواند باعث بروز این عارضه می شود.
•    بروز فانتوم ادراک در افرادی با دهان خشک بیشتر از افراد دیگر است.
•    آسیب به سر نیز می تواند احتمال خطر را بالاتر ببرد. 15/1 افرادی که بر اثر ضربه سر دچار بیهوشی می شوند، اغلب دچار این مشکل می شوند. اگرچه آسیب به صورت، بینی و جمجمه بدون از دست دادن هوشیاری باعث بروز این عارضه نمی شود.
•    افرادی که سیگار می کشند، بیشتر دچار این مشکل می شوند. مصرف بیش از حد الکل(3 بار در هفته) می تواند تا حدی باعث افرایش بروز فانتوم ادراک شود.
موارد دیگر

آیا بوی چیزهایی را که وجود ندارند، حس می کنید؟
تعداد دیگری از شرایط سلامت می توانند به از دست دادن اندک یا قابل توجه حس بویایی منجر شوند. به عنوان مثال، برخی مشکلات کبد و غده تیروئید می توانند موجب تجربه آنوسمی در بیمار شوند. به علاوه، برخی بیماران مبتلا به دیابت یا صرع ممکن است از دست دادن حس بویایی خود را تجربه کنند. صرف نظر از وضعیت سلامت، افرادی که هر گونه از دست دادن حس بویایی، اندک یا چشمگیر را تجربه می کنند باید به سرعت به پزشک مراجعه کنند. آزمایش های خون، اسکن های مغزی و دیگر انواع بررسی ها می توانند به تشخیص این که مشکل موقتی یا به واسط موضوعی جدی‌تر مانند بیماری های مرتبط با زوال عقل یا مشکلات کبدی شکل گرفته است، کمک کند.
علت اصلی ایجاد این مشکل هنوز واضح نیست ولی علت هرچه باشد، باید مربوط به فعالیت بیش از حد، سلول های بویایی در حفره بینی باشد یا اینکه مربوط به فعالیت نادرست بخشی از مغز که مسئول درک علائم بویایی است.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

آیا باید نگران ذرات پلاستیکی میکروسکوپی در بطری های آب بود؟

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

آیا میوه های دارای قند برای سلامتی مفید هستند؟

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر