اجرام تیز (1)

اطلاعات فیلم:

نام فیلم: اجرام تیز (sharp objects)

کارگردان: ژاک مارک ولی

نویسنده: مارتی نوکسون و گیلین فیلین

بازیگران: ایمی آدامز،  پاتریشیا کلارسون، الیزا اسکنلن، الیزابت پرکینز، مدیسون دنپورت، کریس مسینا، مت کریون و تیلور جان اسمیت

اجرام تیز (1)

مینی سریال اجرام تیز کار جدیدی از شبکه ی HBO می باشد که در ژانر جنایی می گذرد و درون مایه اش مفاهیم روان شناسی می باشد. کمیل پریکر خبرنگار به زادگاهش می رود تا گزارشی از ماجرای ناپدید شدن دو دختر نوجوان تهیه کند. اما در حین این سفر از مشکلات روانی خودش و دیگر اعضای جامعه پرده برداری می شود و این که این مشکلات چه تاثیری بر کیفیت زندگی افراد و اجتماع دارد.

اجرام تیز (1)

در قسمت اول معلوم می شود کمیل خواهر خود را در نوجوانی از دست داده و دچار PTSD شده است. او که با دیدن شهر و خانه ی کودکی اش مدام آن خاطرات برایش زنده می شود در حال زجر کشیدن و فرار از مشکلات شخصی خودش است. از علائم اختلال استرسی پس از آسیب روانی می توان به پرخاشگری ناگهانی، گوشه گیری، واپس روی رشد، رفتارهای تهییجی، اختلال خواب و کابوس، اجتناب از افکار و احساسات، تکرار خاطره های آسیب زا و اختلال در کار روزانه اشاره کرد. PTSD پس از اتفاقات ناخوش آیند و ناگهانی چون فوت عزیزان، تجاوز، وقایع طبیعی چون زلزله، جنگ و... رخ می دهد. همچنین کمیل پریکر در پایان این قسمت نشان می دهد که دچار اختلال آسیب به بدن است. او به خاطر آسیب های روانی ای که تجربه کرده است با اجرام تیز به پوست خود آسیب می زند و با این روش میزانی از درد خود را کاهش می دهد. این روش ابتدا در فرقه های افراطی مسیحیت پیدا شد که این افراد به شلاق زدن و شکنجه ی خود سعی می کردند از احساس گناهی که در آن ها وجود دارد رهایی یابند. اما امروزه بیشتر در کسانی دیده می شود که دچار افکار وسواسی می شوند و به این گونه خود را از آن افکار جدا می کنند. همچنین کمیل پریکر یک الکلی قهار است. او مدام در سر کار، سفر، استراحت و وقت خواب از مشروبات الکلی استفاده می کند. به خصوص وقتی با جنازه ی دومین دختر مفقود رو به رو می شود، این حالت او شدت می یابد و به خوبی نشان می دهد تاثیر الکل بر مغز به اعتیادی بدل شده است که او را از دست افکاری که نمی خواهد رها می کند.

اجرام تیز (1)

مادر کمیل هم دچار اختلالات روانی خود است. بسیاری از بیماران روانی به علت اختلالات والدین دچار بیماری روانی می شوند. یکی از این اختلالات Over control بر روی فرزندان است که به شیوه ی بسیار خشنی چه از لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ روحی ایجاد می شود. در این افراد حس نگرانی دائم برای فرزند وجود دارد که از حدود عادی تجاوز می کند. همچنین مادر کمیل مدام با مژه ی چشم خود مشغول است و به نوعی یک تیک عصبی برای انجام این کار دارد. به خصوص در مواردی که اتفاقی ناخوشایند مانند فوت فرزند یا عدم اطاعت فرزند دیگر رخ می دهد.

در قسمت اول این سریال کمیل با پدر اولین قربانی هم دیدار می کند. این پدر هم در شکل متفاوتی کنترل بیش از حد بر فرزند خود دارد و حتی به نظر می رسد رابطه ای در ذهنش بین این کنترل بیش از حد و اتفاقی که برای دخترش رخ داده است ترسیم می کند.

اجرام تیز (1)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (1)

سارا و مهمان کوچک (1)

خواص دارویی میوه ها (1)

مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (1)

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (1)

راهنمای سفر به فلورانس (1)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر