از سوخت گیری هوایی چه میدانید 

از سوخت گیری هوایی چه میدانید

در حمل و نقل هوایی، بسیار پیش می آید که یک هواپیما حین پرواز سوخت کم می آورد و به همین دلیل، بلافاصله هواپیمایی با سوخت بیشتر به پرواز در می آید تا در حال حرکت، به آن سوخت برساند.
البته شیوه متداول تر این است که هواپیما در یک فرودگاه نزدیک فرود آمده و امر سوخت گیری را انجام دهد اما اگر در منطقه ای در حال پرواز باشد که فرودگاه مناسبی برای فرود آمدن وجود نداشته باشد و یا اینکه برای رسیدن به همان فرودگاه نیز سوخت کافی نداشته باشد، اینجاست که سوخت گیری هوایی میتواند به یک کار بسیار حیاتی تبدیل شده و جان چندین نفر مسافر داخل هواپیما را نجات دهد.
ضمن اینکه هواپیماها حین فرود یا صعود به سوخت بیشتری نیاز پیدا میکنند و انجام عمل سوخت گیری در حین پرواز مزیت صرفه جویی در سوخت گیری را هم دارد.

از سوخت گیری هوایی چه میدانید

چرا سوخت گیری هوایی انجام میشود؟
در زمانه ای که صنعت توریسم یکی از سودآورترین صنایع است و سالانه تعداد بسیار زیادی مسافرت از طریق پرواز با هواپیما انجام میشود، مساله سوخت گیری و سوخت رسانی این وسایل حمل و نقل اهمیت زیادی پیدا کرده است.
هر روزه پروازهایی انجام میشوند که ممکن است ساعتها به طول بینجامد و منطقا همه هواپیماها نیز گنجایش حمل این مقدار سوخت را ندارند. برای مثال تصور کنید که یک هواپیما قصد پرواز از ایران به کشوری در قلب امریکای جنوبی را داشته باشد. در این حالت حجم بسیار زیادی از سوخت نیاز است و کمتر هواپیمایی در حال حاضر وجود دارد که باک آن گنجایش حمل این میزان سوخت را داشته باشد.

از سوخت گیری هوایی چه میدانید
ضمن اینکه حتی اگر هواپیمایی گنجایش حمل این مقدار از سوخت را هم داشته باشد، وزنی که برای حمل آن متحمل میشود بسیار بالاست. حتی این وزن بالا ممکن است در طول سفر مشکلاتی را نیز برای هواپیما بوجود بیاورد. به همین دلیل متخصصان این حوزه سالها روی مساله سوخت گیری و سوخت رسانی کار کردند تا بالاخره به این نتیجه رسیدند که عمل سوخت رسانی هوایی اگر به درستی و به شکلی استاندارد انجام شود، بهترین و منطقی ترین راه برای پر کردن باک هواپیما در میانه سفر است.
البته ناگفته نماند که هنوز هم عمل سوخت رسانی هوایی، عملی متداول نیست. به هر حال تراز شدن هر دو هواپیما در کنار یکدیگر و انجام سوخت رسانی به طریقی استاندارد و بی خطر، بسیار سخت است. به همین دلیل صرفا در مواقعی سوخت رسانی هوایی مورد استفاده قرار میگیرد که دیگر هیچ راهی نمانده باشد. نه فرودگاهی در آن حوالی برای فرود آمدن وجود داشته باشد و نه اینکه سوخت مورد نیاز برای رسیدن به نزدیک ترین فرودگاه مجاور درون باک هواپیما وجود داشته باشد.

از سوخت گیری هوایی چه میدانید
تاریخچه سوخت هوایی
در سال 1923 اولین بار عمل سوخت رسانی هوایی بین دو هواپیمای جنگی صورت گرفت. در سالهای پایانی جنگ اول جهانی این کار انجام شد و حالا، بعد از گذشت چندین دهه و در دوران صلح و آرامش نیز این کار انجام میشود.
خلبان لاول اچ. اسمیت و جان. بی ریختر دو خلبانی بودند که سوار بر هواپیماهای ارتش ایالات متحده، برای نخستین بار این کار را انجام دادند. نکته عجیب و ترسناک اینجاست که در حال حاضر و پس از هزاران بار انجام موفق این کار، باز هم بسیاری از خلبانان از شجاعت و هوش لازم برای این کار برخوردار نیستند و تصور اینکه این دو خلبان در وسط شرایط جنگی چگونه برای نخستین بار این کار را انجام داده اند، خود تصور رعب آوری است.

روش های سوخت گیری هوایی
در شرایط کنونی، سوخت رسانی هوایی بیشتر بین جنگنده ها موسوم است. اما اگر لازم باشد این کار برای هواپیماهای مسافر بری نیز انجام میشود که دو روش بسیار متداول برای این کار وجود دارد.
سوخت رسانی با بوم: در این روش، هواپیمایی که حامل سوخت است خود را به هواپیمای دیگر میرساند. هواپیمای سوخت رسان باید دقیقا در زاویه ای قرار بگیرد که بتواند نازل خود را به درون دریچه سوخت رسانی هواپیمای مقابل خود برساند.

 از سوخت گیری هوایی چه میدانید
در زمان انجام این کار لازم است که هر دو همواپیما سرعت و ارتفاع خود را کاملا حفظ کنند و کوچکترین تغییری در این دو عامل، باعث به هم خوردن عمل سوخت رسانی میشود. بنابراین هر خلبانی از پس انجام این کار بر نخواهد آمد و تنها خلبانان ماهر و باهوش میتوانند انجامش دهند.
پس از نزدیک شدن هواپیمای سوخت رسان به هواپیمای دیگری، خلبانی که در قسمت هدایت نازل نشسته است نازل را بصورت تلسکوپی به دریچه باک هواپیمای دیگر رسانده و چند دقیقه ای زمان لازم است تا عمل سوخت رسانی با شدت تمام انجام شود.
پس از پایان این کار، نازل تلسکوپی جمع شده و هواپیمای سوخت رسان مسیر خود را بازمیگردد. این بوم از نوعی عایق هم برخوردار است که از آتش گرفتن و یا سرمازدگی سوخت داخل آن جلوگیری میشود.

از سوخت گیری هوایی چه میدانید
روش سوخت رسانی شلنگی: این روش بسیار پیچیده تر و فهمش نیز برای خواننده ای که هیچ آشنایی با این قضیه ندارد اندکی گیج کننده است. بنابراین حین خواندن این قسمت از متن به عکس قرار گرفته توجه کنید تا کاملا متوجه فرایند این کار بشوید.
بیشتر هواپیماها مخزن سوخت شان در قسمت زیر بال ها قرار دارد. در این قسمت نیز شلنگی موجود است که برای عمل سوخت گیری هوایی تعبیه شده است. این شلنگ با یک قرقره به پایین فرستاده شده و در انتهای شلنگ هم، سبدی قرار گرفته تا مانع حرکت آزادانه این شلنگدر هوا شده و در واقع شلنگ را ثابت نگاه میدارد.

از سوخت گیری هوایی چه میدانید
حالا هواپیمای سوخت رسان نازل خود را از طریق این شلنگ به همان سبد میرساند و عمل سوخت رسانی از طریق این واسطه (شلنگ) انجام میشود.
پس از اینکه نازل از طریق شلنگ به درون سبد راه یافت، نازل و سبد در یکدیگر قفل شده و تا عمل سوخت رسانی تمام شود این دو از یکدیگر جدا نخواهند شد. این روش نسبت به روش تلسکوپی انعطاف و آسودگی بیشتری دارد و دیگر لازم نیست خلبان هر دو هواپیما با دقت تمام هواپیمای خود را کنترل کنند تا مبادا در ارتفاع و سرعت آنها تغییری پیش بیاید.
سوخت رسانی شلنگی آزادی عمل بیشتری دارد و پس از اتمام عمل سوخت رسانی، نازل و سبد از یکدیگر جدا میشوند و سپس طناب توسط قرقره به داخل هواپیمای اصلی کشیده شده و هواپیمای سوخت رسان نیز نازل خود را به داخل جمع میکند. 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

پل هوایی لنکاوی مالزی

آیا ماهی بخشی از یک رژیم غذایی سالم است؟

روش جدید هدف قرار دادن تومورها با استفاده از نانوتکنولوژی

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد