استفاده از علف های هرز برای درمان سرطان

دانشمندان ایرانی موفق به تولید سلولز از علف های هرز شده اند و از آن در کپسول کردن نانودارو برای درمان بافت های سرطانی استفاده می کنند. سلولز یکی از فراوان ترین پلیمرهای طبیعی است. با توجه به ویژگی های منحصر به فرد آن، کاربرد متنوعی دارد، به ویژه در زمینه فناوری نانو، از جمله تصفیه آب و تحویل دارو. یکی از منابع اصلی سلولز چوب است. به دلیل بحران های زیست محیطی و از بین رفتن تدریجی درختان به عنوان منابع غیر قابل تجدید، محققان در حال حاضر به دنبال منبع دیگری برای استخراج سلولزی کارآمد و ارزان تر هستند.

 

استفاده از علف های هرز برای درمان سرطان

بر اساس خبرگزاری مهر، محققان دانشگاه جیرفت استان کرمان و دانشگاه پیام نورکرج توانسته اند عصاره سلولز را از علف های هرز استخراج کرده و آن را برای تولید یک کاتالیزور به طور گسترده مورد استفاده قرار دهند. علاوه بر این، مواد سنتز شده نیز برای تولید نانوذرات مغناطیسی اکسید آهن استفاده میشوند. استخراج سلولز از چنین گیاهان در مقیاس صنعتی می تواند 70٪ از درختان را نجات دهد دکتر آتنا نعیمی، یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه جیرفت و یکی از محققان این پروژه، معتقد است که هر سال علف های هرز تلفات زیادی را به کشاورزان می دهد. "علف های هرز یکی از مهمترین عوامل کاهش کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی هستند و کشاورزان سالانه هزینه بالایی را در کنترل این گیاهان صرف می کنند.

 

استفاده از علف های هرز برای درمان سرطان

"با این حال، این گیاهان را می توان به عنوان یک منبع غنی از سلولز دانست. ما موفق به ارائه راه ساده و ارزان برای استخراج سلولز از چنین گیاهان و علف های هرز شده ایم". "در حقیقت، در این تحقیق، از یک سو، ما علف های هرز را به گیاهانی مفید به وسیله ارائه یک راه حل آسان، ارزان و سریع برای تولید سلولز تبدیل کرده ایم، از سوی دیگر، ما گام هایی برای جلوگیری از قطع عظیم درختان برداشته ایم. " دکتر نعیمی، دکتر اصغر امیری، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرج، و الهام تاجیک، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور در این پروژه شرکت کرده اند. نتایج در مجله سلولوز در سال 2017 منتشر شده است.

 

استفاده از علف های هرز برای درمان سرطان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

رستوران های مالزی

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

هتل برج های طلایی کیش

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر