اسلیت لمپ چه چیزی را نشان می دهد - 5.0 out of 5 based on 1 vote
ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اسلیت لمپ چه چیزی را نشان می دهد

اسلیت لمپ چه چیزی را نشان می دهد
- ملتحمه: غشایی شفاف و نازک که بخش سفید چشم را می پوشاند. ملتحمه به علت داشتن تعداد زیادی از رگ های خونی و گلبول های سفید تا حد زیادی از ورود میكروب ها و عوامل بیماری زا به قسمت های انتهایی چشم جلوگیری می كند.
- قرنیه: پوششی شفاف که عنبیه و مردمک را می پوشاند از چشم مراقبت می کند و نور را از مردمک به شبکیه در پشت چشم می رساند. قرنیه دو وظیفه مهم دارد: یکی آنکه پرتوهای نور را به داخل چشم هدایت کند و آن ها را روی پرده شبکیه متمرکز کند، دوم آنکه از ساختمان های داخل کره چشم محافظت نماید. برای آنکه نور بتواند وارد چشم شده و به پرده شبکیه برسد ابتدا باید از قرنیه عبور کند. بنابراین شفاف بودن قرنیه اهمیت زیادی در بینایی دارد.
- پلک: پلک از کره چشم در برابر آسیب و گرد و خاک محافظت می کند. پلک زدن با مرطوب کردن چشم از خشک شدن آن جلوگیری می کند. مژه‌ها موهایی هستند که به بالا و پایین پلکها متصل هستند و یک خط محافظتی در مقابل گرد و غبار و نظیر آنها ایجاد می‌کنند. مژه‌ها بیشتر عفونتها را قبل از اینکه عفونتی به چشم برسد گرفته و از رسیدن آنها به کره چشم جلوگیری می‌کنند

اسلیت لمپ چه چیزی را نشان می دهد
- عنبیه: بخش رنگی چشم میزان نور ورودی با تنگ و گشاد کردن مردمک کنترل می کند.
- عدسی : عدسی در پشت عنبیه است و نور را بر روی شبکیه جمع می کند. عدسی به وسیلهرشته‌هایی به ماهیچه مژکی متصل شده است. به این ترتیب، عدسی با توجه به فاصله اجسام با چشم، نازک یا قطور می‌شود تا پرتوهای نور را به درستی بر روی شبکیه متمرکز کند و تصویری واضح ایجاد کند
- اسکلرا: بافت متراکم و سفیدی است و خارجی‌ترین لایه چشم است که تقریبا بطور کامل از کلاژن تشکیل شده است و در جلو سفیدی چشم را تشکیل می‌دهد. بخش سفید چشم شامل بافتی نسبتا سفت و فیبری که به ساختار چشم و محافطت از آن کمک می کند.
- شبکیه: شبکیه یک بافت عصبی حساس به نور است که به صورت یک لایه نازک در داخل بخش  انتهایی کره چشم قرار گرفته است و نور را به پیام های عصبی تبدیل کرده به مغز می فرستد. بنابراین شبکیه یک نقش مهم در فرایند بینایی دارد. بافت شبکیه ب شامل سلول های حساس به نور است. این سلول ها به اعصابی ارتباط دارند که عصب شبکیه را تشکیل می دهند.
با اسلیت لمپ  چه چیزهایی قابل تشخیص است

اسلیت لمپ چه چیزی را نشان می دهد
تشخیص آب مروارید
در اکثر موارد، آب مروارید به وسیله دستگاه اسلیت لمپ قابل شناسایی وتشخیص است. چشم پزشک به وسیله این نوع از میکروسکوپ لنز و سایر بخش‌های چشم شما را مورد بررسی قرار می‌دهد تا در صورت تشخیص ابتلا به آب مراورید، اقدامات مورد نیاز را انجام دهد. متخصص در طول معاینه با کمک برخی از قطره ها، مردمک چشم را تا جای ممکن باز می‌کند تا امکان بررسی شبکیه و اعصاب انتهای چشم بهتر فراهم شود.
فشار داخلی چشمی

اسلیت لمپ چه چیزی را نشان می دهد
برای اندازه گیری فشار چشمی، نور آبي اسليت لمپ، به سمت چشم تابیده مي شود،  چشم پزشک اسليت لمپ (ضد عفوني شده) را بر روي قرنيه مي‌گذارد و با پيچ كنار تونومتر فشار وارده بر قرنيه را تنظيم مي كند. تصویری که از داخل اسلیت لمپ مشاهده می شود به ‌صورت دو نيم‌دايره سبز رنگ است. با چرخاندن پيچ، لبه دو نيم‌ دايره بر روي هم قرار می گيرند و دستگاه  فشار داخل كره چشم را بر حسب میلی متر جیوه نشان  می دهد.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

هتل می تاور مالزی

گوشت کباب شده چگونه موجب دیابت نوع 2 می شود؟

کشف نانوذراتی که به گسترش سلول های سرطانی کمک می کنند

نانوسنسورهایی که چربی را در سلول های زنده تشخیص می دهند

نانوذرات مغناطیسی که از خونریزی داخلی جلوگیری می کنند

میخک را بهتر بشناسید

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد