تغذیه و سرطان

تغذیه و سرطان
برنامه غذایی روزانه نقش مهمی در پیشگیری، بروز و درمان انواع سرطان ها ایفا می کند. تحقیقات نشان می دهد که حدود یک سوم سرطان ها منجر به مرگ می شود، به طوریکه 35 درصد سرطان ها با تغذیه ارتباط دارند. علاوه بر ویژگی های وراثتی، عوامل بیرونی نیز در ایجاد سرطان ها نقش  به سزایی دارند. می توان با اصلاح و متعادل ساختن الگوهای غذایی، احتمال ابتلا به سرطان را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش داد. بین سرطان و تغذیه ارتباط پیچیده ایی وجود دارد. غذایی که می خورید ممکن است حاوی مواد سرطان زا و یا پیش ساز سرطان باشد. الگوی غذایی جوامع مختلف نیز در ایجاد سرطان موثرند. گاهی وقت ها پرخوری و در بعضی از مواد کمبود های تغذیه ایی و کاهش ویتامین ها باعث سرطان می شود.
سرطان چیست؟
آسان‌ترین تعریف برای سرطان، انحراف رشد و تکثیر سلول‌های بدن از مسیر طبیعی خود است. در حالت عادی سلول‌های بدن عمر محدودی دارند و وقتی وظیفه خود را در قبال عضو مربوطه در بدن انسان انجام دهند، از بین می‌روند.
اما گاهی اوقات هسته سلول و یا ژن‌های موجود در هسته سلول دچار مشکل می‌شوند و در نتیجه دستور مرگ برنامه‌ریزی شده برای خودکشی سلولی را به موقع صادر نمی‌کنند و سلول تکثیر می‌یابد، افزایش تعداد بی‌رویه سلول‌ها که با بر هم خوردن متابولیسم عضو همراه است، سرطان نامیده می‌شود.

عوامل موثر در پیشگیری از سرطان

تغذیه و سرطان
- جلوگیری از چاقی
حتما رژیم غذایی متنوعی داشته باشید و از تمام گروه های غذایی استفاده کنید. اضافه وزن باعث سرطان های کیسه صفرا، روده بزرگ و سرطان سینه می شود.
- کاهش مصرف چربی در برنامه غذایی
استفاده از غذاهای پرچرب علاوه بر اینکه باعث افزایش وزن بدن می شود. می تواند باعث افزایش غلظت چربی خون و بروز سرطان ها مثل سرطان معده، سرطان روده بزرگ، سرطان سینه و پروستات شود. از خوردن غذا های پرچرب خودداری کنید و غذاهای سالم تر مانند مرغ و ماهی را جایگزین کنید.
- افزایش مصرف سبزی ها و میوه ها در برنامه غذایی

تغذیه و سرطان
سبزی های سبز تیره حاوی موادی هستند که در بدن تبدیل به ویتامین آ می شود که در پیشگیری از سرطان موثر هستند. هم چنین ویتامین ث که در مرکبات یافت می شود در پیگیری از سرطان نقش بسزایی دارد.
- افزایش مصرف میزان فیبر در برنامه غذایی
مصرف مواد غذایی فیبر دار در کاهش بسیاری از بیماری ها به خصوص سرطان موثر است. حبوبات، سبزی و میو های تازه دارای فیبر هستند. فیبر ها به حرکت غذا در لوله گوارش و هم چنین دفع ضایعات بدن کمک می کند. چاي سبز به علت داشتن ترکیبات ضد سرطانی مثل پلی فنل ها در پیشگیري از سرطان ها نقش مهمی دارند. پلی فنل ها، ترکیبات آنتی اکسیدانی هستند که از تشکیل سلول هاي سرطانی و تومر و رشد آن ها جلوگیری می کنند.

- روش پخت

تغذیه و سرطان
روش پخت بسیار اهمیت دارد. ممکن است نحوه پختن گوشت از نظر میزان خطر سرطانی که گوشت به ‌وجود می‌آورد، مهم باشد. سرخ نمودن  و پختن گوشت با شعله آتش در درجه حرارت بسیار بالا باعث تشکیل مواد شیمیایی می‌شود که امکان دارد خطر سرطان را افزایش دهند.

- نوشیدن آب
ممکن است آب و نوشیدنی‌های دیگر محافظت‌کننده باشند اما آب نه تنها تشنگی را برطرف می‌سازد بلکه می تواند بدن در برابر سرطان هم محافظت  کند. کمتر شدن خطر سرطان ناشی از کاهش یافتن غلظت عوامل بالقوه سرطان‌زای موجود در مثانه است. همچنین، نوشیدن مقدار بیشتری از مایعات باعث می‌شود شخص به دفعات بیشتری ادرار کند و از این طریق مدت زمانی که این عوامل سرطان زا با مثانه در تماس هستند، کمتر خواهد بود.
آیا ورزش در پیشگیري از سرطان ها نقش دارند؟
عدم تحرك کافی و ورزش نیز یک عامل خطر براي انواع سرطان ها محسوب می شود. ورزش می تواند در پیشگیري از انواع سرطان ها به خصوص سرطان سینه، دستگاه تناسلی و کلیه اثر مطلوبی داشته باشد. ورزش با سرعت بخشیدن به انتقال مواد غذایی از روده و کاهش ذخایر سلول هاي چربی از سرطان ها پیشگیري می کنند.

به طور کلی برای جلوگیری از بروز سرطان

تغذیه و سرطان
- مرتب ورزش کنید.
- غذاهای چرب مصرف نکنید.
- میوه ها را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید.
- از مصرف غذاهایی که دارای لوتئین می باشند، از قبیل بروکلی، اسفناج و آب پرتقال غافل نشوید.  این مواد غذایی موجب کاهش سرطان ریه می گردند.
- مصرف غذاهایی که دارای لیکوپن می باشند، از قبیل گوجه فرنگی و سس گوجه فرنگی را در برنامه غذاییتان بگنجانید.
- اگر سیگاری هستید، حتما چای سبز بنوشید.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد