جامائیکا (۱)

کشوری است در دریای کارائیب، در ۱۴۵ کیلومتری جنوب کوبا. این کشور جزیره ای از جزایر آنتیل های بزرگ است. 

 

جامائیکا (۱)

سرزمین
جامائیکا از سه ناحیه جغرافیایی تشکیل شده است. سرزمین های پست ساحلی، فلات آهکی و بخش مرکزی. 
سرزمین های پست ساحلی که بخش کناره های جزیره را تشکیل می دهند، به سمت مرکز، با تدریج به ناحیه فلات آهکی می رسد که نیمی از جزیره را تشکیل می دهد. در بخشی از ارتفاعات این ناحیه، چاهک ها و غارهای آهکی و جریان های آب زیر زمینی وجود دارد که دسترسی به آنها مشکل است. این منطقه را کاکپیت می گویند. بخش مرکزی جزیره رشته کوهی دارد که از غرب به شرق کشیده شده است. مهم تریم رود این کشور بلک ریور نام دارد. 

 

جامائیکا (۱)
آب و هوای جامائیکا گرم و مرطوب است. میانگین دمای سالانه ۲۷ درجه است. پوشش گیاهی جامائیکا بسیار متنوع است. بیش از ۳۰۰۰ نوع گونه گیاهی شناسایی شده اند که نزدیک به ۲۰۰ گونه ان از تیره ارکیده است. در این کشور درختان صندل، آبنوس، نارگیل و موز وجود دارد. در جامائیکا بیش از ۲۰۰ نوع پرنده زندگی می کند. انواع طوطی و فاخته، مرغ زرین پر و تمساح از جانوران این کشور هستند. بوکسیت، سیلیس، سنگ گچ و سنگ مرمر از منابع عمده معدنی جامائیکا هستند. 

 

جامائیکا (۱)
اقتصاد 
اقتصاد جامائیکا بر پایه کشاورزی، استخراج معادن و گردشگری است. محصولات مهم کشاورزی این کشور، نیشکر، موز، مرکبات، نارگیل، کاکائو و قهوه است. استخراج سنگ های معدنی از فعالیت های مهم اقتصادی جامائیکاست. جامائیکا از تولیدکنندگان اصلی بوکسیت و آلمینیوم در جهان است. ۶۰ در صد از درامد جامائیکا از صادرات مواد معدنی و صنایع وابسته به آن بدست می آید. جامائیکا همچنین صادر کننده شکر و سایر محصولات نیشکر، موز، مرکبات و نارگیل است. چشمه های آب معدنی و زیبایی های طبیعی جامائیکا از جاذبه های گردشگری و کسب درآمد این کشور است. این کشور دارای دو فرودگاه بین المللی و ۴ بندر مهم است. 

 

جامائیکا (۱)
مردم
پایتخت جامائیکا شهر کینگستون است. بیشتر مردم جامائیکا آفریقایی هایی هستند که به عنوان برده به ابن کشور آورده شده بودند. اقلیت هایی از مردم هند، انگلستان، چین، پرتقال، سوریه، و آلمان نیز در جامائیکا زندگی می کنند. زبان رسمی این کشور انگلیسی است. اما زبان عامه مردم انگلیسی مخلوط شده با زبان جامائیکایی به نام پاتویز است که با انگلیسی رسمی تفاوت بسیار دارد.

 

جامائیکا (۱)

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (1)

سارا و مهمان کوچک (1)

خواص دارویی میوه ها (1)

مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (1)

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (1)

راهنمای سفر به فلورانس (1)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر