ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خطرات استفاده از کامپیوتر برای کودکان

استفاده بیش از حد از اندازه از هر چیزی می تواند خطرناک باشد. استفاده طولانی مدت از رایانه می تواند عوارضی چون سردرد، تاری دید، خشکی چشم و احساس خستگی چشم ها را به دنبال داشته باشد. البته این عوارض معمولا موقتی هستند اما عدم رعایت استانداردهای استفاده از رایانه گاه عوارض وخیمتری را نیز به همراه خواهد داشت. همانند بزرگسالان، کودکان نیز زمان زیادی را مقابل مانیتور کامپوتر و تبلت می گذرانند.

 

خطرات استفاده از کامپیوتر برای کودکان

استفاده طولانی مدت از کامپیوتر می تواند باعث سندروم کار با کامپیوتر که همراه با سردرد و فشار چشمی است و کودکان را همانند بزرگسالان دچار مشکل می کند. مساله بعدی قرار گرفتن در معرض پرتوی مضر ساطع شده از مانیتور کامپیوتر است که به کودکان بیشتر از بزرگسالان اسیب می رساند. تمام وسایل دیجیتال میزان بالایی پرتوهای ابی ساطع می کنند که این پرتو ها در طولانی مدت می توانند باعث اسیب به شبکیه شوند.

اگرچه خورشید خیلی بیشتر از صفحات دیجیتال پرتوهای مضر پخش می کند. اما توجه کنید کودکان ساعت ها مقابل مانیتور یا وسایل دیجیتال نشسته و به آن خیره می شوند. تحقیقات نشان داده اند که استفاده طولانی مدت کودکان از وسایل دیجیتال( کامپیوتر، لب تاب و تلفن همراه و...) باعث ایجاد نزدیک بینی می شود. زمانی که کوکان به گوشی‌های هوشمند و تبلت‌های خود در تاریکی نگاه می‌کنند، نور آبی ساطع شده باعث می شود، فرآیند خواب سخت‌تر شود و سطح هورمون خواب را کاهش و کیفیت خواب را تحت تأثیر خود قرار می‌دهند. هزینه‌های پایین آمدن کیفیت خواب به خصوص در کودکان بسیار بیشتر از خستگی و خواب‌آلودگی است؛ عدم داشتن خواب منظم با خطر بالایی از افسردگی، چاقی، حمله قلبی، سکته مغزی و دیابت مرتبط است. 

 

خطرات استفاده از کامپیوتر برای کودکان

چگونه خطرات اسیب بینایی ناشی از استفاده طولانی مدت از کامپیوتر و تلفن همراه را در کودکان کاهش دهیم؟

برای کاهش این اسیب ها، ابتدا مطمین شوید که فرزندتان به صورت طبیعی و مناسب در مقابل کامپیوتر نشسته است.

- سر در حالت متعادل روی گردن باشد. نباید فرزندتان سرش را به جلو و عقب کج کرده باشد.

- صفحه ی مانیتور باید تقریبا در سطح 15 درجه ای زیر چشم باشد.

- کودک مستقیم نشسته باشد و شانه ها عقب باشند.

- بازوها باید در کنار بدن و در حالت استراحت باشند.

کاهش خطرات نور ابی منتشر شده از مانیتور

اگر کودکان عینک دارند، بهترین روش برای کاهش نور ابی، استفاده از لنزهای مناسب برلی فیلتر نور ابی است. بسیاری از شرکت های تولید کننده ی عینک این نوع لنزها را می فروشند. برای حفاظت در مقابل نور خورشید، لنزها می توانند دارای پوشش فتوکرومیک نیز باشند. هم چنین می توانید لنزهایی با پوشش انتی رفلکس که ویژه فیلتر کردن نور ابی مانیتور است، نیز استفاده کنید. 

 

خطرات استفاده از کامپیوتر برای کودکان

کاهش خطرات ایجاد نزدیک بینی در کودکان

برای دید واضح در نزدیک، چشم ها مجبور هستند برای تمرکز بهتر تلاش کنند و بعضی محققین بر این باور هستند که خستگی ناشی از این تلاش تطابقی می تواند منجر به تغییراتی شود که در نهایت منجر به ایجاد نزدیک بینی در کودکان خواهد شد. خیره شدن به صفحات کامپیوتر و لب تاب بیشتر از نگاه کردن به کتاب باعث خستگی چشمی می شود. برای کاهش این خطر از قانون 10-20-20 استفاده کنید. یعنی مراقب باشید که در هر 20 دقیقه فرزندتان برای مدت 10 ثانیه به فاصله 6 متری نگاه کند. بعضی تمرینات ساده هم می تواند باعث استراحت ماهیچه های چشم و فشار و خستگی چشمی ناشی از کار های نزدیک را کاهش دهد.

تمرینات ورزشی برای چشم ها

- پلک زدن: به مدت دو دقیقه پشت سر هم پلک بزنید. این کار موجب تنظیم جریان خون در چشم ها می شود.

- خیره شدن: به جلو خیره شوید. سپس بدون اینکه چشم هایتان حرکتی داشته باشد سرتان را از راست به چپ و سپس از بالا به پایین حرکت دهید. این کار موجب افزایش جریان خون در چشم ها می شود.

- سرثابت: در حالی که سرتان را کاملا ثابت نگاه داشته اید کاملا به سمت راست خیره شوید. سپس آرام به سمت چپ خیره شوید. این حرکت را بار دیگر در جهت مخالف انجام دهید. یعنی از چپ به راست.

- گردش چشم: چشم هایتان را کاملا بچرخانید. این حرکت را از چپ به راست، از راست به چپ، انجام دهید.

- حرکت دور و نزدیک: نزدیک یک پنجره بایستید. سپس به یک نقطه از یک جسم نزدیک مثل یک نقطه از یک لیوان کاملا خیره شوید. سپس به یک جسم دور مانند یک ساختمان خیره شوید.

- ریلکس کنید چشم ها را ببندید و کاملا به چشم هایتان استراحت دهید اتاق خود را تاریک کنید. تاریکی موجب تقویت سلول های گیرنده نوری چشم و بهبود دید می شود.

 

خطرات استفاده از کامپیوتر برای کودکان

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

تور ارزان قیمت ترکیه برای شهریور 94

تور ارزان قیمت کوش آداسی برای شهریور 94

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

12 فایده انار برای سلامتی

مصرف ویتامین D بدون مصرف منیزیم هیچگونه سودی برای بدن ندارد!

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد