دیدنی های تاریخی شهر یزد (3) - 0.0 out of 5 based on 1 vote

دیدنی های تاریخی شهر یزد (3)

در مطالب قبلی با جاذبه های گردشگری شهر یزد از جمله آب انبار شش بادگیر، مسجد جامع یزد، مدرسه فیضیه یا زندان اسکندر، خانه لاری ها و.. آشنا شدیم؛ حال در اپن بخش به معرفی دیدنی های تاریخی یزد می پردازیم. همراه ما باشید.

ساباط و بادگیر

شهر یزد به دلیل وجود بادگیر های بسیار زیاد به شهر بادگیر ها مشهور است. بادگیر هایی که با هوش و خلاقیت معماران ایرانی، نسیمی خنک را در گرمای سوزان تابستان یزد برای اهالی مردم یزد که در دل کویر زندگی می کنند به ارمغان می آورد. ساباط ها نیز در گوشه گوشه این شهر به چشم می خورند، ساباط ها سایبان هایی هستند که در کوچه و معابر قدیمی شهر قرار گرفته اند تا از عابران و رهگذران در برابر بارقه های سوزان خورشید محافظت کند. چیزی که باعث تمایز این شهر اینران با سایر شهرها در جهان شده است، بافت قدیمی شهر است که هنوز اصالت خود را حفظ کرده است. در کنار این ساباط ها سکوهایی در نظر گرفته شده است تا رهگزران در مسیر خود اندکی توقف کنند و به استراحت بپردازند.

دیدنی-های-تاریخی-شهر-یزد-3

نخل امیر چخماق

نخل امیر چخماق یک تابوت بزرگ چوبی است که از آن برای مراسمات سوگواری محرم استفاده می شود. نخل امیر چخماق بزرگترین نخل ایران است. این نخل بزرگ که در میدان امیر چخماق و در کنار بناهای تاریخی این میدان نگهداری می شود به نحل حیدری ها نیز شهرت دارد. قدمت این تابوت چوبی به 450 سال قبل باز می گردد و از جایگاه مذهبی و سمبولیک ویزه نزد اهالی یزد برخوردار است. نخل امیر چخماق در دهه اول ایان محرم با پارچه های مشکی و سبز پوشیده شده و توسط عذاداران به حسینیه ها و مساجد مختلف شهر حمل می شود.

دیدنی-های-تاریخی-شهر-یزد-3

آتشکده ورهام

از قدمیمی ترین آتشکده های ایران که قدمت آن به 700 سال پیش بازمی گردد. این مکان تاریخی در واقع یک عبادتگاه تاریخی و مهم برای زرتشتیان ساکن یزد بوده است. این آتشکده در خیابان آیت الله کاشانی شهر مشهد قرار دارد. این بنای تاریخی محل نگهداری آتش مقدس زرتشتیان است، این اتش 1500 سال است که روشن مانده است.

دیدنی-های-تاریخی-شهر-یزد-3

 

 

0.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.50 (1 Vote)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

شهر جرموک ارمنستان

شهر سنگی اوپلیستیخه گرجستان

شهر سیقناقی گرجستان

پله های اسپانیایی رم