راهنمای سفر به تفلیس

تفلیس بزرگترین شهر کشور گرجستان که پایتخت این کشور محسوب می شود. تفلیس شهری تاریخی و فرهنگی با مردمانی خون گرم است که در دو طرف رود کر بنا شده است. تفلیس یکی از مقرون بصرفه ترین و نزدیک ترین مقاصد گردشگری برای توریست های ایرانی بوده است. شهر تفلیس با معماری اعجاب انگیزخود تلفیقی از معماری قدیمی و معماری مدرت را در ساختمان ها و بناهای تارخی خود دارا می باشد. بناهای بسیار قدیمی که جنبه تاریخی و فرهنگی دارند و بسیار ارزشمند اند و در نقطه مقابل برج ها و آسمان خراش های مدرن که به زیبایی هر چه تمام تر در این شهر ساخته شده اند. مردمان این شهر به دلیل نداشتن تهصبات دینی، از همه ادیان مختلف در کنار یکدیگر زندگی می کنند و این شهر از معدود شهر هایی در جهان است که کلیسا ها و مساجد در کنار یکدیگر ساخته شده اند و صمیمیت مردم از ادیان مختلف با یک دیگر در این شهر زبان زد گردشگران است. مردم این شهر از هر دین و مذهبی که باشند بسیار خون گرم و مهمان نواز هستند و هرساله در این شهر از گردشگران بسیاری از سراسر جهان به ویژه کشور هایی آسیایی مانند ایران میزبانی می شود.

 

راهنمای سفر به تفلیس

آشنایی با شهر تفلیس

طبق گفته این مورخان دلیل ایجاد وجود چشمه های آبگرم در این منطقه بوده که مورد توجه امپراتوری ایبری قرار گرفت و شاه واختانگ اول دستور داد که دختان بزرگ و انبوه این منطقه را قطع کنند و در آن شهری بنا کنند. شهر تفلیس پایتخت کشور گرجستان و بزرگترین شهر این کشور است. تفلیس از زمان ساخت اولیه مورد توجه بسیاری از پادشاهان امپراتوری های باستانی بوده و همواره از موقعیت و جایگاه ویژه ای در اروپا برخوردار بوده است که امروزه نیز این جایگاه را حفظ کرده است. از لحاظ موقیعیت جغرافیایی شهر تفلیس در قاره آسیا قرار دارد اما به دلایلی همچون حضور در اتحاد جماهیر شوروی و دین مسیجیت مردم این شهر خود را متعلق به اروپا می دانند. حضور پر رنگ کشور گرجستان در رویداد های فرهنگی، اقتصادی و ورزشی قاره اروپا نشان دهنده این است که کشور گرجستان و شهر تفلیس به قاره اروپا تعلق دارند.

 

راهنمای سفر به تفلیس

بناهای تاریخ و قدمت شهر تفلیس

پیاده روی در  خیابان هایی که به سبک های مدرن اروپایی ساخته شده اند بسیار لذت بخش و متفاوت خواهد بود. در کنار این خیابان ها ساختمان هایی را خواهید دید که از سبک های مختلف معماری کلایک، قرون وسطایی، اروپایی مدرن و آسیای میانه بهره برده اند. با عبور از کوچه پس کوچه های این شهر بناهای تاریخی اسلامی و مسیحی را خواهید دید که در به طور شگفت انگیز در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. جمعیت این شهر حدود یک و نیم میلیون نفر است و  در کنار رود پر آب کُر بنا شده است. رودی زیبا که از برخی شهری اروپایی دیگر نیز عبور می کند. این شهر تاریخی دارای حمام های قدیمی، مجسمه های باستانی و کوچه های باریک و قدیمی است. شهر تفلیس از قدیمی ترین شهر های قاره اروپا محیوب می شود که قدمت آن به قرن 5 میلادی باز می گردد.

 

راهنمای سفر به تفلیس

مکان های دیدنی تفلیس

شهر تفلیس تعداد زیادی هتل و مهمانسرا دارد که از مشهور ترین این هتل ها می توان به هتل بتسی، هتل هالیدی این، هتل رادیسون بلو و هتل اشاره کرد. تفلیس بدون شک یکی از شهر های دیدنی در منطقه قفقاز است. یکی از غذاهای معروف تفلیس پیراشکی گرجی یا خاچاپوری است. از دیگر غذاهای معروف این شهر می توان به راویولی گوشت، خوراک جوجه و خوراک لوبیا اشاره کرد. از مراکز خرید مهم و محبوب این شهر می توان مرکز خرید تفلیس، مرکز خرید لیلو و مرکز خرید کارواسلا را نام برد به همراه فروشگاه هایی که نمایانگر فرهنگ و هنر گرجی ها هستند. از صنایع دستی شهر تفلیس، مجسمه های کوچک فلزی از قدیس های مسیحی و صلیب  که بیانگر اهمیت گرجی ها به دین مسیحیت و فرهنگ غنی مسیحیت در این شهر است. از مهم ترین سوغاتی های تفلیس، فرش است که در بین گردشگران و جهانگردان طرفداران زیادی دارد.

 

راهنمای سفر به تفلیس

کلیسای اسمیندا سامبا که از بزرگترین کلیساهای دنیا و از بزرگترین کلیساهای شرق اروپا، در این شهر قرار دارد که در بین شهروندان تفلیس از جایگاه ویژه ای برخوردار است و از جاذبه های گردشگری مهم این شهر است. از کلیساهای مهم دیگر این شهر می توان به کلیسای متخی، کلیسای کاشوتی و کلیسای سیونی اشاره کرد.  تندیس کارتلیس (مادر گرجستان) یکی دیگر از بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تفلیس است. بازدید از بنایی قدیمی که توسط شاه عباس امپراطور ایرانی در این شهر ساخته شده که نام آن دژ ناریکالا است که با نورپردازی در شب بسیار زیبا و خیره کننده می شودف این بنای تاریخی یکی از مقاصد اصلی گردشگران برای بازدید از شهر تفلیس است.

 

راهنمای سفر به تفلیس

فرهنگ تفلیس و فصل های سال دراین شهر

تفلیس یک مرکز اقتصادی مهم در کشور گرجستان است. و در زمینه اقتصادی و فرهنگی از جایگاه ویژه ای در کشور برخوردار است. منابع اصلی درآمد این شهر گردشگری، صنعت و کشاورزی است. بیش از 95 درصد مردم شهر تفلیس مسیحی هستند، حدود 1.5 درصد مسلمان و حدود 1 درصد هم یهودی هستند. پول رایج در تفلیس لاری گرجستان است. تفلیس با تهران حدود نیم ساعت اختلاف ساعت دارد. این شهر در فصل بهار بسیار بارانی خواهد بود و آب و هوایی معتدل و خنک دارد. دمای تفلیس در فصل بهار به طور میانگین 12 تا 21 درجه سانتی گراد است. میانگین دمای این شهر در فصل تابستان 28 تا 32 درجه سانتی گراد خواهد بود. فصل تابستان کم باران ترین فصل تفلیس است. شب های تابستانی در تفلیس خنک و مطبوع است و دمای هوا در اغلب شب های تابستانی تفلیس حدود 15 درجه سانتی گراد است. میانگین دمای شهر در فصل پاییز کاهش می یابد و بین 17 تا 4 درجه سانتی گراد خواهد بود. به طور میانگین تفلیس دارای زمستان های بسیار سرد است و به همین دلیل ممکن است دمای هوای شهر در شب های زمستانی تا منفی 1 درجه سانتی گراد نیز کاهش یابد. در کل این شهر یکی از شهر های پر باران و مرطوب در اروپا است به طوری که دوره ای طولانی از خشکی و گرما در این کشور وجود نداشته است. فصل های پاییز و بهار بهترین فصل ها برای مسافرت به تفلیس است که هوا نه خیلی گرم و سوزان و نه خیلی سرد است.

 

راهنمای سفر به تفلیس

حمل و نقل در تفلیس

مترو تفلیس از سریع ترین و بهترین وسایل حمل و نقل عمومی در تفلیس است. مترو تفلیس 2 خط و 21 ایستگاه مختلف دارد که نقاط مختلف شهر را در بر می گیرد. مترو تفلیس از 6 صبح تا 12 شب آماده جابجایی شهروندان و گردشگران است. تله کابین زیبای تفلیس که ایستگاه های آن در بوستان رایک و قلعه ناریکالا قرار دارد. تله کابین تفلیس با چشم اندازی زیبا از نمای شهر یکی از وسایل حمل و نقل عمومی سریع و مقرون بصرفه در تفلیس است. اتوبوس های شهری تفلیس با رنگ های زرد و ابی از وسایل حمل و نقل عمومی ارزان و سریع در تفلیس هستند.

 

راهنمای سفر به تفلیس

کلیسای اسمیندا سامبا

یکی از بزرگترین کلیساهای دنیا و بزرگترین کلیسا در شرق اروپا که به دست ایلیای دوم ساخته شده است. این کلیسای بزرگ و باشکوه مظهر و نماد مسیحیت در شهر تفلیس است. امروزه برنامه های مهم مذهبی شهر در این کلیسا برگزار می شود و این کلیسا در بین شهروندان کلیسا از اهمیت بالایی برخوردار است. فرهنگستان دینی و برج ناقوس از بخش های اصلی این کلیسا هستند.

کلیسای جامع تثلیث

کلیسایی که ورود به آن برای همه مردم آزاد و رایگان است اما این کلیسا مخصوص پیروان و مسیحیان مذهب ارتدوکس است. یکی دیگر از بزرگترین کلیساهای شهر تفلیس که شکوه و زیبایی وصف نشدنی اش، گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند. این کلیسا از مراکز مهم مذهبی شهر تفلیس به ویژه برای پیروان مذهب ارتدوکس است.

قلعه ناریکالا

یکی از بناهای تاریخی دیدنی در شهر تفلیس که به دست شاه عباس صفوی بنا شده است. این قلعه در واقع قدیمی ترین بنای شهر تفلیس است و یکی از مهم ترین جاذبه های توریستی تفلیس است. یکی از ایستگاه های تله کابین تفلیس در این مکان ساخته شده است و به همین دلیل بازدید از این بنای تاریخی برای افراد بومی و گردشگران بسیار آسان شده است.

 

راهنمای سفر به تفلیس

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

راهنمای سفر به مالزی

هتل کورال بوتیک تفلیس گرجستان

هتل رادیسون بلو تفلیس گرجستان

هتل بریتیش هاوس تفلیس گرجستان

هتل ماریوت تفلیس گرجستان

هتل پریماورا تفلیس گرجستان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر