ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

روابط سیاسی سوئیس با ایران

 
روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور:


سابقه ارتباط کشور ما با سوئیس به اواسط قرن گذشته ( یعنی دوره ی قاجاریه ) بر می گردد. ایران بیش از یک قرن است که روتبط تجاری و سیاسی خوبی با سوئیس داشته است. سال 1252 هجری شمسی عهد نامه ی دوستی بین ایران و سوئیس امضا شد که طبق آن رابطه دوستانه و تجارت و هم چنین حق کنسولی قضاوت نمایندگان کنسولی سوئیس در ایران ( طبق فصل هشتم ) به رسمیت شناخته شد. تا سال 1297 ایران در کشور سوئیس سفارت خانه ای نداشت. اما دوسال قبل از کودتای رضا خان سفارت خانه ایران در شهر برن تاسیس شد. پس از به قدرت رسیدن رضا خان اساس رفتار ایران با سوئیس همان عهد نامه ی مذبور بین دو کشور بود.

 

روابط سیاسی سوئیس با ایران


پس از 15 سال از تاسیس سفارت خانه ایران در سوئیس، سفارت خانه سوئیس در ایران در سال 1312 شمسی احداث شد. در سال 1313 در پی لغو کاپیتولاسیون، قرارداد جدیدی بین دو کشور امضا شد که طبق آن ایران و سوئیس به حقوق مساوی دست یافتند. پس از آن به علت حمایت همه جانبه غربی ها از ایران، روابط حسنه بین ایران و سوئیس افزایش یافت. پس از جنگ جهانی دوم و در دوران حکومت محمد رضا شاه پهلوی، علاوه بر گسترش روابط اقتصادی، روابط سیاسی هم بهبود چشم گیری پیدا کرد. باید به این توجه کرد که بیش ترین روابط ایران با سوئیس در حوزه اقتصادی بوده و روابط سیاسی خوب بر اساس تفاهم نامه تا پایان یافتن رژیِم پهلوی برقرار بوده است.

 

روابط سیاسی سوئیس با ایران


روابط فرهنگی:


اگرچه بیش ترین روابط ایران و سوئیس تا قبل از انقلاب روابط اقتصادی بوده ولی به علت توجه زیاد شاه و فرزندانش به کشور سوئیس و همین طور تحصیل فرزندان شاه در سوئیس، روابط فرهنگی بین دو کشور تقویت شده بود.


روابط ایران با سوئیس پس از انقلاب


روابط سیاسی:


علیرغم فراز و فرود های روابط سیاسی دو کشور بین این سال ها، کشور سوئیس پس از پیروزی انقلاب ایران را به رسمیت شناخته و دو سفارت خانه های مذکور همچنان به فعالیت خود ادامه دادند. با این که بعضی از کشور های اروپای غربی پس از انقلاب اسلامی با ایران به صورت خصمانه برخورد کردند؛ اما کشور سوئیس نسبت همسایگان خود و کشور های اروپای شرقی، روابط معتدل تری داشته و این روابط به همکاری های سیاسی زیادی، از جمله همکاری هایی در ژنو منجر شده است.
سوئیس در ایران وظیفه حفاظت منافع آمریکا را دارد. با این حال موضع بی طرفی خود را هم چنان حفظ کرده است. این کشور با عدم مشارکت در فعالیت های سیاسی آشکار در ایران و هم چنین عدم مشارکت در تحریم ها علیه ایران، به نوعی در جهت حفظ و نگه داری این روابط با ایران کوشیده است و درصدد تقویت آن برآمده است. در مقابل ایران تمام تلاش خود را کرده که روابط ایران با سوئیس با همان قوت قبلی باقی بماند و به این روابط صدمه ای وارد نشود. هم چنین می کوشد در جهت رشد این روابط با سوئیس قدم بردارد. 

 

روابط سیاسی سوئیس با ایران


روابط اقتصادی:


کشور سوئیس به علت موضع بی طرفی در سیاست و عدم مشارکت در تحریم ها علیه ایران بلا فاصله مورد توجه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت. این کشور قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شریک درجه دوم در مقاصد اقتصادی بود، حالا پس از پیروزی انقلاب به یکی از شریک های درجه اول ایران در حوزه اقتصاد تبدیل شده است. در نتیجه تمام معاملات و مبادلات بین ایران و سوئیس نسبت به گذشته افزایش داشته است.

 

روابط سیاسی سوئیس با ایران


سوئیس علاوه بر مبادلات در زمینه تکنولوژی و ماشین آلات و غیره با ایران، پروژه های متعددی مثل صنایع برق، ساخت نیروگاه، کارخانه جات نساجی، کارخانه جات صنعتی، معدن، محصول های بهداشتی، محصولات درمانی، سیمان و قالب سازی با شرکت های ایرانی و وزرات خانه ها داشته است. هم چنین بانک مرکزی ایران قراردادی با سوئیس تنظیم کرده است که طی آن توافق های بانکی را با کنسرسیومی از بانک های سوئیس فراهم نموده است. این اقدام اعتماد زیادی را بین موسسه های دولتی سوئیس و جامعه های بازرگانی آن در مورد ایران ایجاد کرد. به طوری که در سال 1387 قرارداد انتقال گاز و خرید آن از ایران با سوئیس امضا شد و دو کشور با هم به توافق رسیدند. پس از انقلاب اسلامی روابط فرهنگی خاصی بین سوئیس و ایران ایجاد نشد. اما در سال 1962 ایران در جشنوار فیلم لوکارنو شرکت کرد و در آن جایزه برد و تا کنون فیلم های ایرانی چند بار در جشنواره های سوئیس شرکت کردند و در آن برنده شده اند.

 

روابط سیاسی سوئیس با ایران

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل سوئیس استانبول

تماس با ما

هتل ایران مشهد

همکاری با ما

تور کیش با پرواز ماهان

تسهیلات دارندگان ایران کارت بانک آینده

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد