ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عشایر استان سیستان و بلوچستان (1)


استان سیستان و بلوچستان به علت هم جواری با هند و پاکستان، منطقه ای متناسب برای مهارجت اقوام عشایری بوده است. از مهم ترین طایفه های استان سیستان و بلوچستان می توان طایفه بلوچ، گمشاد زهی، میر مراد زهی، ریگی، هاشم زهی، زین الدینی، بزرگزاد، کرد، ناروئی، براهوئی، شهنوازی، گرگیج، شهلی بر را نام برد. به غیر از طایفه هایی که در کنار دریاچه هامون زندگی می کنند، بقیه عشایر این استان به دنبال دام، کوچی سفر می کنند و هر جا که برای دام ها بدنبال خوراک و غذا می گردند با دام های خود، حرکت می کنند. از بزرگترین پدیده های طبیعی قابل ملاحظه در این استان، ییلاق از مناطق سردسیر به سمت مناطق گرمسیر است. طایفه های گمشاد زهی و شهنوازی در فصل تابستانی و در زمان خرما پزان، برای جمع کردن خرما ها و خوردن خرما به سمت منطقه ماشگیه کوچ می کنند که دمای آن به 55 تا 60 درجه می رسد. آن ها در طی مدت زمان کوچ از ییلاق خود به قشلاق، پی در پی محل اطراق خود را تغییر می دهند. آن ها برای گذراندن زندیگ خود، به پیشه دامداری و شترداری می پردازند. کشاورزی در بین عشایران این منطقه، نقش آنچنانی ندارد.

 

 

زبان آن ها فارسی و به گویش بلوچی، زابلی، مکرانی، گفت و گو می کنند.

 


طایفه های سیستان:
مردم استان سیستان و بلوچستان، از طایفه های مختلفی تشکیل شده اند. عده ای کمی از آن ها بومی بوده و بقیه مهاجرانی هستند که با توجه به زمان و شرایط زمانی خود به این منطقه کوچ کرده اند. هر کدام ازین طوایف، متشکل از تیره های مختلف که خود از واحد های کوچکتری به نام شلوار تشکیل شده اند، شکل گرفته است. کوچکترین واحد اجتماعی و اقتصادی آن ها که به اصطلاح بلوچ و مردم سیستان، شلوار نامیده می شود. شلوار به طایفه ای گفته می شود که از یک پدر و مادر تشکیل شده باشد و مجموعه افراد چند شلوار، یک تیره را تشکیل می دهند.


در این طایفه، هرکسی برای خودش رییسی دارد که این مقام زیاست در طایفه ها، موروثی می باشد. با تفاوت بر این که رییس طایفه برای جانشین بعدی خود که پسرش می باشد، در قبال شایستگی او، اظهار نظر می کند.

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد