علایم شایع بیماری تخمدان پلی کیستیک (1)

علایم شایع بیماری تخمدان پلی کیستیک
قاعدگی نامنظم یا عدم قاعدگی
در فرد مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک، اختلال هورمونی ناشی از عدم تخمک گذاری، سبب بی نظمی در قاعدگی می گردد که از خانمی به خانم دیگر متفاوت و شامل موارد زیر است:
-قاعدگی نامنظم(فاصله قاعدگی های بیش از 35 روز)
-قاعدگی با حجم خون ریزی زیاد
-عدم قاعدگی(به مدت بیش از 6 ماه) می باشد.
درمان خط اول دارویی برای بی‌نظمی‌ پریود البته پس از اصلاح شیوه زندگی، هم در دختران (2 سال پس از شروع اولین سیکل ماهیانه) و هم زنان، همان قرص‌های جلوگیری از بارداری است که البته باید تحت نظر پزشک باشد. از آن‌جایی‌که این سندرم یک اختلال مزمن است، با قطع دارو علایم عود می‌کنند؛ این علایم علاج قطعی ندارد، اما درمان‌پذیر است. بنابراین بایستی مصرف قرص به طور متناوب به‌خصوص برای پیشگیری از ضخامت غیرطبیعی مخاط رحم ادامه یابد، ولی با کاهش وزن و رعایت شیوه‌های صحیح زندگی، فواصل عود افزایش و عوارض کاهش می‌یابد.
رشد موهای زاید

علایم شایع بیماری تخمدان پلی کیستیک
افزایش هورمون های مردانه در خانم های مبتلا به این بیماری موجب افزایش رشد و تعداد موهای زائد می گردد. این افزایش در ناحیه صورت، پشت، شکم، نوک پستان و ران ها دیده می شود. افزایش رشد مو در تعداد زیادی از خانم های مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک دیده می شود. معمولا این علامت در فاصله 16-12 سالگی شروع می شود. ممکن است افراد و خانواده به جای مراجعه به پزشک و درمان بیماری، برای مدت ها صرفا به حذف مو های زادد بپردازند و بدین گونه درمان بیماری با تاخیر همراه باشد.

علایم شایع بیماری تخمدان پلی کیستیک
البته بايد بين موهاي كركي و موهاي زائد تفاوت قائل شد. در واقع همه خانم‌ها موهاي كركي نيز دارند كه دليل بر وجود اختلال هورموني نمي‌شود. موهاي زائد درصورتي هيرسوتيسم شناخته مي‌شوند كه زبر، زمخت و مشكي باشند و با تيپ مردانه در مکان‌های ذکرشده ايجاد شوند. در بافت چربی که در شکم و سایر قسمت های بدن تجمع پیدا می کند، هورمون مردانه ای ترشح می شود که باعث رویش موهای زائد، ریزش موی سر و جوش صورت و... می شود. به همین دلیل توصیه می کنم تحرک داشته باشید و حتما وزنتان را کنترل کنید تا مشکلی پیش نیاید. اگر قصد بارداری ندارید می توانید از قرص های ضد بارداری ضعیف هم استفاده کنید. با این قرصها هورمون های تان مهار می شوند و پریودتان منظم می گردد.
نازک شدن و ریزش مو های سر

علایم شایع بیماری تخمدان پلی کیستیک
نازک شدن و ریزش مو های سر در حدود 40 تا 70 درصد از افراد مبتلا به بیماری پلی کیستیک تخمدان اتفاق می افتد و موجب اضطراب و ناراحتی بیمار می شود. این مشکل ناشی از افزایش هورمون های مردانه است. البته باید به یاد داشت  ریزش 150-100 تار موی سر در روز طبیعی بوده و ریزش بیشتر از آن که معمولا پس از شستن یا هنگام شانه زدن موی سر دیده می شود، می توانید از علایم این بیماری باشد. بدن بیشتر از آنچه باید هورمون مردانه یا آندروژن  تولید می کند؛ این امر باعث رشد بیشتر موهای زائد بر روی صورت یا روی بدن می شود، در حالیکه موی روی سر نازک تر می شود. سندروم پلی کیستیک تخمدان گاهی منجر به بروز مشکل در تخمک گذاری، آکنه و افزایش وزن می شود. اما گاهی نازک شدن مو تنها نشانه این عارضه است.
آندروژن  یا هورمون آندروژنی نام اصطلاحی است که به طور عمومی برای اشاره به هر ترکیب طبیعی یا مصنوعی معمولاً یک هورمون استروئیدی به کار می‌رود، که با اتصال به گیرنده‌های آندروژنی باعث تحریک، کنترل، توسعه یا نگهداری خصوصیات مردانه در مهره‌داران شود.


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

خواص دارویی توت فرنگی در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

درمان بیماری ها با آب کدو حلوایی

مصرف میوه لیمو ترش در درمان بیماری ها

تاثیر مثبت پرتقال توسرخ در درمان بیماری ها

تاثیر مصرف زرشک در درمان بیماری ها

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر