مزیت ها و خواص دارویی سالاک

سالاک گونه‌ای از درخت نخل می باشد که در جاوه و سوماترا می‌روید. الگوی کاشت این درخت دو پایه به روش ردیفی و خوشه ای یا درهم صورت می گیرد. برای میوه دهی درختان نر را در بین درختان ماده جهت گرده افشانی می کارند و در زمان گرده افشانی گل آذین نر را با دست از درخت جدا کرده و بر روی گل آذین ماده تکان می دهند و سپس گلهای ماده را با برگ بزرگ یا پوششی دیگر می پوشانند.

 

مزیت ها و خواص دارویی سالاک

میوه سالاک شبیه انجیری بزرگ است و پوست آن سفت و خشک و مانند فلس می‌ماند. میوه نرسیده سالاک ترش مزه اما رسیده آن طعمی شیرین و مزه ای مانند آناناس دارد. میوه درخت سالاک که در پاییز قابل برداشت می‌باشد جز میوه‌های عجیب مناطق گرمسیری محسوب شده و به صورت خوشه ای در پایین‌تنه درخت آویزان و دارای پوستی سخت به رنگ قهوه ای می‌باشد که بسیار شبیه به پوست مار می‌باشد. به صورت نارس عمر مفید این میوه یک هفته با درجه حرارت ۲۵ سانتی گراد و زمان انتظار برای برداشت میوه۳–۵ سال پس از کاشت درخت است. مغز میوه پس از برداشتن پوست سخت این میوه که به رنگ زرد کرم بوده که دارای طعمی شیرین و مزه ای مثل آناناس است.

سالاک یا مارمیوه را به اشکال مختلف می‌توان مصرف کرد. سالاک دارای پتاسیم و پکتین بالاست. میزان بالای بتا کاروتن این میوه زیاد و برای سلامت چشم و تقویت بینایی نقش بسزایی دارد. سالاک دارای کلسیم، فلاونوئید و املاح معدنی مختلفی است که به تقویت دستگاه گوارش کمک کرده و در بهبود بیماریهایی چون اسهال بسیار موثر می باشد. برای پوست کردن سالاک باید نوک آنرا فشار داده و پوست آن را تکه تکه جدا کنید. گوشت میوه کرم رنگ با دانه های بزرگ سیاه است و بافت آن شبیه سیب ترد و کمی آبدار می باشد. این میوه محبوب معمولا تازه مصرف می شود و می توان از آن ترشی های بسیار خوشمزه ای نیز درست کرد. در بازارهای محلی تایلند این میوه را پوست کنده می فروشند و برای خوردن ابتدا آنرا در مخلوطی از شکر و نمک می زنند. ساکنان محلی تایلند معتقدند مصرف بیش از حد این میوه سبب ایجاد یبوست می شود که در نتیجه در خوردن آن باید احتیاط کرده و زیاده روی نکرد .

افرادی که از کمبود حافظه رنج می برند و یا در خانواده و بستگان خویش سابقه ی بیماری آلزایمر دارند خوب است بدانند که به دلیل داشتن پتاسیم و پکتین بالا، سالاک میوه تقویت حافظه نامیده می شود. سالاک دارای کلسیم, فلاونوئید و املاح معدنی مختلفی است که به تقویت دستگاه گوارش کمک می کند و در بهبود بیماریهایی چون اسهال موثر است. این میوه همچنین سرشار از آنتی اکسیدان و ویتامین C می باشد که سبب جوانی و شادابی پوست و مو می گردد. سالاک دارای پتاسیم و پکتین بالاست. همچنین میزان بالای بتا کاروتن این میوه زیاد است و در نتیجه برای سلامت چشم و تقویت بینایی نقش بسزایی دارد. برای حذف مواد خشک و میوه های آسیب دیده و ... روشی که به کار می برند بدین صورت است که گودالی در بین درختان حفر کرده و متعاقباً آنها را در آنجا دفن کرده تا از یک سو مواد آلوده را از محیط باغ دور کرده و از سوی دیگر هوموسی برای درختان فراهم گردد.

 

مزیت ها و خواص دارویی سالاک

مزیت ها و خواص دارویی سالاک

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

صفحه پکیج ها

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر