معرفی کتاب نمایش در دوره ی قاجار - 5.0 out of 5 based on 2 votes

معرفی کتاب نمایش در دوره ی قاجار

دوران مشروطه نه تنها دوران تحولات سیاسی بزرگ ایران و آغاز حاکمیت قانون، دموکراسی و محدودیت قدرت حاکمه بود، که دوران تحولات فرهنگی بزرگ در ایران هم به شمار می رود. نطفه های رمان نویسی در زبان فارسی، شعر نو، تئاتر مدرن و... در این دوران به وجود می آید. البته باید گفت در مورد همه ی این ها کمی قبل از مشروطه اتفاقاتی رخ داد که در مشروطه هم تاثیر گذار بود و پس از مشروطه این هنرها به اوج شکوفائی خود رسیدند.

یعقوب آژند نویسنده ی کتاب نمایش در دوره ی قاجار، یکی از برجسته ترین اساتید تاریخ به خصوص تاریخ هنر در ایران است. او در سال 1328 در میاندوآب متولد شده و پس از اخذ لیسانس از دانشگاه تبریز، فوق لیسانس از پژوهشکده ی فرهنگ ایران و دکتری از دانشگاه ایران به درجه ی استاد تمامی در دانشگاه تهران می رسد. او تعداد زیادی کتاب تالیفی و ترجمه در حوزه ی تاریخ ایران دارد و یکی از مهم ترین افراد در حوزه ی پژوهش تاریخ هنر است. کتاب نمایش در دوره ی قاجار آخرین اثر اوست.

معرفی کتاب نمایش در دوره ی قاجار

نمایش در دوره ی قاجار از سه بخش تعزیه، نمایش سنتی و تئاتر تشکیل شده است. در بخش اول به موضوعاتی مانند سیر تکوین تعزیه در دوران قاجار، صحنه ی نمایش تعزیه یا همان تکیه، متون تعزیه و رابطه ی زنان و تعزیه می پردازد. در بخش دوم اشکال سنتی نمایش مانند دلقک بازی، سیاه بازی، نمایش عروسکی، نقالی و همچنین معرکه گیری پرداخته می شود. در بخش سوم که بررسی اولین حضورهای تئاتر در ایران است فصول مهمی با عناوین پایه های شکل گیری تئاتر، مبانی شکل گیری تئاتر، بررسی گروه های تئاتر در شهرهای مختلف ایران، تاثیر اخلاق و اجتماع و سیاست و تاریخ بر شکل گیری تئاتر و بررسی مهم ترین گروه های تئاتر مدرن در ایران دوره ی قاجار وجود دارد.

از ویژگی های این کتاب باید به دقت نظر بسیار بالای نویسنده و استناد به مراجع تاریخی متعدد اشاره کرد. چیزی که این کتاب را به یکی از محققانه ترین کتب در زمینه ی تاریخ هنر ایران در دوران معاصر بدل می کند. احتمالا نیاز نباشد از قلم خوب و روان و علمی یعقوب آژند که نه تنها در این کتاب که در تمامی کتب ایشان وجود دارد سخن گفت. این کتاب مرجعی خوب برای علاقه مندان به هنرهای نمایشی در ایران و هنرجویان رشته های هنرهای نمایشی است که با میراث خود از نزدیک آشنا شده و مزایا و معایب کار پیشینیان را بشناسند.

نمایش در دوره ی قاجار در سال 95 از سوی نشر مولی منتشر شد و با استقبال خوبی از سوی علاقه مندان به این حوزه رو به رو شد.

معرفی کتاب نمایش در دوره ی قاجار

اطلاعات فیلم:

نام کتاب: نمایش در دوره ی قاجار

نویسنده: یعقوب آژند

انتشارات: مولی

تعداد صفحات: 710

قیمت: 75000 تومان

معرفی کتاب نمایش در دوره ی قاجار

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

مطالب مشابه

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

مسجد ایرانیان در هند

سیکاندرا در هندوستان

ارگ آگرا در هند

افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال