ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

موزه های تهران؛ گنجینه بی نظیر آثار باستانی

پایتخت ایران، تهران، دارای چندین موزه جذاب است که هر روز تعداد زیادی بازدید کننده را جذب می کند.موزه های گردشگری یک فعالیت جذاب در سراسر جهان است که مردم را از همه جنبه های مختلف زندگی به تصویر می کشد. به همین دلیل موزه هایی مانند موزه بریتانیا، موزه لوور، موزه هنر نیویورک، متروپولیتن، کاخ کرملین و ... از مهمترین جاذبه های گردشگری این کشورها هستند. چنین جاذبه هایی می توانند تعداد زیادی از گردشگران را جذب کنند و به شدت به ارتقاء صنعت گردشگری کمک کنند. همچنین برای ایرانیان، موزه های گردشگری در سراسر کشور می توانند جذاب باشند. بر این اساس، و به مناسبت هفته موزه ها و میراث فرهنگی، جذاب ترین موزه های پایتخت، تهران، در گزارشی از Honar Online معرفی شدند:

 

موزه های تهران؛ گنجینه بی نظیر آثار باستانی

لوور در تهران
"لوور کوچک" که در تاریخ 5 مارس 2018 افتتاح شد، گنجینه ای از آثار باستانی موزه لوور در پاریس را به نمایش گذاشت. در میان آثار نمایشگاهی در لوور تهران، نقاشی های رامبراند و مجسمه ای از اسفنکس ساخته شده از بازالت که به دوره عصر فرعون ها می رسد وجود دارند، که بخشی از اقلام عتیقه ای است که در مصر باستان وجود داشته است.دو اثرتاریخی ایران نیز در نمایشگاه موزه به نمایش در می آیند، یعنی یک تکه باستانی که در سایت باستان شناسی چغازنبیل کشف شده است، و یک جسم برنزی تقریبا سه هزار ساله متعلق به بورس اوراق بهادار که پیش از عصر آهن است. این موزه تا 8 ژوئن 2018 بر پا خواهد بود.

 

موزه های تهران؛ گنجینه بی نظیر آثار باستانی
موزه ایران باستان
موزه ایران باستان نیز به عنوان موزه مادر شناخته شده است که یکی از معروف ترین موزه های پایتخت است. این موزه اولین بار توسط معمار و باستان شناس فرانسوی اندره گدار در 1934 و 1937 تاسیس شد. معماری آن از دوره عصر ساسانی الهام گرفته شده است. این موزه به شما دیدی در مورد هزاره هفتم پیش از میلاد تا دوران اسلامی با عتیقه های متعدد می دهد.
موزه کاخ گلستان
موزه کاخ گلستان بقایای قلعه تاریخی تهران است. موزه بیش از 200 سال سن دارد قلعه تهران به دوران صفویه می رسد، اما کاخ گلستان تنها چیزی است که از ساختار باستانی باقی مانده است. موزه کاخ دارای بخش های مختلفی از جمله سالن ها و عمارت های مختلف است. نقاشی هنرمندان ایرانی دوره قاجار در یکی از سالن های موزه نمایش داده شده است.

 

موزه های تهران؛ گنجینه بی نظیر آثار باستانی
موزه سعد آباد
موزه کاخ سعدآباد، در واقع، آخرین قلعه سلطنتی ایران است. در ابتدا سلسله قاجار در کاخ اقامت داشت. بعدا، کاخ قبل از تبدیل شدن به محل اقامت رضا شاه در سال 1921 گسترش یافت. پسرش محمد رضا نیز در سال 1971 به آنجا رفت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال 1979، کاخ به یک موزه تبدیل شد. روبروی کاخ ساختمانی متعلق به دفتر ریاست جمهوری اسلامی ایران است و برای مهمانداری از صاحبنظران خارجی استفاده می شود.
کاخ نیاوران
کار شروع به ساخت کاخ نیاوران در سال 1958 آغاز شد. کارهای ساختمانی برای مدتی متوقف شد و در نهایت ساختمان در سال 1976 تکمیل شد. کاخ کوچکتر در محل کاخ نیاوران در زمان حکومت پادشاه فتحعلی در عصر قاجار قرار داشته است. این کاخ در زمان پادشاه ایران، محمد رضا پهلوی، تخریب شد و کاخ نیاوران در این محل ساخته شد. قصر متعلق به احمد شاه (شاه احمد) هنوز آنجا است. انواع مختلفی از اقلام در نمایشگاه کاخ نیاوران، یعنی مجموعه ای از نقاشی های ارزشمند نقاشان ایرانی و خارجی، اشیای چینی، اقلام تزئینی، لباس های گرانبها و فرش های نفیس ایرانی، در میان دیگر موارد نمایش داده شده است.یکی از مهمترین فرش های نمایشگاه، فرش مشهور است که ده ها تن از پادشاهان ایران و همچنین شخصیت های مشهور بین المللی و نسخه های خطی فارسی باستان را نشان می دهد.

 

موزه های تهران؛ گنجینه بی نظیر آثار باستانی
موزه جواهرات
طبق قانون، بیشتر جواهرات از قصر سلطنتی به بانک مرکزی ایران در سال 1937 منتقل شدند. این مجموعه از سال 1943 به نمایش عمومی گذاشته شد. جواهرات بعدا در سال 1960 به مکان دیگری در خیابان فردوسی در مرکز شهر تهران منتقل شدند.

موزه جغرافیا
این موزه یکی از چهار بخش سازمان زمین شناسی ایران است. این موزه در سال 1966 با تلاش چندین محقق زمین شناسی افتتاح شد و شامل چهار بخش است: ابزار قدیمی و تجهیزات معدن کاری، سنگ ها، مواد معدنی و فسیل. این موزه در فرودگاه بین المللی مهرآباد تهران واقع شده است.
موزه رضا عباسی
در سال 1986 افتتاح شد و پس از عکاس مشهور دوران صفویه، رضا عباسی نامگذاری شد. این موزه دارای چهار سالن نمایشگاه دائمی شامل نمایشگاه های مختلف، از جمله اشیاء متعلق به دوران قبل از اسلام، نقاشی و کارهای خوشنویسی است. همچنین در طبقه سوم یک کتابخانه وجود دارد و یک نمایشگاه موقت در طبقه همکف ، جایی که آثار هنری متعلق به دوران معاصر در نمایشگاه قرار دارد.

 

موزه های تهران؛ گنجینه بی نظیر آثار باستانی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل پاین بی کوش آداسی

هتل بی لی تونگ تایلند

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

مرکز خرید بی بی پلازا مالزی

موزه آثار خطی ارمنستان

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد