اسطوخودوس از دیدگاه طب سنتی

اسطوخودوس یا اسطوقدوس یا لاواندولا گیاهی از تیره نعناعیان و از دسته گیاهان گلدار می باشد وشامل چندیدن گونه می باشد.بیشتر رنگ گل های آن به رنگ بنفش می باشد. از گیاه اسطوخودوس می توان هم استفاده زینتی نمود و هم به عنوان گیاه دارویی مورد استفاده قرار داد. در ادامه به بررسی اثرات درمانی گیاه اسطوخودوس می پردازیم.

 

اسطوخودوس از دیدگاه طب سنتی

چرا اسطوخودوس

١-اسطوخودوس گیاهی بسیار مقاوم می باشد،اسطوخودوس حتی نسبت با خشکی خاک و آب و هوا نیز سازگار می گردد بنابراین در مناطقی که آب و هوای گرم و خشک دارند و خشک سالی در این مناطق حکم فرماست می توان گزینه مناسبی برای زینت بخشیدن به باغ، باغچه، حیاط و فضای سبز محل زندگی باشد.

٢-اسطوخودوس گیاهی بسیار معطر می باشد که رایحه آن آرامبخش بوده و ازروغن آن در تهیه عطرها و لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده فراوان می شود.

٣- رایحه اسطوخودوس دارای ترکیباتی می باشد که دفع کننده مگس ها و پشه ها می باشد.

٤-کمک به گرده افشانی گل ها و گیاهان و جذب حشرات مفیدی مانند پروانه ها و زنبورها

گیاه اسطوخودوس از منظر طب سنتی

-شاید یکی از دلایل قانع کننده برای پرورش اسطوخودوس بدست آوردن اسانس این گیاه ارزشمند باشد. اسطوخودوس دارای روغن ارزشمندی در داخل خود است که با فرآیندهایی می توان آن را استخراج نمود. روغن این فواید بسیاری دارد که در زیر به آنها اشاره میکنیم.

-درمان استرس و اضطراب هنگام استرس، بطری روغن را باز کنید یا سر به باغ گیاه اسطوخودوس بروید.

-محققان کشف کرده اند که اسطوخدوس اثر آرام بخش، هنگامی که عطر و بوی آن استنشاق می شود، تولید می کند. در حقیقت، عطر اسطوخودوس واقعا می تواند الگوهای موج مغزی را تغییر دهد، به همین دلیل است که می تواند برای بسیاری از مشکلات عصبی مفید باشد.

-روغن اسطوخودوس باعث تقویت روحیه می شود و همچنین محققان ثابت کرده اند که گیاه اسطوخودوس تاثیر بسزایی در حل تمرینات ریاضی دارد.

-اسطوخودوس در با تاثیر بر فعالیت مغز در حین سردرد باعث تسکین و بهبود سردرد می گردد.

-در مطالعه ای ثابت شده است گیاه اسطوخودوس در آرامش نوزادان و مادرانشان و همچنین خواب بهتر نوزادان تاثیر مثبت داشته است. گیاه اسطوخودوس با تاثیر بر تپش قلب، فشار خون و سطح استرس می تواند خواب را به بهترین نحو تنظیم نماید.

-چای اسطوخودوس را می توان از گل های آن و به مدت 3 دقیقه جوشیدن در آب جوش بدست آورد. این چای در رفع مشکلات معده و درد ناشی از آرتریت موثر می باشد. می توان قبل از خواب برای کم شدن استرس و اختلالات خواب چای اسطوخودوس را امتحان نمود.

همچنین اسطوخودوس از دیرباز بسیار مورد توجه رومیان و مصریان باستان بوده است به طوری که برای حمام های خود از اسطوخودوس و روغن آن استفاده می کردند و همچنین مصریان باستان نیز برای مومیایی کردن اجساد خود از روغن اسطوخودوس در مواد مومیایی استفاده می کردند. از استفاده های اسطوخودوس جهت مصرف موضعی و جهت مصرف پوست و مو می توان موارد زیر را نام برد:

-از اسطوخودوس و روغن می توان جه روغن ماساژ و آرامبخش پوست استفاده نمود

-تحقیقات نشان می دهند که 44% از افرادی که مبتلا به آلوپسی بودند بعد از هفت ماه ماساژ روزانه، رویش موهای جدید مشاهده شد.

-گیاه اسطوخودوس را می توان جهت درخشان کننده مو استفاده نمود.

-روغن اسطوخودوس می توان قابلیت سم زدایی از بدن را داشته باشد. برای این کار می توان اسطوخودوس را به صورت نمک یا روغن اسطوخودوس در وان حمام ریخت و با آن حمام نمود.

 

اسطوخودوس از دیدگاه طب سنتی

اسطوخودوس از دیدگاه طب سنتی

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

نحوه پرداخت اینترنتی عوارض خروج از کشور

هتل سنتی اصفهان

هتل سنتی ابن سینا اصفهان

هتل سنتی توریستی عتیق اصفهان

رستوران سنتی کته ماس شیراز

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر