بیماری های چشمی

بیماری های چشمی
اگر گرد و خاک، ماسه یا غبار وارد چشم شوند، باعث درد در زمان  پلک زدن می شود. اگر چه آسیب یا بعضی از شرایط پزشکی هم می توانند باعث این حالت شوند.
- آسیب: چشم بسیار آسیب پذیر است. ضربه یا گرد و خاک می تواند به چشم یا کره چشم آسیب رسانده و سبب ایجاد درد در زمان پلک زدن شود. خراش سطح قرنیه در زمانی که شما با دست چشمتتان را بمالید، بسیار شایع است.
- التهاب ملتحمه: التهاب غشای شفافی که چشم و داخل پلک ها را پوشانده است. رگ های خونی متورم می شود و چشم قرمز می شود. این شرایط بر اثر عفونت یا آلرژی ها نیز به وجود می آید. علل قرمزی چشم معمولاً عفونتهای ویروسی یا باکتریایی است و یا می تواند حساسیتی باشد. دلایل اصلی انتشار ورم ملتحمه چشم، عدم رعایت بهداشت دست است. استفاده از اشیاء مشترک مانند حوله، آن هم با کسی که بیماری ورم ملتحمه چشم دارد، می‌تواند سبب انتشار این عفونت شود.
- گل مژه: گل مژه زمانی رخ می دهد که یکی از فولیکول های مژه یا غدد چربی روی پلک عفونی شوند. این مساله باعث تورم پلک و ایجاد درد در زمان پلک زدن می شود. گل مژه مسری نیست ولی باکتری های ایجاد کننده آن می توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. اکثر گل مژه ها توسط باکتری به نام استافیلوکوکوس  ایجاد می شوند.

بیماری های چشمی
- عفونت مجاری اشکی: در صورت مسدود شدن مجاری اشکی آنها عفونی می شوند: مثلا گرد و خاکی که وارد چشم شده است، می تواند باعث ایجاد درد در گوشه ی چشم در زمان پلک زدن، شود. خراش‌، انسداد يا تنگي‌ مجراي‌ اشكي‌ كه‌ معمولاً ناشي‌ از اختلال‌ ارثي‌ يا عفونت‌ قبلي‌ است‌، داكريواستنوزيس‌ نام‌ دارد.

بیماری های چشمی
- بلفاریت: بلفاریت زمانی رخ می دهد که لبه ی بالایی و پایینی پلک دچار التهاب می شوند. پلک ها درد ناک شده و در زمان پلک زدن درد می گیرد. بلفاریت منجر به خارش، سوزش و قرمزی پلک و پوسته پوسته شدن در اطراف مژه ها می شود

بیماری های چشمی
- زخم قرنیه: خراشیدگی یا زخم قرنیه عبارت است از وجود یک زخم باز در لایه‌های بافت نازک و شفاف قرنیه. این زخم علاوه بر قرنیه، تاثیراتی روی ملتحمه (پوشش روی ناحیه سفید)، مردمک (قسمت رنگی چشم) و مایع داخل فضای جلویی چشم می‌گذارد. زخم قرنیه معمولا بر اثر عفونت ایجاد می شود. اما می تواند نتیجه آسیب، سوختگی یا خراش نیز باشد.
- سینوزیت: سینوس ها حفره های کوچک اطراف چشم و بینی هستند، سینوزیت زمانی رخ می دهد که این حفره ها ملتهب شوند. این مساله باعث ایجاد درد در زمان پلک زدن می شود. سینوزیت مزمن ممکن است بر اثر عفونت ایجاد شود که با رشد سینوس ها (مانند پولیپ بینی و…) این وضعیت حادتر می شود. این بیماری، بیشتر در بزرگسالان شایع است اما می تواند بر کودکان نیز تاثیر بگذارد.
- خشکی چشم: زمانی چشم شما خشک می شود که تولید اشک دچار اختلال شود.  خشکی چشم ممکن است در همه گروه‌های سنی بروز کند، اما شیوع آن در افراد مسن‌تر بیشتر است. خشکی چشم در بیشتر موارد، یک بیماری مزمن است. علاوه بر سن عوامل دیگری مثل بیماریهای روماتیسمی، التهاب پلک یا بلفاریت و تیروئید چشمی در ایجاد خشکی چشم دخالت دارند.
- التهاب عصب اپتیک: التهاب عصب اپتیک باعث اختلال در انتقال پیام های بینایی بین چشم و مغز می شود. این التهاب باعث ایجاد درد در زمان پلک زدن می شود. التهاب عصب بینایی سبب از دست دادن دید و مشکل در دیدن رنگ می شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

پله های اسپانیایی رم

ستون های سنگی روسیه

موزه بطری های شیشه ای پاتایا تایلند

برج های دوقلوی پتروناس کوالالامپور مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر