تاجیکستان (۱) - 5.0 out of 5 based on 1 vote

تاجیکستان (۱)

کشوری است در آسیای مرکزی. از شمال با ازبکستان و قرقیزستان، از شرق با چین، از جنوب با افغانستان و از غرب با ازبکستان هم مرز است. تاجیکستان در سال ۱۹۹۱ میلادی (۱۳۷۰شمسی) پس از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی با نام جمهوری تاجیکستان اعلام استقلال کرد.
تاجیکستان کشوری است کوهستانی و مرتفع. بیش از ۹۰درصد این کشور را کوه هایی تشکیل می دهند که بعضی از آنها بیش از ۳۰۵۰ متر ارتفاع دارند. بخشی از جنوب و شرق تاجیکستان در رشته کوه های پامیر واقع است. بلند ترین نقطه تاجیکستان قله اسماعیل سامانی با ۷۴۹۵ متر بلندی است. این قله که قبل از استقلال تاجیکستان کومونیسم نامیده می شد در کوه های پامیر قرار دارد. مهمترین رود تاجیکستان وخش است. این رود از بلندی های پامیر سرچشمه می گیرد و در جنوب غربی کشور در مرز تاجیکستان و افغانستان به آمودریا( جیحون) می ریزد.

تاجیکستان (۱)
دره های پست تابستان های گرم و طولانی دارند. زمستان های منطقه های بلند سرد و طولانی است. میانگین بارش سالانه در این منطقه ها میان ۸۰ تا ۱۵۰ سانتی متر است. 
پوشش گیاهی تاجیکستان بسیار متنوع است و شامل گیاهان بیابانی، گیاهان بلند جنگلی، چمنزار و مرتع است. در کوهستان ها و بیشه های این کشور انواع جانوران از جمله پلنگ در برخی کوهستان های بلند، گراز، گوزن، انواع بز کوهی از جمله بز وحشی سیبریایی و بز وحشی کمیاب مار خور و نیز جوندگان و مارهای زهر دار زندگی می کنند.
تاجیکستان دارای معدن های سرب، روی، آنتیموان، جیوه، نقره، طلا، قلع، تنگستن، فلوئور، آزبست(پنبه نسوز یا پنبه کوهی) آرسنیک، نمک طعام، اورانیوم، مس، سنگ های قیمتی، کوارتز، سنگ اهن، زغال سنگ، نفت و گاز طبیعی است. 

تاجیکستان (۱)
اقتصاد
پایه اقتصاد تاجیکستان بر کشاورزی و صنایع سبک استوار است. محصولات مهم کشاورزی تاجیکستان پنبه، انواع میوه (به ویژه انگور) سبزی و حبوبات است. حوضه آبریز رود وخش در شمال و جنوب غربی، منطقه اصلی کشاورزی است. تاجیکستان از نظر پرورش کرم ابریشم و گوسفند قره گل نیز شهرت دارد. بخش صنعت تاجیکستان شامل صنایع غذایی، شراب سازی، نساجی و استخراج مواد معدنی است. الکتریسیته موردنیاز بخش کشاورزی و صنعت از سد نورک بر رودخانه وخش تامین می شود. شهد های دوشنبه و خجند از شهر های مهم صنعتی تاجیکستان هستند. صادرات تاجیکستان پنبه، ابریشم، فرآورده های کشاورزی، شراب و مواد معدنی است.شبکه راه های تاجیکستان محدود است و نیمی از هنین راه ها در فصل سرما به سبب برف سنگین قابل استفاده نیست. تنها فردوگاه این کشور در شهر دوشنبه قرار دارد.

تاجیکستان (۱)

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

مطالب مشابه

قصه های من و خواهرم (1)

سارا و مهمان کوچک (1)

خواص دارویی میوه ها (1)

مکان های تاریخی شهر کرمانشاه و پیشینه آن ها (1)

بهترین جاذبه های گردشگری شهر پکن (1)

راهنمای سفر به فلورانس (1)

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر