ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

استان هرمزگان دارای ویژگی ها  و خصوصیات  زیادی می باشد، یکی از این ویژگی ها که باعث خاص کردن  آن شده هست، جاذبه های گردشگری بی نظیر آن هست ما در این متن تعدادی  از آن ها را برای شما معرفی کرده ایم.

آبشار تزرج در هرمزگان نقاشی منحصر به فرد طبیعت

آبشار تزرج حاجی آباد در 175 کیلومتری شمال بندرعباس  در جاده منتهی به روستای برآفتاب واقع شده هست، تزرج یکی از نقاط کوهستانی این شهرستان می باشد که در جاده منتهی به روستای برآفتاب واقع شده هست. آبشار تزرج، از ارتفاعات پیرامون روستا سرازیر می‌شود، یکی از زیباترین آبشارهای مناطق جنوبی ایران هست و جذابیت خاصی به این روستای گرم جنوبی بخشیده هست و اطراف آبشار از نخل و گیاهان طبیعی پوشیده شده هست.

جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

عمارت زیبا و یادگار عروس بنادر ایرانی در هرمزگان

منزل فکری بندر لنگه، یادگار روزهای پر رونق «عروس بنادر ایرانی» هست. منزل فکری یا عمارت به یادماندنی ، این منزل تاریخی در شهرستان بندر لنگه واقع شده‌هست و قدمت این بنا حدود۷۵ سال می‌رسد و توسط مرحوم عبدالواحد فکری، از تجار معروف بندرلنگه ساخته شد و مساحتی بالغ بر ۲۶۰۰ متر مربع دارد.

جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

بندر کنگ نماد حفظ سنت های قدیمی در  کنگ ۶ کیلومتری شرق لنگه

بندر کنگ در 6 کیلومتری شرق بندر لنگه قرار دارد. فاصله بندرکنگ تا بندرعباس 165 کیلومتر هست. منطقه‌ای گسترده‌ ای هست از توابع بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه در هستان هرمزگان واقع در جنوب ایران. غالبا اهالی کنگ شافع مذهب و پارسی زبان هستند و با لهجه بندری گفتگو می کنند.

جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

بندر پل راه آبی به سوی قشم در روستای پل انگور قدیمی ترین روستای بندرپل

بندرپل در جنوب ایران و در کنار سواحل هستان هرمزگان قرار دارد و از توابع شهرستان بندر خمیر می‌باشد. بندرپل در ۷۰ کلیومتری بندرعباس قرار دارد و هر ساله پذیرای مهمانان زیاد نوروزی هست. برای رفتن به جزیره قشم از این بندر عبور می‌کنند. شهر زیبایی بندرپل ، بندرپال در استان هرمزگان ، شهرستان بندرخمیر می باشد. به دلیل نبود راه تماس زمینی به قشم خودروهایی که هدف رفتن به قشم دارند از بندر پل از توابع شهرستان بندر خمیر که قریب ترین و نزدیکترین  نقطه خشکی به قشم هست توسط بارج و یدک کش به بندر لافت در جزیره قشم منتقل می‌شوند.

جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

موزه ملت شناسی بندر کنگ سمبل قدمت

موزه ملت شناسی بندر کنگ از موزه های مهم تاریخی و ملت شناسی در جنوب ایران هست. موزه ملت شناسی و دریانوردی بندرکنگ که توسط افراد خیّر، ناخداها و جاشوهای این بندر تاسیس شده هست که در این موزه وسایل و نقشه هایی که ناخداها و جاشوها در زمان دریانوردی از آنها استفاده می کردند.این موزه در حال مهیا شدن  به یک جاذبه گردشگری در شهر کنگ تبدیل شده هست به طوری که مسافران و مهمانان این بندر بعد از اقامت و گردش در این شهر از این موزه بازدید می کنند و باعث شده هست که هر تازه واردی به بندرکنگ بعد از دیدار از این موزه زیبایی و جذابیت آن را در بیرون برای بقیه بازگو نماید.

جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

قلعه لشتان میراثی قدیمی با قدمتی ۲ حدود  هزار ساله در بندر لنگه

بندر لنگه یکی از شهرهای استان هرمزگان که زیاد محل های تاریخی دیدنی دارد. بندر لنگه قلعه ای دارد که سال ها قبل به دست پرتغالی ها بود و زیاد قلعه زیبا، پر رمز و راز هست. قلعه لشتان اسم قلعه‌ای هست بر فراز کوه «شاهین کوه» در بخش مرکزی  و اصلی شهرستان بندر لنگه می باشد.«قلعه لشتان» در شش کیلومتری شمال شرقی شهرستان بندر لنگه ودر شمال روستای بارچاه واقع شده‌هست. تاریخ بنای این قلعه به سدهٔ نهم هجری بر می‌گردد. قلعه لشتان در دوران گذشته و در جنگ های محلی نقش مهمی داشته ‌هست.  برخی نیز باور دارند این قلعه در عهد هخامنشی احداث شده و بیش از2000 سال قدمت دارد.

رسوم دیرینه ی هرمزگانی ها در صنعت لنج سازی در اوشار یک سنت چند ۱۰۰ ساله

یکی از رسوم دیرینه در استان هرمزگان رسم “اوشار” هست ، اوشار یعنی به آب انداختن لنج و معمولا در هستان هرمزگان ناخداها صاحبان لنج ها نیز می باشند ، ناخدا یا صاح جهاز به ندرت لنج مهیا می خرند بلکه به کارگاه های لنج سازی سفارش ساخت می دهند و لنج ها یا باری هستند یا صیادی. اوشار به آب انداختن لنج هست که با مراسم خاص ای انجام می شود و خریداران لنج را روی دریا تحویل می گیرند تا چنانچه عیبی داشت مشخص شود و چنانچه لنج خوب ساخته نشده باشد شدنی هست آب به داخلش نفوذ کند یا بر روی آب تعادل نداشته و به پهلو کج شود و در گذشته به آب انداختن لنج نیز با دست انجام میشده هست و موقع به آب انداختن لنج برای برپایی هماهنگی بین افراد آواهای  کار زمزمه می شد. چشمه چاه احمد یکی از مهم ترین چشمه های آب معدنی هرمزگان می باشد. چشمه چاه احمد در مسیر جاده بندر خمیر به بندرلنگه و دو راهی است. در  حوالی چشمه یک استخر طبیعی به شکل مربع وجو دارد که درازا هر ضلع آن در حدود ۵ متر هست.

آبشار پلکانی و فصلی بِدو، یکی از زیباترین مناظر هرمزگان

آبشار بدو در استان هرمزگان واقع هست و  این آبشار فصلی از ارتفاعات کوه بدو در شمال روستای لمزان واقع شده است و در 50 کیلومتری شمال غرب بندرعباس سرچشمه می گیرد. آبشار به صورت پلکانی به پایین میریزد. وجود اشکال پلکانی منظم در این آبشار مناظر زیبایی خلق کرده هست و از دیگر جاذبه های این منطقه می توان به گنبد نمکی لمزان واقع در جنوب روستا اشاره کرد.

پل لاتیدان بلند ترین پل تاریخ ایران

پل تاریخی لاتیدان که به  بلند ‌ترین پل تاریخی ایران نیز شهرت دارد در سال 1372 بر اثر وقوع سیلاب در قریبی روستای نیم کار شهرستان خمیر از خاک بیرون آمد. این پل با 500 سال قدمت و درازا یک کیلومتر و دارای 233 دهانه است.

جاذبه های گردشگری استان هرمزگان

قلعه اسرارآمیز و خارق العاده  فین یکی از پتانسیل های گردشگری  استان هرمزگان

قلعه فین واقع در بخش فین شهرستان بندرعباس بر روی تپه ای مرتفع قرار دارد. قدمت این قلعه را از روی سفال‌های بدست آمده می‌توان به قرون میانه اسلامی نسبت داد ، احتمالاً در زمان ساخت جنبه نظامی داشته ‌هست ، یک قلعه باشکوه، غیرعادی و اسرارآمیز در جنوب ایران می باشد. قلعه ای که خود را به رخ همه گردشگران این شهر می کشد. این قلعه و تپه طبیعی آن فضای بزرگی رو در بر می گیرد که غالبا درازا اش ۲۹۰ متر و غالبا عرضش ۱۸۰ متر هست.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

اسامی برندگان اسفندماه باشگاه گردشگری

قرعه کشی کانال گردشگری

رستوران های مالزی

هتل برج های طلایی کیش

مقاصد گردشگری

پله های اسپانیایی رم

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد