خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

ازگیل میوه ای پر کالری با ویتامین هایی بسیار متنوع است. هر 100 گرم از میوه ازگیل دارای 43 کالری، انرژی می‌باشد. 100 گرم از میوه ازگیل حاوی، 5/0 میلی‌گرم روی، 5/0 میلی‌گرم منگنز، 2/7 میلی‌گرم آهن، 39 میلی‌گرم فسفر، 55 میلی‌گرم منیزیم، 73 میلی‌گرم کلسیم و 792 میلی‌گرم پتاسیم است. ازگیل فاقد هرگونه چربی اشباع و کلسترول و در آن 75 درصد آب و 21 نوع اسید چرب مانند استئاریک اسید، پالمتیک اسید، لینولئیک اسید و اولئیک اسید وجود دارد. همچنین سرشار از ویتامین C، ویتامین A، ویتامین B1 و ویتامین B2 می‌باشد.

 

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

خواص دارویی یا درمانی ازگیل شامل تسهیل دفع ادرار و از بین برنده ی سنگ‌های کلیوی است. برای از بین بردن سنگ‌های کلیوی از میوه ازگیل و همچنین از جوشانده برگ ازگیل استفاده کنید. قند بسیار پایین میوه ازگیل موجب شده است تا یکی از میوه‌های بسیار مناسب برای افراد دیابتی ‌باشد. فیبر موجود در آن به کنترل قند خون کمک می‌کند. درمان اسهال و محدود کردن نفخ معده ، برطرف کردن اختلالات دفعی و به عنوان ادرارآور ، چاق‌کننده و اشتهاآور ، پکتین که در ازگیل ژاپنی یافت می شود، موجب راحت تر شدن گوارش، نظم بخشیدن به دوره‌های عادت ماهیانه از فواید خوردن این میوه بسیار لذیذ است.

فیبر موجود در آن نیز موجب حرکت راحت تر مدفوع و نظم روده می شود. بهبود سیستم گردش خون ، رفع کم خونی و کمبود آهن از معضلات سیستم بدنی انسان امروزی است که با مصرف ازگیل تا کد چشمگیری برطرف می شود. ازگیل از نظر غذایی شبیه «به» و دارای اسید مالیک، تانن، اسید سیتریک و اسید تاتاریک است. ازگیل قدرت اُسمزی خون را بالا برده و به علت داشتن املاح سیتریک، رمالیکو تاتاریک، ترشی خون را از بین می برد.

طرز صحیح مصرف میوه ازگیل برای درمان بیماری ها به شرح ذیل است:

• برای درمان بیماری سالک باید از جوشانیده نیم گرم برگ ازگیل استفاده کنید.

• برای داشتن پوستی شفاف و درخشان از ازگیل استفاده کنید. جوشانده برگ ازگیل به صورت بالا، ‌پوست های ظریف را تقویت کرده و برفک را معالجه می کند.

• برای درمان آبسه دهانی ، گلو و آنژین کافیست با غرغره کردن با جوشانده برگ ازگیل، آبسه دهان و گلو را درمان کنید. اگر هر روز سه بار با جوشانده برگ ازگیل غرغره شود، آنژین را معالجه می نماید.

• اگر مى خواهید ازگیل را براى معالجه ى اسهال خونى بخورید باید در صبحانه دویست تا سیصد گرم ازگیل بدون پوست میل کنید همچنین مى توانید یک کیلو میوه ازگیل را با کمى شکر به صورت شربت در آورده ، و چهار روز متوالى ، روزى یک چهارم آن را نوش جان کنید.

• جالب است بدانید که هسته ى زالزالک به علت دارا بودن کمى اسید سیانیدریک ، عنصرى سمى است و خوردن آن خطرناک است ، اما هسته ى ازگیل از این سم خیلى کمتر داشته و هسته آن خوراکى است . برای از بین بردن و تسکین درد کلیه هسته آن را بکوبید و گرد آن را به مقدار یک قاشق چایخورى با چاى یا شربت ریشه جعفرى بخورید تا سنگ هاى کلیه و مثانه را از بین ببرد. توجه فرمایید که با توجه به میزان کالری بالای ازگیل ، افراد مبتلا به چاقی یا اضافه وزن بهتر است آن را مصرف نکنند و از سویی دیگر خوردن ازگیل برای افرادی که رژیم چاقی دارند ، توصیه می گردد.

 

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

خواص دارویی ازگیل در درمان بیماری ها

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد.
قدرت گرفته از کومنتو فارسی جوملا نال

مطالب مشابه

صفحه پکیج ها

مالزی در یک نگاه

رفت و آمد در مالزی

تعطیلات در مالزی

دره گل ها ارمنستان

مسجد ایرانیان در هند