درمان آکنه و جوش باعث افزایش احتمال عفونت چشم می شود

درمان آکنه و جوش باعث افزایش احتمال عفونت چشم می شود
آكنه يا جوش يک اختلال پوستی ميباشد که در اکثر نوجوانان ديده مي شود و می تواند تا پايان جوانی و حتی بالای سی سال هم  وجود داشته باشد. جوش معمولاْ بعد از چند سال بهبود می يابد. نوجوانانی که تحت درمان آکنه و جوش قرار می گیرند، بیشتر در معرض عفونت های چشمی مانند، التهاب ملتحمه، ناخنک و قرمزی چشم هستند.

درمان آکنه و جوش باعث افزایش احتمال عفونت چشم می شود
درمان های رایج آکنه و جوش شامل انواع داروهای موضعی و سیستمیک شامل کراتولیتیک ها و آنتی بیوتیک های موضعی یا سیستمیک می باشد. متخصصین پوست گاهی ایزوترتینوئین برای آکنه های شدید و زخمی و یا آکنه ای که به درمان های دیگر پاسخ نمی دهند تجویز می کنند، به این داروی قوی، اکوتان گفته می شود. تحقیقاتی که اخیرا انجام شده، نشان می دهند نوجوانان و جوانانی که برای آکنه خود تحت درمان با ایزوترتینوئین قرار می گیرند در مقاسه با هم سن و سالان خود که تحت این درمان قرار نگرفته اند، بیشتر مبتلا به عفونت چشمی و حتی خشکی چشم می شوند. ایزوترتینوئین با کاهش تولید چربی از غدد سباسه باعث کاهش آکنه می شود. ایزوترتینوئین هم چنین بر روی عملکرد غدد میبومین(غدد چربی پلک) اثر می گذارد. وظیفه غدد میبومین مرطوب کردن چشم هاست. اگر چشم ها مرطوب نشوند، تحریک پذیر شده و دچار خارش و سوزش می شوند. همین خارش چشم باعث می شود افراد سعی کنند با دست چشم هایشان را بمالند و باعث انتقال باکتری از دست به چشم خواهند شد. علاوه بر این کاهش رطوبت چشم جایگاه مناسب تری برای باکتری ها فراهم می کند. اما نگران نباشید عوارض جانبی این دارو با استفاده از قطره های اشک مصنوعی و مرطوب نگه داشتن چشم کاهش می یابد.
در مواردی که داروهای درمان آکنه باعث عوارض شدیدتری مانند، خارش، قرمزی و ریزش اشک شده است، بهتر است قبل از استفاده ی خود سرانه از هر دارویی با متخصص چشم مشورت کنید. عوارض چشمی ناشی از درمان آکنه امروزه برای بسیاری از متخصصین پوست شناخته شده است. اگر شما از لنز های تماسی استفاده می کنید و تحت درمان آکنه قرار گرفته اید از قطره های اشک مصنوعی استفاده کنید یا در صورت نیاز برای مدتی استفاده از لنزهای تماسی را متوقف کنید.
تحقیقات نشان داده اند، این عوارض معمولا در چهار ماه ابتدایی استفاده از ایزوترتینوئین خود را نشان می دهند پس در چهار ماه اولیه مراقب چشم های خود باشید.

درمان آکنه و جوش باعث افزایش احتمال عفونت چشم می شود
عوامل تشدید کننده جوش
- گر چه آلودگی و کثيف بودن صورت و بدن علت ايجاد جوش نيستند ولی در تشديد جوش کمک می کنند. شستن صورت روزی دوبار با صابون و يا شامپو در بهبودی جوش کمک می کند. با آب گرم نبايد صورت  خود را بشویید چون گرما ترشح چربی را افزايش می دهد و همچنين آب سرد نيز می تواند منافذ مجاری را خشک تر کنند و به بسته شدن اين منافذ کمک نمايد. پس بهتر است با آب ولرم صورت را بشویید.
- گرمای حاصل از نور خورشيد باعث تحريک ترشح چربی و از طرفی باعث خشک شدن منافذ می شود. پس بهتر است از قرار گرفتن در تابش مستقيم آفتاب اجتناب کرد.
- آلودگي هوا، نداشتن تحرك جسماني، دوران قاعدگي، تركيبات آرايشي پوستي، مصرف الكل، سيگار و مواد مخدر، مصرف داروهاي شيميايي و هورموني، تركيبات شيميايي موجود در غذاها، آلرژي و شوينده‌ ها و آلاينده‌ هاي صنعتي نيز در بروز جوش نقش موثري دارد.

درمان آکنه و جوش باعث افزایش احتمال عفونت چشم می شود

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

هتل می تاور مالزی

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر