درمان خانگی خشکی و شکنندگی ناخن
درمان خانگی خشکی و شکنندگی ناخن

به طور کلي ناخن هاي سالم در همه افراد نشانه زيبايي و سلامت است. اما در برخي از موارد لايه هاي موجود در سطح ناخن در اثر عواملي از يکديگر جدا شده و سطح ناخن به صورت طولي به پوسته هايي تقسيم مي شوند. برخي از اين عوامل عبارتند از:

-وراثت
-ضربه به ناخن
-تماس ناخن با مواد شوينده قليايي نظير سفيدکننده ها
-کمبود آهن يا روي
-کمبود ويتامين هاي A , B , C , D, E
-کم خوني
-استفاده زياد و طولاني مدت از انواع لاک، لاک پاک کن و انواع مواد شيميايي آرايشي بر روي ناخن و انجام کارهاي زيبايي مانند کاشت ناخن
-کمبود آب و چربي در ناخن
-بلندي ناخن
-افزايش سن
-برخي از بيماري هاي پوستي نظير خشکي پوست نيز در شکنندگي ناخن ها موثر است
-بيماري هاي غده تيروئيد مانند کم کاري تيروئيد

به طور کلي در صورتي که ناخن هاي شما در اثر عواملي به غير از بيماري يا وراثت شکننده و خشک هستند؛ بهتر است با رعايت نکات بسيار ساده شکنندگي ناخن هاي خود را برطرف نماييد. اين درمان هاي ساده خانگي عبارتند از:

1- کوتاه نگه داشتن ناخن هادرمان خانگی خشکی و شکنندگی ناخن

اگر ناخن هاي شما در اثر بلندي شکننده و حساس شده اند، بهتر است براي مدتي آنها را کوتاه نگه داريد. براي اين منظور بهتر است ناخن ها را به صورت چهارگوش کوتاه کنيد.

2- استفاده از دستکش

براي انجام کارهاي روزمره خود مانند ظرف شستن يا گردگيري حتما از دستکش استفاده نماييد. بهتر است براي حل مشکل شکنندگي ناخن ها از دستکش هاي دو لايه با پوشش نخي استفاده کرد تا مشکل عرق کردن و شکنندگي ناخن ها کاهش يابد. همچنين زمان هايي که در محيط هاي سرد قرار داريد حتما از دستکش استفاده نماييد.

3- استفاده از روغن هاي گياهيدرمان خانگی خشکی و شکنندگی ناخن

همواره ناخن هاي خود را مرطوب نگه داريد. بهتر است براي اين کار از روغن هاي گياهي مانند روغن زيتون، روغن نارگيل يا بادام استفاده شود.

براي به دست آوردن نتيجه بهتر مي توان کمي روغن زيتون را گرم کرده و سپس مقدار کمي آبليموي تازه به آن اضافه نماييد. سپس ناخن هاي خود را براي چند دقيقه در اين مخلوط نگه داريد. براي اثربخشي بيشتر اين کار را روزانه يک مرتبه تا رفع شدن کامل شکنندگي ناخن ها انجام دهيد.

البته در صورتي که روغن هاي گياهي در دسترس نبود مي توان از کرم هاي مرطوب کننده نيز استفاده نمود.

4- استفاده کمتر از لاک و مواد آرايشي براي ناخن ها

تا آنجايي که برايتان امکان پذير است، از لاک و مواد مشابه آن کمتر استفاده کنيد. همچنين کارهايي زيبايي مانند مانيکور و کاشت ناخن نيز انجام ندهيد.

5- برطرف کردن عوامل ريشه اي شکنندگي ناخن

در صورتي که ناخن ها در اثر بيماري هايي مانند کم خوني يا کم کاري غده تيروئيد، شکننده و خشک شده اند؛ به دنبال درمان بيماري خود باشيد. در چنين شرايطي معمولا چند ماه زمان لازم است تا علائم بيماري از جمله شکنندگي ناخن ها برطرف شده يا کاهش يابد.

6- استفاده از رژيم غذايي مناسبدرمان خانگی خشکی و شکنندگی ناخن

براي داشتن ناخن هايي سالم، داشتن يک رژيم غذايي سالم و متعادل نيز بسيار اهميت دارد. به همين جهت، از کافي بودن ميزان پروتئين رژيم غذايي خود اطمينان حاصل نماييد.

7- کتيرا
کتيرا يکي از مواد طبيعي براي جلوگيري از شکنندگي ناخن هاست. براي اين منظور کمي کتيرا را با آب گرم مخلوط کرده و هفته اي 3 روز بر روي ناخن هاي خود ماليده تا خشکي ناخن ها در چند ماه برطرف گردد.

8- نمک دريايي

نمک دريايي يکي ديگر از مواد طبيعي براي برطرف کردن خشکي ناخن هاست. براي اين منظور 2 قاشق غذاخوري نمک دريايي، مقدار کمي آبليمو، 2 قطره اسانس کندر و 2 قطره اسانس روغن سبوس گندم را در مقدار کمي آب گرم مخلوط کرده و ناخن هاي خود را 15 دقيقه در اين مخلوط قرار دهيد. براي اثربخشي بيشتر بهتر است هفته اي 2 مرتبه اين کار تکرار شود.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

مطالب مشابه

هتل آدم و حوا آنتالیا

تور کیش 3 شب و 4 روز

تور استانبول 2 شب و 3 روز ویژه شهریور 94

هتل و اسپای کلارک گرینز - ایرپورت ریزورت هند

دریافت تورهای لحظه آخری و نرخ ویژه از طریق تلگرام

آب و هوای مالزی

امتیاز کلی این مطلب (0)

0 از 5 ستاره
افزودن نظر
  • هیچ نظری یافت نشد